• Gacek u Kajtka
          • Gacek u Kajtka

            Dzisiej niespodziewanie naszą szkołę, a konkretnie bibliotekę odwiedził tajemniczy gość.

            Nie był to mol książkowy, ale nietoperz Gacek, który w niewyjaśnionych okolicznościach pojawił się w bibliotece. Skąd i jak przybył do nas? Nie wiemy!? Ale osoba, która pierwsza znalazła go leżącego na bibliotecznej wykładzinie, na pewno była nieco zdziwiona.

            Ostatecznie Gacek został przeniesiony na zewnętrzny parapet, a stamtąd szybko zniknął, równie tajemniczo i szybko jak się pojawił.

            Dzieci zbiegły się szybko do biblioteki, aby przez szybę podziwiać Gacka i się z nim pożegnać.

        • Sukces drużyny dziewcząt!!!
          • Sukces drużyny dziewcząt!!!

            Zawody gminne w piłkę nożną w Bychawie (24.04.2023 r.) nie należały do łatwych.

            Trzy reprezentacje naszej szkoły rozegrały mecze ze szkołami z Woli Gałęzowskiej i Bychawy. Wszyscy robili co w ich mocy, wykazując się umiejętnościami piłkarskimi.

            Dziewczęta z klasy VIII pokonały rywalki z Bychawy wynikiem 4:1. Zdobywczyniami bramek były nasze bliźniaczki Ania -  zdobyła 3, a Marysia - 1 przy współpracy pozostałych zawodniczek z drużyny: Natalia Bąk- bramkarka, Maria Bartnik- środkowa pomoc, Julia Krusińska, Aleksandra Murawiecka, Weronika Wojtyła- obrona.

            Drużyna zakwalifikowała się do eliminacji powiatowych, które odbędą się w Wysokim 27.04.2023 r.

            Życzcie nam powodzenia i trzymajcie kciuki za nasz dalszy sukces. Z góry dziękujemy, a o wynikach naszych zmagań dowiecie się, śledząc naszą stronę.

            Pozdrawiamy

        • O Ziemię dbamy, bo tylko jedną ją mamy!!!
          • O Ziemię dbamy, bo tylko jedną ją mamy!!!

            Jak, co roku 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Tym razem nasza szkoła bardzo aktywnie zaangażowała się w te obchody.

            Przez cały tydzień odbywały się warsztaty ekologiczne zatytułowane „O Ziemię dbamy, bo tylko jedną ją mamy”, przygotowane i prowadzone przez Panią Beatę Chmielowiec, Dominikę Winiarczyk i uczniów klasy II. Podczas warsztatów uczniowie wszystkich klas oraz przedszkolacy poznali zasady dbania o naszą planetę, wzięli udział w konkursie wiedzy ekologicznej, uczyli się segregować śmieci, a na koniec wykonali plakaty, które zdobią naszą szkołę.

            Ponadto uczniowie z klasy VIII  wzięli udział w konkursie wiedzy ekologicznej przygotowanym przez Panią Marzenę Pasztaleniec – Serafińską na lekcji biologii. Mistrzami ekologii zostali: Marysia Bartnik, Dawid Grela i Karol Florek.

            Na zakończenie tygodnia ekologicznego wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli sprzątać Naszą Planetę, czyli Bychawkę. Po skończonych porządkach wszyscy odpoczywali wokół ogniska, jedząc pyszne kiełbaski i bawiąc się wspólnie na boisku.

        • Na wyspach Bergamutach
          • Na wyspach Bergamutach

            18 kwietnia 2023 roku w Bychawskim Centrum Kultury odbyła się pierwsza edycja Konkursu Piosenki Dziecięcej zatytułowanego „ Na wyspach Bergamutach”.

            Do konkursu przystąpiło 32 uczestników. Konkurs był rozgrywany w 3 kategoriach: 7 – 10 lat, 11 – 14 i starsi. Dzieci oceniało jury w składzie: Anna Barska i Tomasz Hanaj.

