Szkoła Podstawowa im. Kajetana Koźmiana w Bychawce
 
Strona główna
   
 • Serdecznie zapraszamy na zebranie z rodzicami, które odbędzie się 22 września 2014r. (poniedziałek) o godz. 1700. 

  Zebranie rozpocznie się spotkaniem ogólnym na sali gimnastycznej.


 • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLONEGO 2014/15

  Czekaliśmy, czekaliśmy i ... doczekaliśmy się.

  W poniedziałek, 1 września, rozpoczynamy Rok Szkolny 2014/15.

   

  Rozpoczęcie przebiegać będzie według następuującego porządku:

  8.30 - zbiórka uczniów, rodziców, nauczycieli przed szkołą.

  8.45 - przemarsz ze sztandarem szkoły na Mszę św. do kościoła.

  9.00 - Msza św.

  ok. 10.00 - złożenie kwiatów, zapalenie zniczy przed pomnikiem, na grobie Nieznanego żołnierza, na grobie patrona szkoły - Kajetana Koźmiana.

  10.30 - rozpoczęcie roku szkolnego w sali gimnastycznej

  11.00 - spotkania uczniów i rodziców z wychowawcami klas.

  Zapraszamy do wspólnej modlitwy oraz udziału w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. • RODZINNE ŚWIĘTO SZKOŁY

  Serdecznie zapraszamy na  święto naszej szkoły,

  które  odbędzie się dnia 9 czerwca 2014 r.

  Program_uroczystosci.doc


 • U schyłku XVIII wieku Polska zaczęła się budzić do nowego życia. Konstytucja majowa miała stać się fundamentem pod budowę nowoczesnego i silnego państwa polskiego.

  To za sprawą tego dokumentu miało dojść do istotnych zmian ustrojowych . Jak na owe czasy ustawa była niezwykle postępowa. Zakładano w niej likwidację tak zgubnych praw jak: liberum veto, wolna elekcja (po Stanisławie Auguście Poniatowskim mieli panować władcy z dynastii saskiej).

  Nie spodobało się to grupie magnatów polskich, którym obojętne były losy Ojczyzny i państwom sąsiednim, szczególnie Rosji.

  Niedługo cieszono się dziełem Sejmu Czteroletniego. Przedstawiciele opozycji magnackiej, którym nie podobała się utrata przywilejów min. Stanisław Szczęsny Potocki, Ksawery Branicki, Seweryn Rzewuski podpisali w Petersburgu 27 kwietnia 1792 roku akt konfederacji, który potem ogłosili w miasteczku Targowica na Ukrainie 14 maja 1792 roku. Celem konfederacji było obalenie postanowień Konstytucji 3 Maja. W wyniku zdrady i obcej przemocy doszło do wojny w obronie Konstytucji 3 Maja. Wojska rosyjskie 18 maja 1792 roku przekroczyły granice Rzeczypospolitej.

  Pomimo stawiania oporu wojskom rosyjskim, zwycięstwa księcia Józefa Poniatowskiego 18 czerwca pod Zieleńcami i bohaterskiej walki Tadeusza Kościuszki 18 lipca pod Dubienką, król Stanisław August Poniatowski przystępuje do zdrajców z Targowicy i wydaje rozkaz zaprzestania działań wojennych.

  Wkrótce następują kolejne rozbiory Polski i w 1795 r. Polska ostatecznie została wymazana z map Europy i świata. Następuje tragiczny dla Polaków, trwający 123 lata okres, okres zniewolenia przez zaborców: Rosję, Austrię i Prusy.

  Pomimo całkowitej utraty niepodległości Polacy nie zapominali o swej historii, bohaterach narodowych, kultywowaniu tradycji. Pamięć o wydarzeniach trzeciego maja zaczęła narastać po 1815 roku. W trzydziestą drugą rocznicę uchwalenia konstytucji (1823 rok) piętnastoletni uczeń gimnazjum w Wilnie Michał Plater napisał na tablicy "Vivat Konstytucja Trzeciego Maja". Paru kolegów dopisało jeszcze poniżej następujące słowa: "Jak słodkie wspomnienie dla nas rodaków, lecz nie masz, kto by się o nią upomniał".

  Fakt ten spowodował falę represji rosyjskiego zaborcy. Prześladowania skierowano przeciw młodzieży.

  W stulecie uchwalenia dokumentu trzeciego maja w 1891 roku odbyły się liczne obchody na terenie Galicji (zabór austriacki). Hucznie świętowano sto trzynastą rocznicę w Sanoku (1904 rok). Miejscowa młodzież zebrała się na terenie istniejącego do dziś parku. Uczniowie sanockiego gimnazjum śpiewali patriotyczne pieśni. Obchody zamknięto przemarszem pod pomnik Tadeusza Kościuszki.

