• O projekcie "Zabawa sztuką" w grupie Biedroneczek
          • O projekcie "Zabawa sztuką" w grupie Biedroneczek

            „Człowiek jest istotą twórczą”
            Friedrich Froebel

            Z pewnością wychowanie estetyczne pełni ogromną rolę w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym. Z uwagi na ten fakt, dzieci z grupy 3 i 4 – latków stały się uczestnikami Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa Sztuką”.
            Głównym celem  wymienionego projektu jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz z założeniami pedagogiki freblowskiej.  Dzieci miały do zrealizowania 6 zadań.
            Pierwszym z nich były obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Tego dnia dzieci poszukiwały własnych talentów, zainspirowani opowieścią Vashti -„Kropka” oraz brały udział w wielu zabawach ruchowych i plastycznych poświęconych tej tematyce.

            Następnie  podczas obchodzonego „Dnia Drzewa” , dzieci miały okazję na doświadczenie nowej techniki plastycznej – frottage. Ponadto zrozumiały, jak ważną rolę pełnią drzewa dla człowieka i środowiska.

            Kolejnym zadaniem, które realizowali Nasi najmłodsi było malowanie na mleku. Przedszkolaki z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem tworzyły własne dzieła sztuki, w tak oryginalnej formie.
            Dzieci miały okazję również wejść w rolę rzeźbiarza, lepiąc z masy solnej piękne, wiosenne słoneczka.
            Przedszkolaki dowiedziały się także wielu istotnych informacji o emocjach, tworząc swój własny „Barometr emocji”- w ramach zadania „Nastrój wyrażony kolorem”.

            Ostatnim działaniem było stworzenie „Owocowej Mandali”, która nie tylko zachwycała wyglądem, jak i smakiem.

            Z pewnością możemy stwierdzić , że wszystkie zadania projektowe sprawiły dzieciom wiele radości, pozwoliły na rozwijanie twórczego myślenia, wyobraźni, kreatywności, motoryki małej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Udział w projekcie „Zabawie sztuką” wpłynął na dzieci wielostronnie- rozwijał poczucie estetyki, kształtował umiejętności praktyczne, zainteresowanie światem przyrody, budował wiarę we własne siły oraz wzmocnił więzi w grupie przedszkolnej.

            Z pewnością jeszcze nie raz weźmiemy udział w tego typu projektach!

             Ewa Drąg
            Edyta Tomaszczyk

             

             

        • Dzień Rodziny - występy naszych przedszkolaków
          • Dzień Rodziny - występy naszych przedszkolaków

            „Mamo, Tato, cóż Wam dam?
            Jedno serce tylko mam.
            A w tym sercu róży kwiat-
            Mamo, Tato - żyjcie Nam STO LAT!”

            Są takie dni w przedszkolnym kalendarzu, do których wszystkie dzieci przygotowują się  z ogromnym zapałem i zaangażowaniem. Jednym z nich jest Dzień Rodziny, podczas którego Nasi najmłodsi zaprezentowali piękne piosenki i wiersze dla swoich , ukochanych Rodziców. Nie zabrakło również oprawy tanecznej, wykonanej przez przedszkolaków, która w doskonały sposób wzbogaciła całą część artystyczną. Na zakończenie dzieci podarowały swoim Rodzicom przepiękne prezenty.

            Zarówno dla rodziców, jak i dzieci  był to czas pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, który na pewno wszyscy zapamiętamy na długo.

            Z okazji Dnia Mamy i Taty pragniemy jeszcze raz złożyć wszystkim Rodzicom najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, sukcesów oraz zadowolenia ze swoich pociech!

            Ewa Drąg
            Krystyna Jagiełło
            Edyta Tomaszczyk

        • Mały Konkurs Recytatorski - eliminacje powiatowe
          • Mały Konkurs Recytatorski - eliminacje powiatowe

            23 maja 2022 laureaci Gminnego Małego Konkursu Recytatorskiego prezentowali naszą szkołę w Piotrowicach, gdzie odbywały się eliminacje powiatowe. Uczestnicy zaprezentowali swój kunszt recytatorski, a także umiejętności, nad którymi pilnie pracowali.                                                                                                      

            Iga Poleszak z klasy II zaprezentowała wiersz pt. ,,Zły humorek” Doroty Gellner

            Oliwka Mańka także z klasy II ,,Żabę” Jana Brzechwy,

            Dawid Korpysa z klasy IV ,,Ulewę” Małgorzaty Strzałkowskiej,

            Marysia Bartnik z klasy VII fragment ,,Ziemiaństwa polskiego” Kajetana Koźmiana.