            Przedsięwzięcie to miało  na celu szeroką prezentację umiejętności wokalnych i inspiracji twórczych dzieci oraz wspomaganie rozwoju ich uzdolnień i talentów, a także oswajanie się z występami przed publicznością. Interpretacje piosenek zachęciły dzieci do aktywności muzycznej, różnych form dziecięcej ekspresji.

            Naszą szkołę godnie  reprezentowało 8 uczniów: Ola Bąk, Maja Grabska, Hania Krusińska, Tomek Kowalczyk, Oliwka Mańka, Iga Poleszak z klasy III oraz Filip Plesiński z klasy IV i Zuzia Wilkołazka z klasy V. Uczniów do konkursu przygotowywali nauczyciele: Jolanta Maksim i Krzysztof Mendykowski.

            Spośród reprezentantów naszej szkoły wyróżnienie otrzymał Filip Plesiński. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu pięknych występów i odwagi (dla większości było to pierwsze wystąpienie na tak dużej scenie).

            Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni  maskotkami i dyplomami.          

            Jolanta Maksim
            Krzysztof Mendykowski

        •             "Ortograficzny zawrót głowy"
          • "Ortograficzny zawrót głowy"

            „Źle mówić lub pisać, to znaczy
            krzywdzić swoją mową wszystkich, którzy ją budowali.”

            Janusz Korczak

            Dnia 14 kwietnia odbył się szkolny konkurs ortograficzny. Spośród 18 chętnych uczniów z klasy V, VI i VIII do etapu gminnego zakwalifikowali się następujący uczniowie:

            Szymon Marciniuk - ucz. kl. V,

            Zuzanna Grela - ucz. kl. VI,

            Maria Bartnik - ucz. kl. VIII,

            Dawid Grela - ucz. kl. VIII.

            Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział w tych trudnych zmaganiach, a laureatom gratulujemy i życzymy sukcesów w Gminnym Konkursie Ortograficznym organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Franciszka Lebiody w Starej Wsi Drugiej.

            Czy dyktando było trudne? Sami oceńcie i spróbujcie napisać! Powodzenia!

            Anna Bartnik

            DYKTANDO KONKURSOWE

            Był późny wieczór. Wiosna spóźniała się. Kunegunda siedząc nad szklanką chińskiej herbaty wkuwała nazwy stolic poszczególnych państw: Japonii – Tokio, Szwecji – Sztokholm, Belgii – Bruksela. Próbowała wyobrazić sobie życie Japończyków czy Norwegów. Najchętniej chciałaby być paryżanką, mieszkać w pięknej dzielnicy i kupować ubiory w domach mody.

            Marzenia uniosły ducha Kundzi daleko nad ziemię. Powrót do rzeczywistości był smutny. Z żalem dumała o ciężkim losie uczennicy, która musi zapamiętać pisownię różnych wyrazów: „Gżegżółka z żółtą pliszką siedziała na krzaku jeżyn obok żywopłotu z bukszpanu”!

            Co za horror?

            Kto wymyśla te ortograficzne historie?

            Na pewno jakiś sadysta – polonista, dręczyciel młodzieży, wyżywający się na przekór wszystkim humanistycznym ideałom! No cóż, jedyną pociechą było zaproszenie od Huberta na pizzę.

            Po chwili usłyszała zgrzyt klucza w drzwiach. To tata wrócił ze spaceru. Przyniósł córce piękne kaczeńce. Kundzia przyjęła od taty bukiet kwiatów i z żalem westchnęła, gdyż musiała przygotować się do klasówki z historii.

             

        • Tuż przed Świętami Wielkanocnymi ...
          • Tuż przed Świętami Wielkanocnymi ...

            W Wielkim Tygodniu, w środę, tuż przed Świętami Wielkiej Nocy udało się uczniom kl. IV zorganizować spotkanie przy wspólnym stole. 