  Dopiero po odzyskaniu w 1918r. niepodległości rocznica ta mogła być należycie świętowana. Zgodnie z Uchwałą Sejmu z 29 IV 1919 dzień trzeciego maja stał się świętem państwowym, wolnym od pracy.

  W roku 1939 – zaledwie 21 lat po odzyskaniu niepodległości – dokonuje się kolejny rozbiór Polski – tym razem zaborcami są Niemcy i Rosja Sowiecka.

  Po wyzwoleniu Polski spod okupacji hitlerowskiej rocznica nie zyskała poparcia – ponoć polskich – władz. Trzeci Maj ustąpił miejsca Świętu Pracy.

  Święto Trzeciego Maja nie zostało jednak bezpowrotnie zapomniane. Po istotnych zmianach politycznych –odejściu od władzy komunistów –nowe władze zdecydowały o jego przywróceniu w roku 1990.

  Obecnie Trzeci Maj zajął należne mu miejsce w naszej historii – zaraz po Jedenastym Listopada. Święto przypomina nam wysiłki patriotów, którzy podjęli trud reformowania państwa chylącego się ku upadkowi. Dostarcza nam też wiele wzorów i wartości do naśladowania, daje przykłady właściwych zachowań patriotycznych.

  Pamiętamy dziś o tym, składamy hołd i naszą wdzięczność tym, którzy dwieście dwadzieścia trzy lata temu z takim bohaterstwem i poświęceniem, z nadzieją i zapałem walczyli o życie i kształt naszej ojczyzny - również dla nas.

   

  Dla upamiętnienia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wywieśmy flagi państwowe.

   


 • ZEBRANIE Z RODZICAMI

  Informujemy, że zebranie z rodzicami odbędzie się dnia 29 kwietnia 2014 r. (wtorek) o godz. 17.00- rozpocznie się zebraniem ogólnym w sali gimnastycznej.


 •  

   

   

   

   

  Niech Zmartwychwstanie Pańskie
  napełni nas spokojem i wiarą,
  da siłę w pokonywaniu trudności,
  napełni nas cierpliwością,
  pozwoli patrzeć w przyszłość z ufnością na lepsze jutro....

   

   


 • NOWE ZASADY NABORU DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
  ORAZ
  PIERWSZEJ KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ

  Nowelizacja ustawy o systemie oświaty określiła nowe zasady naboru do przedszkoli (oddziałów przedszkolnych) i szkół publicznych.

  Informacje na temat nowych zasad znajdą Państwo w Menu Rekrutacja.


 • Informujemy, że dzień 1 kwietnia 2014 r. zgodnie z rozporządzeniem MEN, jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych ze względu na sprawdzian klas szóstych, który będzie przeprowadzany tego dnia.


 • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY NA WYBIEGU

   

   

  W piątek- 21 marca uczniowie naszej szkoły powitali wiosnę. Jak nakazuje tradycja dzieci z  klasy II i III przygotowały Marzannę- symbolizującą zimę oraz Gaik- Maik, który sprytnie schowany przez starszych kolegów, był poszukiwany przez młodszych uczniów z klas I-III oraz przedszkolaków. Ponadto dbając o ekologię i piękno przyrody  uczniowie naszej szkoły zorganizowali pokaz mody ekologicznej. Modelki i modele ( w tych rolach nasi uczniowie) zaprezentowali zaprojektowane i wykonane przez siebie stroje z różnych materiałów ekologicznych typu worki na śmieci, papier, bibuła, itp.

  Sami doskonale wiemy, ile śmieci potrafi wyprodukować człowiek. Każdego dnia przynosimy ze sklepu kilka reklamówek, tzw. jednorazówek, zwoje papieru, w który pakowany jest towar, do tego dochodzą opróżnione butelki, puszki, kartony po napojach, woreczki, przeczytane gazety. Niektóre z tych rzeczy można przecież wykorzystać np. do uszycia ciekawych ubiorów. Stroje są mało kosztowne, łatwe w wykonaniu i oryginalne.

  Choć sztuka robienia czegoś z niczego nie jest sztuką łatwą, nasi uczniowie wykazali się w tym kierunku zaskakującą inwencją, kreatywnością i poczuciem humoru. Coraz bardziej popularna eko- moda opiera się na założeniu, że ze zużytych materiałów, takich jak folie, plastikowe zakrętki, płyty cd, papier i wszystkie inne, które normalnie trafiają do śmieci, można stworzyć ciekawe ubrania i oryginalną biżuterię. Wystarczy skorzystać z własnych rąk i wyobraźni.

