• Koleżanki i koledzy!
          • Koleżanki i koledzy!

            Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, dlatego postanowiłam odpowiedzieć Wam na pytanie: Dlaczego powinniśmy dbać o język polski?

            Według mnie najważniejszym powodem jest niepokojące zjawisko, zauważalne obecnie szczególnie wśród ludzi młodych. Młode pokolenie przekształca nasz język, używając różnych skrótów oraz zagranicznych słów, głównie angielskich, niezrozumiałych dla starszego pokolenia. Te nowe słowa zastępują stare polskie wyrazy o podobnym znaczeniu, w wyniku czego nasze rodowite stają się archaiczne.

            Warto też wziąć pod uwagę to, że język polski powstał dzięki naszym przodkom, dlatego mamy obowiązek pielęgnować go oraz posługiwać się nim z szacunkiem i dbałością.

            Przecież Polacy w przeszłości, przez wieki walczyli o polską mowę, która stanowi o naszej tożsamości narodowej.

            Musimy o tym pamiętać i dbać o język polski!

            Musimy budować poprawnie zdania, wypowiadać się pełnymi zdaniami!

            Nie popełniać błędów!

            Musimy dbać o język polski, aby nie stracić cennej wartości, bo język polski, mimo że jest jednym z najtrudniejszych, jednocześnie jest najpiękniejszym językiem świata.

            Pamiętajmy o tym!

            Wiktoria Skoczylas                                                                                                                                                  ucz. kl. VII

             

        • "Święto języka polskiego"
          • "Święto języka polskiego"

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. 

            Głównym jego celem jest promowanie świadomości różnorodności językowej i kulturowej, a także propagowanie rodzimych tradycji. 

            Jak obchodziliśmy to święto w naszej szkole? 

            Było poważnie, wesoło i z humorem!

            Już od samego rana uczniowie uzupełniali tablicę najpiękniejszymi i najtrudniejszymi w ich uznaniu wyrazami polskimi. Tak powstała piękna gazetka tematyczne.

            Potem uczniowie kl. VI: Maja Chmielowiec, Ania Ciecholewska, Szymon Marciniuk, Jakub Niedźwiadek i Michał Piekarz czytali wybrane przez siebie książki młodszym koleżankom i kolegom z klas I - III i przedszkolakom.

            Natomiast uczennica kl. VII - Wiktoria Skoczylas przygotowała apel skierowany do uczniów naszej szkoły, w którym starała się odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego należy dbać o język polski? Uczniowie uważnie słuchali przemówienia koleżanki i w zupełności się z nią zgadzali.

            Tego dnia wszystkie lekcje języka polskiego poświęcone były -  językowi ojczystemu. Zastanawialiśmy się, dlaczego język polski jest jednym z najtrudniejszych na świecie? Poszukiwaliśmy pomysłów, aby zastąpić słowa zapożyczone na polskie. To zadanie okazało się trudne. Pracowaliśmy ze słownikami ortograficznymi, bo umiejętność szybkiego wyszukiwania wyrazów jest i trudna, i bardzo ważna.

            Nad wszystkimi działaniami, tego dnia, czuwała pani polonistka.

            Zapraszamy do galerii.

            Anna Bartnik

        • Walentynki
          • Walentynki

            14 lutego to wyjątkowy dzień okazywania miłości, przyjaźni oraz dobrych uczynków. Z okazji tego święta Samorząd Uczniowski przygotował pocztę walentynkową. Każdy z uczniów naszej szkoły mógł wrzucić do specjalnie przygotowanej skrzynki swoją walentynkę.

            Poczta, jak co roku cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nasz szkolny listonosz "Walenty" wspólnie z pomocnicami w trakcie lekcji rozdawali kartki walentynkowe oraz słodkie upominki wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Odbiorcy byli mile zaskoczeni. 

             

             

             

            Dominika Winiarczyk

             

        • "Nie ma to, jak Babcia i Dziadek"
          • "Nie ma to, jak Babcia i Dziadek"

            W piątek 16 lutego obie grupy przedszkolne gościły w progach naszej szkoły znamienitych Gości. Tego dnia, choć kalendarz wskazuje inną datę, dzieci chciały wyrazić swoją wdzięczność swoim Babciom i Dziadkom. 

            Odświętnie ubrani, w pięknej scenerii prezentowali się wspaniale na scenie! Wierszyki i piosenki przedstawione przez wnuki wzruszyły niejedną Babcię i niejednego Dziadzia do łez. 

            Przedszkolaki za swoje piękne występy były nagrodzone gromkimi brawami!

            Nie ma to, jak Babcia i Dziadek! Niech żyją sto lat!

        • "Dzielne dzieciaki i ich sposoby na mikroby"
          • "Dzielne dzieciaki i ich sposoby na mikroby"

            W miniony poniedziałek pierwsza klasa wzięła udział w programie edukacyjnym pt. "Dzielne dzieciaki i ich sposoby na mikroby" organizowanym przez Państwową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Lublinie. Celem lekcji było poznanie zasad ochrony swojego zdrowia przed mikroorganizmami poprzez wdrażanie zdrowego stylu życia i racjonalne zachowania. Ważnym elementem lekcji było również poznanie zagrożeń związanych z licznymi chorobami jakie dotykają ówczesne społeczeństwo oraz podnoszenie świadomości na temat dbania o higienę osobistą, dbałości o zdrowie własne, rówieśników i osób z otoczenia. 

            Solarz Magdalena