• Dzień Otwartych Drzwi w naszej szkole
          • Dzień Otwartych Drzwi w naszej szkole

            W czwartek 23.02.2023 r. w naszej szkole odbył się Dzień Otwartych Drzwi. W tym dniu gościliśmy wraz z rodzicami dzieci, które w następnym roku szkolnym rozpoczną naukę w oddziałach przedszkolnych i w klasie pierwszej.

            Impreza rozpoczęła się o godz. 9.00 powitaniem przybyłych gości przez dzieci przedszkolne. Następnie wszyscy przeszliśmy do stołówki na wspólne drugie śniadanie, gdzie czekały na nas pyszne kanapki oraz ciepła herbatka.

            Po posiłku, pełni energii podzieliliśmy się na dwie grupy: dzieci z „zerówki” udały się na wspólne zajęcia z uczniami klas I, II i III, a dzieci 3, 4, 5-letnie wróciły do sal przedszkolnych.

            Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach języka angielskiego z panią Magdaleną Jarocką, zajęciach plastycznych i muzyczno-ruchowych z paniami Ewą Drąg i Krystyną Jagiełło.

            Przyszłe „pierwszaki” pod opieką p. Beaty Chmielowiec i p. Dominiki Winiarczyk na zajęciach ekologicznych z klasą II poznały zasady dbania o środowisko oraz sposoby segregacji odpadów. Chłopcy z klasy I wraz z wychowawczynią p. Bogumiłą Rosołowską zaprosili gości na zajęcia muzyczne, podczas których, wykorzystując zakupione w ramach programu Laboratoria przyszłości klocki, zaprezentowali sposoby kodowania.. Wspólne śpiewanie przy akompaniamencie wychowawczyni zakończyło zajęcia w klasie I. Uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią p. Jolantą Maksim zabrali przyszłych „pierwszaków” w podróż pociągiem po Polsce. Wspólnie w rytm piosenki „Jedzie pociąg z daleka …” odwiedzili Warszawę i Kraków, gdzie poznali zabytki i atrakcje tych miast. Podróż zakończyła się oczywiście w Bychawce.

            Po wyczerpujących zajęciach wszyscy zasłużyli na pyszny obiad, uwielbiane przez dzieci (i nie tylko) – spaghetti.

            Dzień Otwartych Drzwi zakończył się wspólnym wyjściem na przyszkolny plac zabaw.

            Miłym akcentem tego dnia była wizyta w naszej szkole Burmistrza Bychawy – pana Janusza Urbana, który odwiedził dzieci przedszkolne oraz uczniów klasy I.

            Dzień Otwartych Drzwi w naszej szkole był pełen wrażeń.

            ZAPRASZAMY DO NASZEJ SZKOŁY.

        • Spotkanie z Małym Księciem
          • Spotkanie z Małym Księciem

            Dnia 23 lutego duża grupa uczniów z kl. V - VIII pod opieką p. Beaty Kot, p. Magdaleny Jarockiej i p. Anny Bartnik pojechała do Lublina na musical przygotowany na podstawie lektury "Mały Książę". 

            Historia małego chłopca o złotych włosach, który poszukuje prawdziwego przyjaciela, została przedstawiona barwnie, pomysłowo i ciekawie. 

            Oglądanie tego typu przedstawień daje możliwość porównania tekstu literackiego z jego wersją sceniczą.

            A bezpośredni kontakt dziecka z szeroko pojetą kulturą ma duże znaczenie dla rozwoju młodego człowieka, stąd dość częste wyjazdy uczniów z naszej szkoły do teatru.

            Przed nami kolejna propozycja, którą będziemy realizować w marcu. O szczegółach dowiecie się niebawem! 

            Cieszy fakt, że nasi uczniowie w większości pamiętali o zasadach kulturalnego zachowania w instytucji kultury, że byli elegancko ubrani, nie jedli, nie pili i nie wychodzili  podczas spektaklu.

            Za taką postawę należy się Wam pochwała!!!