            Spośród ponad 30 uczestników konkursu Jury mogło wybrać do kolejnego etapu tylko 3 recytatorów, po 1 z każdej kategorii wiekowej. Wybór najlepszej trójki był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom. Nie udało się przejść do kolejnego etapu, ale i tak było wspaniale.

            Naszym uczniom gratulujemy odwagi, chęci do nauki dodatkowych tekstów. Życzymy kontynuowania pięknej przygody z poezją.

            Jesteśmy z Was dumni!

            Jolanta Maksim
            Anna Bartnik

        • Nowy eksponat w "Dawnej Izbie Bychawczyńskiej"
          • Nowy eksponat w "Dawnej Izbie Bychawczyńskiej"

            Ostatnio, nasza izba regionalna wzbogaciła się o nowy eksponat. Jest to stara kuchnia z okapem i zasłonką. Jesteśmy dumni z takiego wyposażenia naszej izby. Kuchnię wykonał pan Stanisław Grabczyński, który był zawodowo związany z naszą szkołą.                                                                                  

            Sentyment i bezinteresowne wykonanie tego eksponatu bardzo nas wzruszyło, tym bardziej, że detale tej kuchni świadczą o kunszcie i umiejętnościach pana Stanisława. Z całego serca dziękujemy panu Stanisławowi za pomysł, wykonanie i ustawienie kuchni, za poświęcony czas.

            Opiekunki DIB

            Bogumiła Rosołowska i Anna Bartnik

        • Dzień Pszczoły u "Biedroneczek"
          • Dzień Pszczoły u "Biedroneczek"

            „Pasiasta, wśród kwiatów,
            lata dookoła.
            Dzięki niej masz miodek.
            Wiesz już, kto to
             … !”

            20 maja, w Światowy Dzień Pszczół, dzieci z grupy „Biedroneczki” odwiedził wyjątkowy gość - Pan Piotr Koper, który opowiedział przedszkolakom na czym polega praca pszczelarza. Dzieci miały okazję bezpośrednio zobaczyć jak wygląda strój pszczelarza oraz jakimi narzędziami się posługuje. 

            Ponadto wysłuchały wielu ciekawostek dotyczących zwyczajów pszczół oraz uświadomiły sobie, jakie znaczenie ma praca tych małych owadów dla świata przyrody. Dzieci dowiedziały się również, jak powstaje pyszny, zdrowy owoc pracy pszczół – miód, którego miały okazję  spróbować.

            W podziękowaniu za ogromną dawkę wiedzy oraz wspaniałą atmosferę, dzieci obdarowały Pana Pszczelarza własnoręcznie wykonaną laurką. Tego dnia, u przedszkolaków ugruntowało się przekonanie, iż naszym obowiązkiem  jest dbać o dobrostan pszczół, ponieważ pełnią one ogromną rolę w życiu człowieka i zwierząt.

            Jeszcze raz dziękujemy Panu Piotrowi za doskonałą lekcję biologii.

            Ewa Drąg
            Edyta Tomaszczyk

             

             

             

        • Śladami Kajetana Koźmiana
          • Śladami Kajetana Koźmiana

            W 250-tą rocznicę urodzin, w Roku Patrona Szkoły, uczniowie klas I – III pod opieką wychowawczyń: Beaty Chmielowiec, Dominiki Winiarczyk, Jolanty Maksim  i Bogumiły Rosołowskiej w dniu 17. maja 2022 roku odwiedzili miejsca szczególnie związane z Kajetanem Koźmianem - Gałęzów i Piotrowice.                                 