            W spotkaniu uczestniczył zaproszony przez gospodarza i gospodynię klasy, czyli przez Franka i Olę, pan dyrektor Bogusław Golewski. 

            Na początku wychowawczyni kl. IV złożyła wszystkim życzenia, do których dołączył się również p. Dyrektor. Następnie zasiedliśmy do stołu, na którym znalazły się wielkanocne babki, jajka, chlebek, chrzan i inne potrawy.

            Kornelka zrobiła wszystkim miłą niespodziankę i podarowała każdemu czekoladowego baranka.

            Przy stole rozmawialiśmy o naszych rodzinnych świętach i o tradycjach z nimi związanych.

            Na koniec wszyscy życzyli sobie - WESOŁEGO ALLELUJA !!!

            Anna Bartnik - wychowawca kl. IV

        • Odwrócone role!
          • Odwrócone role!

            Dzień Samorządności przypada w Prima Aprilis, tj. 1 kwietnia, i to nie bez przyczyny. Bowiem tego dnia uczniowie najstarszych klas zmieniają się w nauczycieli, przedszkolanki i pracowników szkoły.

            W naszej szkole ten dzień również został upamiętniony, tylko trochę później, bo 4 kwietnia 2023 r.

            Uczniowie klasy ósmej przyszli ubrani jak prawdziwi nauczyciele. Każdy z nich, po wcześniejszych  konsultacjach z nauczycielami, przygotował się do lekcji.

            Przedszkolaki i uczniowie  z klas I – VI i byli zadowoleni z prowadzonych lekcji  i zaangażowania osób z kl. VIII.

            Wszystkim, którzy przyłączyli się do zorganizowania tego dnia, serdecznie dziękujemy.

            Maria Bartnik – S.U.

        • Warsztaty stomatologiczne
          • Warsztaty stomatologiczne

            Szczotka, pasta to są zębów
            wielcy przyjaciele.
            Myj dokładnie swoje zęby,
            nie tylko w niedzielę.

            Dnia 30 marca 2023r. odbyły się warsztaty stomatologiczne dla przedszkolaków oraz uczniów kl. I. Spotkanie nawiązywało do obchodzonego dnia 5 marca – „Światowego Dnia Dentysty”.

            Pani Diana razem ze swoim pomocnikiem – maskotką - smokiem Bartkiem, przedstawiła dzieciom przebieg wizyty adaptacyjnej u stomatologa.

            Celem spotkania było przełamywanie dziecięcych lęków przed stresującą, a konieczną czasem wizytą stomatologiczną. Po zapoznaniu dzieci z przyrządami i materiałami, jakich używają lekarze stomatolodzy podczas wykonywania swojej pracy, każdy uczestnik mógł poczuć się – jak prawdziwy stomatolog.

            Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem ćwiczyły na modelu gipsowej szczęki, prawidłowe szczotkowanie zębów oraz zakładanie i utwardzanie plomb. Po zaliczeniu praktycznego treningu, przedszkolaki i uczniowie kl. I w nagrodę otrzymali dyplomy oraz „zestawy dentystyczne”.

            Warsztaty zorganizowała: wych. Ewa Drąg.

        • Świąteczny wystrój izby regionalnej
          • Świąteczny wystrój izby regionalnej

            Wraz ze zmianą pór roku i świąt, zmienia się również wystrój naszej Dawnej Izby Bychawczyńskiej.

            Jak widać na zdjęciach, pojawiły się w niej bukiety palm. To zasługa naszych niezawodnych uczniów i ich rodziców.

            Po apelu ogłoszony wśród wszystkich rodziców, zaraz na drugi dzień zaczęły pojawiać się w szkole palmy.

            Dziękujemy i cieszymy się pięknym, świątecznym wystrojem  izdebki.

            Należy jeszcze dodać, że uczniowie na przerwach chętnie przebywają w tym pomieszczeniu, które ma swój swojski klimat, niepowtarzalną atmosferę i ... wygodne łóżko !!!

            Anna Bartnik