„Szukajcie szczęścia drugich, a znajdziecie swoje.”
K. Koźmian
JUBILEUSZ
Dnia 14 czerwca 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Kajetana Koźmianaw Bychawce miała miejsce niecodzienna uroczystość.Obchodziliśmy 25 rocznicę nadania szkole imienia Kajetana Koźmiana oraz 170rocznicę istnienia szkoły,jako instytucji oświatowej w Bychawce.
Te znamienite daty stały się doskonałym pretekstem do spotkania absolwentów naszej szkoły, snucia wielu niekończących się wspomnień, przeżyciachwil pełnych wzruszeń i ciekawych spotkań.Cała uroczystość rozpoczęła się w godzinach przedpołudniowych przemarszem orszaku uczniów, rodziców, nauczycielii zaproszonych gości, przy wtórze rytmicznych melodii Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkółim. ks. Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie, do kościoła parafialnego p. w. Wszystkich Świętych w Bychawce. Mszę świętą dziękczynną celebrował i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Stanisław Góra. W czasie mszy, na grobie patrona szkoły śp. Kajetana Koźmiana paliły się znicze, wcześniej postawione przez delegację nauczycieli i uczniów. Do grupy tej dołączyłbyły, długoletni dyrektor naszej szkoły pan Marian Rymarz. Po nabożeństwie, wszyscy uczestnicy za dyrygentem – p. Henrykiem Dudziakiem i orkiestrą oraz pocztami sztandarowymi wróciliśmydo szkoły.
Sala gimnastyczna z trudem pomieściła uczestników uroczystości. Spośród przybyłych gości, pani dyrektor Bogumiła Rosołowska powitała: p. starostę–Pawła Pikulę, p. burmistrza– Janusza Urbana, zastępcę burmistrza–p. Magdalenę Kostrubę,naczelnika wydziału OSSO p–. Agnieszkę Szacoń,dyrektorów i nauczycieli szkół gminnych, byłych dyrektorów naszej szkoły – p. Mariana Rymarza, p. Krystynę Kurek, p. Henrykę Taube i nauczycieli – p. Bogumiłę Mendykowską, p. Alfredę Prus, p. Helenę Rymarz, absolwentów, pracowników szkoły, grono pedagogiczne, uczniów, rodziców i całe rodziny– mieszkańców naszej miejscowości.
Część oficjalną rozpoczętą przez panią dyrektor kontynuowali uczniowie, prezentując inscenizację zatytułowaną:„Kajetan Koźmian– patron naszej szkoły”,w której wystąpili uczniowie naszej szkoły oraz pani Edyta Bork(z domu Salasa, absolwentka naszej szkoły), która wcieliła się w rolę nauczycielki(w rzeczywistości też wykonuje ten zawód). Przybliżenie sylwetki patrona, było wstępem do kolejnego punktu programu– poświęcenia tablic pamiątkowych, umieszczonych w miejscu pamięci, przy głównym wejściu do szkoły. Na jednej z tablic została uwieczniona „Pieśń nabożna dla dzieci ze Szkoły Elementarnej w Bychawce” napisana przez Kajetana Koźmiana w 1854 roku (pierwszy hymn szkoły).
Wszechmogący Stwórco Świata!
Nucim Ci błagalne pienie:
Przyjm w opiekę młode lata
Spuść na nas światła promienie
Wlej chęć pracy, miłość cnoty,
Wlej pokorę, wstręt do winy:
Byśmy żyli wśród prostoty,
Jak swej wiary prawe syny
Od złej myśli w nędzy i biedzie,
Niech Twa ręka nas ochrania;
Gdy ubóstwo do Cię wiedzie
Daj je znosić bez szemrania.
Z dobroczynnych rąk szczodroty
Dobroczyńcom racz nagrodzić
Co nas wywodzą z ciemnoty,
Co w twych drogach uczą chodzić.
Spraw, abyśmy w Twym zakonie
Rosnąc, godnymi się stali.
Chwalić Cię wiecznie po zgonie,
Jak Cię chór aniołów chwali.
Druga z tablic upamiętniła ważną rocznicę:25- lecie nadania szkole imienia Kajetana Koźmiana i 170-lecie istnienia szkoły w Bychawce. Ceremonii poświecenia tablic pamiątkowych dokonał ksiądz proboszcz Stanisław Góra w asyście pocztów sztandarowych ze Szkoły Podstawowej im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej, Gimnazjum Nr 1 im.Obrońców Ojczyzny w Bychawie oraz naszych sztandarów – historycznego i współczesnego. Należy nadmienić, że fundatorempamiątkowych tablic była Rada Rodziców, a wykonawcą i darczyńcą – absolwent naszej szkoły, p. Mirosław Stawskim wraz z zięciemp. Kamilem Marciniukiem.