            W Gałęzowie urodził się i spędził dzieciństwo nasz bohater. Niektórzy uczniowie podjęli próbę wykonania w plenerze szkicu dworka, inni odpoczywali w cieniu olbrzymich drzew a jeszcze inni cieszyli się obecnością żabek skaczących po  świeżo skoszonej trawie. Słuchając opowiadań o życiu Kajetana Koźmiana oraz recytacji jego debiutanckiej bajki ,,Sosna i małe drzewka” dzieci bacznie obserwowały to miejsce i wyobraźnią widziały beztroskie, a później dojrzałe lata życia patrona.

            W piotrowickim dworku, gdzie obecnie życie tętni zarówno wewnątrz jak i wokół, atmosfera czasów Koźmiana jest mniej wyczuwalna. Po śmierci swojego ojca Kajetan otrzymał w spadku Piotrowice i tutaj zamieszkał - najpierw sam, a później z żoną Anną. W Piotrowicach urodził się i wychowywał jego syn Andrzej, córka Anielka (zmarła w wieku 4 lat), a później wnuk Stanisław i wnuczka Maria. W okresie, gdy sprawował ważne funkcje urzędnicze w Warszawie Piotrowice były dla niego przyjazną przystanią, do której chętnie powracał. 

            Tu odwiedzali go wielcy, znani pisarze czy politycy jak Stanisław Staszic, poeta Cyprian Kamil Norwid, książę  Adam Jerzy Czartoryski oraz wielu innych.
            Kajetan Koźmian na stałe osiadł w Piotrowicach po 1831 roku, a więc już po swojej "sześćdziesiątce". Wówczas to zajął się głównie pracą literacką - ukończył poematy: Ziemiaństwo polskie,Stefan Czarniecki, napisał Pamiętniki
            Zmarł w 85-tym roku życia, został pochowany na cmentarzu w Bychawce.

            Dziękujemy obecnemu właścicielowi dworku w Gałęzowie za możliwość wejścia na teren,
            panu Łukaszowi z CKiP w Piotrowicach za oprowadzenie grupy uczniów po dworku,
            a Dyrekcji CKiP za życzliwe udostępnienie.

            Jolanta Maksim

        • Turniej BRD - eliminacje powiatowe
          • Turniej BRD - eliminacje powiatowe

            Po dwóch latach przerwy wróciła rywalizacja uczniów w turniejach BRD. W dniu 14 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 27 w Lublinie odbyły się eliminacje powiatowe XLIII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych z powiatu lubelskiego.                          

            Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych – grupa I (rocznik 2010 i młodsi), grupa II (pozostali).

            Turniej obejmował pięć konkurencji:

            - test z ogólnych przepisów ruchu drogowego,

            - test ze skrzyżowań (ustalanie kolejności przejazdu),

            - jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego,

            - jazda rowerem po rowerowym torze przeszkód,

            - wykonanie zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

            W eliminacjach powiatowych brali udział – jako zwycięzcy eliminacji gminnych – uczniowie z naszej szkoły.

            Drużynę grupy I stanowili: Tomasz Kałużny, Oliwia Niedźwiedź, Adrian Pawelec, Wiktoria Skoczylas,
            a grupy II: Oliwier Kuna, Patryk Pawelec, Dawid Sobkowicz.

            Za każdą z w/w konkurencji, z wyjątkiem pomocy przedmedycznej, uczniowie otrzymywali punkty według zasady: 1 miejsce w konkurencji – 1 punkt, 2 miejsce – 2 punkty (w przypadku gdy w tej samej konkurencji  kilku uczestników uzyskało ten sam wynik przyznawano miejsca ex aequo). Zadanie z pomocy przedmedycznej oceniane było drużynowo.

            Zdobyte punkty przez zawodników zostały zsumowane i na tej podstawie wyłoniono zwycięskie drużyny (wygrywała ta drużyna, której liczba zdobytych punktów była najmniejsza).

            Klasyfikacja eliminacji dla powiatu lubelskiego turnieju BRD w roku 2022 jest następująca:

            grupa I („młodsza”)

            I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 27 im. Marii Montessori w Lublinie,

            II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Strzyżewicach-Rechcie,

            III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Niedrzwicy Dużej,

            IV miejsce – Szkoła Podstawowa im. Kajetana Koźmiana w Bychawce.

            grupa II („starsza”)  

            I miejsce - Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Strzyżewicach-Rechcie,

            II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Kajetana Koźmiana w Bychawce,

            III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Niedrzwicy Dużej.

