• Pamiętamy o Bohaterach - 160-ta rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia 1863 roku wybuchło największe polskie powstanie narodowe, było to zbrojne wystąpienie przeciwko Rosji, które do historii przeszło jako Powstanie Styczniowe.

Przyczyną wybuchu Powstania Styczniowego był nasilający się rosyjski ucisk narodowy Polaków. Sam wybuch został poprzedzony wieloma manifestacjami patriotycznymi na terenie Warszawy, które były krwawo tłumione przez policję i wojsko Imperium Rosyjskiego.

W tym czasie uformowały się dwa przeciwstawne obozy: czerwonych – dążących do wybuchu powstania oraz białych – przeciwników jakichkolwiek zrywów zbrojnych, zwolenników pracy organicznej.
            Syn Kajetana Koźmiana, Andrzej, był łącznikiem pomiędzy stronnictwem "białych" a emigracyjnym stronnictwem patriotycznym zorganizowanym w ramach Hotelu Lambert.

Powstanie Styczniowe zostało przyspieszone przez pobór do wojska rosyjskiego ludności polskiej – tzw. branka. Tymczasowy Rząd Narodowy ogłosił manifest powstańczy, w którym wzywał do walki z zaborcami, jednocześnie gwarantując pewne dobra, m. in. zniesienie różnic stanowych. Powstanie Styczniowe objęło swym zasięgiem Królestwo Polskie, a także Litwę, Białoruś oraz część Ukrainy. Istotną rolę w powstani odegrał Romuald Traugutt, który zyskał wielką sławę jako dyktator powstania. Dowodził on jednym z oddziałów, a wszystkie swoje działania poświęcił ratowaniu tego zrywu, do końca walczył o niepodległość. Niestety, Powstanie Styczniowe  nie mogło liczyć na powodzenie ani osiągnięcie jakiś większych sukcesów. W noc wybuchu Imperium Rosyjskie dysponowało aż 100 tysięczną armią wobec zaledwie 6 tys. powstańców. Co prawda wojsko polskie było wspomagane przez Polaków ze wszystkich zaborów, emigrację, a także przedstawicieli innych narodów, jednak wobec sił wroga byli praktycznie bezsilni. Ostatecznie Rosja zyskała dwukrotną przewagę liczebną nad powstańcami.

Dowódcy Powstania Styczniowego: Ludwik Mierosławski, Marian Langiewicz, Romuald Traugutt.

Powstanie Styczniowe zakończyło się wiosną 1864 roku i okazało się wielką klęską dla narodu polskiego. Odzyskanie niepodległości stało się czymś niemożliwym i nawet nie myślano wtedy o kolejnych zrywach. Szacuje się, że w powstaniu poległo ok. 20 tys. Polaków.

Przebieg powstania styczniowego charakteryzowała duża ilość niewielkich potyczek. W sumie rozegrało się ok. 1400 bitew i potyczek.

Bitwy powstania styczniowego (w województwie lubelskim, największe):

• bitwa pod Lubartowem (23 stycznia 1863)
            • bitwa pod Krasnobrodem ( 24 marca 1863)
            • bitwa pod Żyrzynem (8 sierpnia 1863)
            • bitwa pod Fajsławicami  (24 sierpnia 1863) - powstańcom pomagała Zofia Przewłocka, bratanica Kajetana Koźmiana.
            • bitwa pod Panasówką (3 września 1863) - największa bitwa powstańcza w województwie lubelskim
            • bitwa pod Batorzem  (6 września 1863) - w tej bitwie poległ dowódca oddziału Marcin Borelowski "Lelewel", został pochowany na miejscowym cmentarzu
            • Bitwa pod Tarnogórą (22 kwietnia 1864)
            • Bitwa pod Zamościem (1 maja 1864)
            • Bitwa pod Lublinem (4 maja 1864)
        • Zabawa choinkowa

14 stycznia 2023 r. w naszej szkole odbyła się choinka szkolna - najbardziej oczekiwana impreza w roku szkolnym, szczególnie po dwóch latach pandemii.

O godzinie 15.00 uczniowie klas 1-8 oraz grupy przedszkolne wraz z rodzicami pojawili się w szkole. Zabawę rozpoczął Pan Dyrektor, który przedstawił przebieg balu i życzył wszystkim udanej choinki.

Potem DJ Michał puszczał muzykę, przy której mogliśmy tańczyć. Godzina 16.00 zakończyła czas tańców, ale rozpoczęła czas zabaw zorganizowanych przez panią Annę Bartnik.

O godz.17.00 rodzice zaprosili wszystkie dzieci na poczęstunek. Tuż po nim były kolejne tańce, zabawy, konkursy, parada przebierańców, podczas której uczniowie mogli zaprezentować swoje stroje karnawałowe.

Zabawa choinkowa zakończyła się o godz. 20.00, choć większość uczniów chciała jeszcze się bawić, ale niestety… wszystko co dobre, szybko się kończy.

Dziękujemy Radzie Rodziców za aktywne włączenie się do organizacji szkolnej zabawy, a naszej koleżance i absolwentce szkoły – Kindze Dojutrek za robienie zdjęć! Naszą zabawę także uwieczniały aparatem fotograficznym  koleżanki z S. U. Dziękujemy i zapraszamy do ich obejrzenia.

Zuzanna Grela – ucz. kl. VI

• Jasełka 2023

W tym roku jasełka w naszej szkole odbyły się nieco później, z powodu niskiej frekwencji uczniów w okresie przedświątecznym.

Przedstawienie można było zobaczyć dwa razy – 10.01. 2023 r. w szkole oraz cztery dni wcześniej – 06.01, 2023 r. w naszym parafialnym kościele podczas mszy św.

Jasełka szkolne były zaprezentowane w sali gimnastycznej przez uczniów kl. IV – VIII oraz zorganizowane dzięki p. Tadeuszowi Kurantowi i p. Dominice Winiarczyk.

Maria Bartnik - ucz. kl. VIII

• Jasełka w kościele

Uczniowie z naszej szkoły w Święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia 2023 r., przedstawili jasełka, wszystkim wiernym zgromadzonym w kościele, na mszy św. o godz. 9.30. Uczniowie bardzo dobrze odegrali swoje role, za co otrzymali gromkie brawa. Uwspółcześnione jasełka oprócz wielu wzruszeń, chwilami rozbawiały zgromadzonych w świątyni.

Bożonarodzeniową inscenizację przygotował p. katecheta Tadeusz Kurant z pomocą p. Dominiki Winiarczyk, aktorami natomiast byli uczniowie z klas starszych.

Efekt ich pracy można zobaczyć, oglądając zdjęcia z tego wydarzenia, które wykonała Kinga Dojutrek - nasza ubiegłoroczna absolwentka. Dziękujemy za piękne zdjęcia, poświęcony czas, chęci i spontaniczną pomoc! Liczymy na dalszą współpracę!