Nie mogło zabraknąć podczas uroczystościkoncertu jubileuszowego oraz najważniejszych wiadomości z historii i życia szkoły. Kadry z historii szkoły w formie nagrywania filmu dokumentalnego przy wsparciu prezentacji multimedialnej przedstawili nasi uczniowie, którzy dzięki wyobraźni i rekwizytom, „przenieśli się w czasie” i przybliżyli widzom ważne daty z historii szkoły. Tę część programu zakończyli gazeciarze, którzy wbiegli z niemałym hałasem
na salę, wykrzykując:
- „Z Życia Szkoły”, „Z Życia Szkoły”! Wydanie specjalne, jubileuszowe! Tylko 7 zł, można dać więcej!!!”…
Słowa chłopców jeszcze długo brzmiały nam w uszach, ale dzięki temu gazeta zyskała sobie duże zainteresowanie.
Tym bardziej, że została specjalnie wydana na tę okoliczność. Przybliża ona historię naszej miejscowości Bychawki, ważne i ciekawe informacje z historii naszej szkoły orazmoment uroczystego nadania szkole imienia.Dodatkowo możnabyłoobejrzeć pamiątkowe zdjęcia z dawnych lat. W tym miejscu pragniemy zachęcić wszystkich zainteresowanych do nabycia naszej gazety w sekretariacie szkoły (pieniądze zebrane ze sprzedaży gazety chcemy
przeznaczyć na renowację historycznego sztandaru szkoły pochodzącego z 1926 roku).
Koncert jubileuszowy uwieńczył oficjalną część Święta Szkoły. Jego treść wypełniły piosenki w wykonaniu chóru, składającego się z absolwentów i naszych uczniów oraz recytacje fragmentów poematu K. Koźmiana pt.: „Ziemiaństwo”. Dojrzałych interpretacji ponadczasowego utworu mogliśmy wysłuchać w mistrzowskim wykonaniu p. Moniki Marczak i p. Edyty Błasik. Obie panieto również absolwentki naszej szkoły.
Kolejnym, bardzo istotnym,punktem programu było otwarcie galerii szkolnej i wystawy malarstwa p. Stefana Olecha, którą mogliśmy oglądać już w marcu bieżącego roku w BCK w Bychawie. Dzięki uprzejmości p. Krzysztofa Olech, jako szkoła, otrzymaliśmy skarb rodzinny –obrazy p. Stefana Olecha. Mamy nadzieję, że w chwili,kiedy syn – p. Krzysztof– przecinał podczas szkolnej uroczystości symboliczną wstęgę, został spełniony twórczy testament autora obrazów.
Testament twórczości
Wzrastałem opodal, niemalże za płotem
Kościoła i Powszechnej Szkoły.
Edukowałem się jednak z kłopotem
Jak wszystkie, w tym czasie, wiejskie doły.
Uwrażliwiony na piękno dostępne,
starałem się zawsze iść z postępem.
Najpierw patrzyłem na mistrzów robotę.
Za pędzel i pióro chwyciłem potem.
I tak powstały obrazy i wiersze,
które tej placówce ofiaruję pierwszej.
Pragnę, by mój wysiłek intelektualny nie poszedł na marne,
by tu zapuścił korzenie i wrósł głęboko w tę Bychawki ziemię.
Stefan Olech syn chłopski z wiejskiej zagrody
w miarę swych sił i możliwości,
pokonując napotykane przeszody,
działający na rzecz tutejszej społeczności
i opiewający z lubością piękno wiejskiej przyrody.
Bogatsi o nowe wiadomości i wrażenia, wszyscy świętowaliśmydalej w plenerze. A było bardzo radośnie, muzycznie i rodzinnie… Odbył się „Turniej pokoleń”. Niepokonaną okazała się być para absolwentów – Anita Ładoszek i Jakub Rosołowski. Natomiast najpopularniejszą piosenką biesiadną – „Sokoły” w wykonaniu Filipa Kozłowicza. Podczas „Minilisty przebojów” solistom przygrywał zespół „Absolwenci” w składzie: Kamil Ponieważ, Dariusz Wilkołazki i Konrad Dojutrek, również specjalnie zawiązany na tę uroczystość przez z absolwentów naszej szkoły.
Zabawa taneczna w plenerze przy akompaniamencie innego już zespołu – Escape– okazała się potańcówkąfamilijną. Na parkiecie tańczybowiem całe rodziny i wszyscy wspaniale się bawili, bo właśnie taka atmosfera istniała i istnieje w naszej szkole.
Piękną pamiątką tej uroczystości jest wspólne zdjęciewszystkich obecnych w tym dniu i w tym momencie absolwentów naszej szkoły.
I my tam byłyśmy,
i jako absolwentki, świętowałyśmy.
Anna Mendykowska - Bartnik i Beata Rymarz -Chmielowiec
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć >>>