            Bardzo dobrze zaprezentowali się nasi uczniowie z klasy VIII, którzy objęli prowadzenie po pierwszej konkurencji, byli na czele również po drugiej i po trzeciej konkurencji. Jeden niefortunny przejazd na rowerowym torze przeszkód pozbawił ich niestety zwycięstwa.
            Uczniowie klasy V minimalnie przegrali miejsce na podium – w ich przypadku było trochę podobnie - tor przeszkód okazał się zbyt trudny.

            W grupie „starszej” rywalizację indywidualną wygrał Dawid Sobkowicz, który zapewnił sobie zwycięstwo dopiero w ostatniej konkurencji minimalnie wyprzedzając ucznia ze szkoły w Rechcie. Dawid zajął następujące miejsca w poszczególnych konkurencjach: 1, 3, 1, 2.

            Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami, a drużyny, które zajęły pierwsze miejsca będą reprezentowały powiat lubelski w eliminacjach wojewódzkich.

            Wszystkim naszym uczniom gratulujemy występu, szczególne gratulacje dla Dawida. Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły i naszej gminy na zawodach powiatowych.

        • XLI Mały Konkurs Recytatorski
          • XLI Mały Konkurs Recytatorski

            10 maja 2022r. w Bychawskim Centrum Kultury odbyły się eliminacje gminne do 41. Małego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.                                                 

            Naszą szkołę reprezentowało 14 uczniów.                                                                                        

            Z klasy pierwszej: Kacper Oleszko, Maja Plesińska, Helena Szorek, Aleksandra Wilkołazka

            Z klasy drugiej: Tomasz Kowalczyk, Oliwia Mańka, Iga Poleszak, Jakub Stasicki

            Z klasy czwartej: Dawid Korpysa, Michał Piekarz

            Z klasy siódmej: Maria Bartnik, Anna Dojutrek, Malwina Krasucka

            Z klasy ósmej: Oliwia Sopoćko

            Jury oceniało dobór repertuaru do możliwości wykonawczych recytatorów, dykcję, interpretację utworu  i ogólny wyraz artystyczny.

            Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Natomiast  4 uczniów otrzymało nagrody książkowe i  tytuł laureata. Tym samym zakwalifikowali się do eliminacji powiatowych. 

            Gratulujemy: Oliwce Mańka i Idze Poleszak z klasy II, Dawidowi Korpysie z klasy IV i Marysi Bartnik z klasy VII

            Jury wyróżniło również uczennicę klasy VII: Malwinkę Krasucką.

            Przewodnicząca Jury podziękowała wszystkim uczestnikom za występy zaznaczając, że była to znakomita okazja do zaprezentowania talentów przed publicznością. Zaznaczyła, że to również możliwość dla dzieci do wzmacniania wiary we własne siły oraz wspaniała zabawa, posiadająca wiele aspektów zarówno dydaktycznych, wychowawczych oraz społecznych. Pogratulowała odwagi i wytrwałości w pamięciowym opanowaniu wierszy.

            Gratulujemy naszym uczniom wspaniałych występów i trzymamy kciuki na kolejnych etapach!

            Jolanta Maksim
            Anna Bartnik
            Beata Chmielowiec

        • Odkrywamy swoje pasje
          • Odkrywamy swoje pasje

            6 maja 2022 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas 3 i 5 oraz 7 i 8 z pedagogiem z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bychawie – p. Magdaleną Gąbką na temat. „Odkrywania pasji w życiu”.

            Pani Magdalena opowiedziała uczniom o swojej życiowej pasji – wspinaczce wysokogórskiej, o tym, jak to się zaczęło. Na prezentacji, którą przygotowała były zdjęcia z dziecinnych lat i jej tatrzańskich wypraw z rodzicami, a także fotografie z wypraw m.in. na najwyższy szczyt Andów – Aconcaguę oraz najwyższy szczyt świata – Mount Everest.

            Pani Magdalena w bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób opowiadała uczniom o swoich dotychczasowych sukcesach, zaprezentowała także swój ekwipunek, jaki musi posiadać zdobywając szczyty.

            Warsztaty miały na celu zainspirowanie uczniów do poszukiwania swoich pasji, do uprawiania aktywności fizycznej pod każdą postacią.