            Anna Bartnik

             

        • SegregujeMy czyli Ekodzieciaki z Bychawki
          • SegregujeMy czyli Ekodzieciaki z Bychawki

            W tym roku nasza szkoła przystąpiła do projektu ekologicznego „Edukacja ekologiczna z ZZOK-iem – aktywnie i kreatywnie”. Projekt organizowany przez Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Bełżycach, przy współudziale Fundacji Inicjatyw Menedżerskich w Lublinie, ma na celu promowanie działań ekologicznych wśród dzieci, a przez to – wśród nas wszystkich.

            Na początku my sami, nauczyciele, podjęliśmy działania przygotowujące nas do aktywnego i kreatywnego promowania dobrych zachowań ekologicznych wśród uczniów – wzięliśmy udział w serii szkoleń zorganizowanych przez ZZOK: „EkoŚwiat – warsztaty dla nauczycieli” – prezentacja nowoczesnego modelu edukacji ekologicznej.

            Reszta to już działania naszych dzieci. Uczniowie zorganizowali na szkolnych korytarzach kąciki ekologiczne. W jednym z nich stanęły kosze na śmieci przekazane przez ZZOK w ramach projektu. Młodzi ekolodzy opracowali również i wyeksponowali w kąciku ekologicznym „Słownik segregacji”, w którym, w układzie alfabetycznym, zawarto nazwy wszystkich odpadów wraz z opisem sposobu ich segregacji. Przygotowali folder pt. „Fakty i mity”, w którym rozprawili się z wieloma mitami na temat segregacji śmieci. Opracowali gazetkę pt. „Ekonawyki”, z ilustracjami pokazującymi, jak dbać o naszą planetę, a ponadto planszę pt. „Czas rozkładu odpadów”, z której z przerażeniem możemy wyczytać, że na przykład folia rozkłada się ponad 300 lat.

            Ale to dopiero początek naszych działań. II półrocze zapowiada się jeszcze ciekawiej. W planach między innymi: Akcja sprzątania Ziemi z ZZOK-iem, Tydzień edukacji ekologicznej, ekokonkursy oraz piknik ekologiczny. Pamiętajcie, mali… i ci trochę starsi - los Ziemi jest w naszych rękach!

            Beata Chmielowiec

             

             

             

        • Klasa trzecia na sankach
          • Klasa trzecia na sankach

            Hej, na sanki koleżanki, w nocy śnieżek spadł !!!
            A więc z góry na saneczkach, aż zaświszcze w uszach wiatr!
            Ach, z tej górki na pazurki miło się na sankach mknie!
            Tylko potem trzeba znowu pod tę górę ciągnąć je!

            Legenda głosi, że współczesne sanki to dalekie kuzynostwo foteli bujanych. Według niej w połowie XIX wieku, stolarz Michael Thonet tworząc popularny gięty fotel zupełnie przypadkiem wpadł na pomysł innego wykorzystania jego kształtu. I tak, w dalekiej Nadrenii powstały pierwsze sanki przypominające dzisiejsze modele.

            Tak było kiedyś, a dziś jest dziś. I chociaż wiele zmieniło się, to w kwestii sanek nie zmieniło się nic. Dlatego kiedy pani Edyta , mama naszej koleżanki zaproponowała zjazdy na sankach z bezpiecznej, atrakcyjnej góry w okolicach jej domu, bez wahania postanowiliśmy skorzystać z zaproszenia. 

            Przed wyjściem, dzieci poznały zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych.  Sama droga do górki była dla nas niezłym wyzwaniem. Biegła przez pola, wzniesienia i zagłębienia. Troszeczkę zmęczyliśmy się, ale na tym min. polega dobra zabawa. Jazda na sankach zapewniła dużo frajdy, radości i uśmiechu na twarzy. Po takich saneczkowych szaleństwach dzieci miały więcej energii i optymizmu.

            Wykorzystaliśmy moment śnieżnej i mroźnej zimy. Zabawa była znakomita!

            Mamy nadzieję na powtórkę.

            Jolanta Maksim

        • Apel prymusa ...,
          • Apel prymusa ...,

            czyli podsumowanie półrocznych wyników w nauce i w zachowaniu, a dokonał tego dyrektor szkoły - pan Bogusław Golewski.

