„Źle mówić lub pisać, to znaczy
krzywdzić swoją mową wszystkich, którzy ją budowali.”
Janusz Korczak
Dnia 14 kwietnia odbył się szkolny konkurs ortograficzny. Spośród 18 chętnych uczniów z klasy V, VI i VIII do etapu gminnego zakwalifikowali się następujący uczniowie:
Szymon Marciniuk - ucz. kl. V,
Zuzanna Grela - ucz. kl. VI,
Maria Bartnik - ucz. kl. VIII,
Dawid Grela - ucz. kl. VIII.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział w tych trudnych zmaganiach, a laureatom gratulujemy i życzymy sukcesów w Gminnym Konkursie Ortograficznym organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Franciszka Lebiody w Starej Wsi Drugiej.
Czy dyktando było trudne? Sami oceńcie i spróbujcie napisać! Powodzenia!
Anna Bartnik
DYKTANDO KONKURSOWE
Był późny wieczór. Wiosna spóźniała się. Kunegunda siedząc nad szklanką chińskiej herbaty wkuwała nazwy stolic poszczególnych państw: Japonii – Tokio, Szwecji – Sztokholm, Belgii – Bruksela. Próbowała wyobrazić sobie życie Japończyków czy Norwegów. Najchętniej chciałaby być paryżanką, mieszkać w pięknej dzielnicy i kupować ubiory w domach mody.
Marzenia uniosły ducha Kundzi daleko nad ziemię. Powrót do rzeczywistości był smutny. Z żalem dumała o ciężkim losie uczennicy, która musi zapamiętać pisownię różnych wyrazów: „Gżegżółka z żółtą pliszką siedziała na krzaku jeżyn obok żywopłotu z bukszpanu”!
Co za horror?
Kto wymyśla te ortograficzne historie?
Na pewno jakiś sadysta – polonista, dręczyciel młodzieży, wyżywający się na przekór wszystkim humanistycznym ideałom! No cóż, jedyną pociechą było zaproszenie od Huberta na pizzę.
Po chwili usłyszała zgrzyt klucza w drzwiach. To tata wrócił ze spaceru. Przyniósł córce piękne kaczeńce. Kundzia przyjęła od taty bukiet kwiatów i z żalem westchnęła, gdyż musiała przygotować się do klasówki z historii.