            Ponadto uczniowie kl. VIII - Maria Bartnik, Malwina Krasucka, Alicja Poleszak i Jakub Pietrzak zaprezentowali przed całą społecznością szkolną "Przewodnik po Bychawce" przedstawiony i nagrodzony podczas XXV Spotkań Regionalnych w Bychawskim Centrum Kultury, w grudniu 2022 r.

            Wszystkim uczniom, którzy tego dnia zostali docenieni za swoją ciężką pracę serdecznie gratulujemy!!!

        • Spotkanie z iluzją
          • Spotkanie z iluzją

            W dniu 15 lutego 2023 r. naszą szkołę odwiedził iluzjonista. Miał przygotowane zarówno dla młodszych, jak i starszych uczniów bardzo ciekawe sztuczki.

            My również pomagaliśmy iluzjoniście, ponieważ do większości pokazów potrzebował asystentów z widowni. W zamian za naszą odwagę dostawaliśmy balony, złożone w ciekawe kształty.                                                 

            Podczas spotkania towarzyszyła nam świetna zabawa! 

            Opr. Zuzanna Grela, ucz. kl. VI

        • Poczta walentynkowa
          • Poczta walentynkowa

            14 lutego w Dzień Zakochanych, czyli w Dzień Świętego Walentego  w naszej szkole działała walentynkowa poczta, po to, aby w tym dniu rozdać sympatyczne upominki: uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły.

            Walentynek było tyle, że w rozdawaniu miłosnych podarunków Serduszkowi pomagały dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego, a całe wydarzenie inicjowała i koordynowała pani Beaty Kot ( opiekun S.U.).

            Serduszko rozdawało walentynki w czasie lekcji. Odwiedziło wszystkich uczniów, przekazując im listy od wielbicieli.

            Gdy uczeń dostawał taką kartkę, od razu uśmiech malował mu się na twarzy, co bardzo cieszyło Serduszko, że może nieść radość właśnie w taki sposób.

            Ten dzień w naszej szkole zostanie na długo zapamiętahy jako dzień radości, a przede wszystkim tajemniczości, bo przecież walentynki otrzymaliśmy od cichych, anonimowych wielbicieli

        • Konkurs na kartkę walentynkową u przedszkolaków
          • Konkurs na kartkę walentynkową u przedszkolaków

            „Walentynkowe życzenia,
            z walentynkowej krainy,
            od walentynkowego chłopca,
            dla walentynkowej dziewczyny”.

            Dzieci z oddziału przedszkolnego „Biedronki” uczestniczyły w konkursie na kartkę walentynkową, pt. „Moja kartka walentynkowa”. Konkurs trwał od dnia 07.02 – 13.02.2023r.                                                                      

            Celem konkursu było:

            - rozwijanie kreatywności i aktywności twórczej dzieci

            - doskonalenie sprawności manualnych

            - „walentynka” jako symbol przyjaźni i sympatii do drugiego człowieka.

            Wszystkie prace zasłużyły na pochwałę i zostaną nagrodzone.

            Wych. Ewa Drąg

        • Co słychać u przedszkolaków?”
          • Co słychać u przedszkolaków?”

            Jak się okazuje, przedszkolakom niestraszne było pieczenie ciasta w przedszkolu. Szczególnie, gdy do pomocy jest tyle małych i zdolnych rąk.                                                                                                                     

            Można by powiedzieć, że wspólne działanie pozwala dzieciom rozładować napięcia, poprawia koncentrację uwagi i doskonali zdolności manualne.                                                                                                     

            Dnia 10.02. 2023r. grupa „Biedronki” (3, 4 latki) zabrała się do pracy. Dzieci wspólnie z wychowawczynią przygotowały potrzebne produkty do upieczenia ciasta: mąkę, cukier, jajka, olej, ciepłą wodę, cukier waniliowy oraz proszek do pieczenia. Przygotowane produkty w odpowiednich proporcjach zostały kolejno połączone w ciasto. Ciasto zostało przełożone do foremki i trafiło do nagrzanego piekarnika.

            Kiedy zostało upieczone i wystudzone – odbyła się wspólna degustacja.

            Nasza „piaskowa babka” była pyszna!

            wych. Ewa Drąg