  Publiczność oceniała kreatywność, staranność wykonania, walory użytkowe oraz walory estetyczne prezentowanych projektów. Wśród modelek i modeli największe uznanie publiczności zyskali: Zosia Pietrzak( ucz. kl. V) występująca w pięknym fiołkowym stroju i Paweł Kowalczyk( ucz. kl. V) ubrany w ciemny garnitur z folii i oryginalny żółty kapelusz( jak na wiosnę przystało). Niekwestionowanym hitem naszego wiosennego pokazu mody okazała się suknia  z papieru i białej bibuły wykonana i zaprezentowana przez Małgorzatę Krusińską( ucz. kl. IV), która wyglądała w tej kreacji naprawdę olśniewająco.

  Wszyscy uczestnicy pokazu bawili się wspaniale, aż żal było powracać do codziennych obowiązków.

  Zapraszamy do galerii zdjęć ►►►


 • Warto było!

  Jak co roku dzieci z przedszkola w Szkole Podstawowej im K. Koźmiana w Bychawce przygotowały dla swoich ukochanych babć i dziadków wspaniałą uroczystość- ale w tym roku była to uroczystość wyjątkowa.

  Dlaczego? – Od 1 września 2013 roku funkcjonuje u nas w naszej szkole drugi oddział przedszkolny dla dzieci 3- i 4- letnich. Ilość przybyłych gości przerosła nasze oczekiwania- uroczystość, więc musiała się odbyć w sali gimnastycznej.

  Dzieci przygotowały pod okiem wychowawczyń oddziałów przedszkolnych: p. Krystyny Jagiełło i p. Ewy Gierak festiwal wspaniałych życzeń i podziękowań dla swoich ukochanych najbliższych wyrażonych w wierszach, piosenkach i tańcach, a także wręczonych własnoręcznie wykonanych upominkach.

  U niejednej babci i niejednego dziadka zakręciła się łza w oku.

  Po występach odbył się wspólny poczęstunek dla dzieci, rodziców, babć i dziadków- mamy przygotowały z tej okazji dwa wspaniałe torty.

  Powyższa uroczystość to kolejne potwierdzenie jak przedszkole pozytywnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie dziecka, jak bardzo potrzebny był oddział dla młodszych dzieci   w Bychawce, jak bardzo słuszne były starania i wysiłki naszej p. dyrektor Henryki Taube i jak ze wszech miar słuszna była decyzja pana- panie Burmistrzu, za którą jeszcze raz wyrażamy serdeczne podziękowania. 

  Dzieci znakomicie funkcjonują w naszej szkole, mają piękny plac zabaw, wszystkie korzystają z obiadów w stołówce szkolnej.

  Maluszki poczyniły ogromne postępy w rozwoju własnym i społecznym, co widać w każdym tygodniu.

  A więc warto było!

   

  Krystyna Jagiełło

  Ewa Gierak

  Rodzice

   Zapraszamy do galerii zdjęć >>>

   

   


 • PODSUMOWANIE KONKURSU PIOSENKI ANGIELSKIEJ

  Czwarty  Konkurs Piosenki Angielskiej już za nami. Przyniósł nam wiele niezapomnianych wrażeń. Uczniowie, którzy wystąpili w tym roku byli wspaniale przygotowani, dlatego prezentowali bardzo wysoki poziom. Cieszymy się, że mogliśmy gościć w progach naszej szkoły młodych artystów ze Szkoły Podstawowej w Starej Wsi. Jury miało bardzo trudny wybór. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej– przedstawiciele klas I-III SP oraz starszej – przedstawiciele klas IV – VI SP.

  Spośród uczniów reprezentujących klasy I – III nagrody i dyplomy otrzymały:

  1. Kinga Szewczyk

  2. Duet: Aleksandra Rubaj i Karolina Lipiec

  3. Magda Zielińska oraz zespół w składzie: Alicja Lis, Natalia Frączek i Beata Krusińska.

  Uczennice reprezentujący starszą grupę wiekową – klasy IV – VI zdobyły następujące nagrody i wyróżnienia:

  1. Maria Kudła

  2. Kinga Kłos

  3. Zuzanna Winiarczyk

  Nagroda Publiczności - Zofia Pietrzak

  Dziewczynki zostały nagrodzone dyplomami oraz Słownikami obrazkowymi, a główną nagrodą były piękne słuchawki stereofoniczne.

  Gratulujemy zwycięzcom i życzymy im dalszych sukcesów. Dziękujemy wszystkim za udział i liczymy na podobną frekwencję w przyszłym roku.

  Organizatorzy konkursu

  Zapraszamy do galerii  ►►►


 • INFORMACJA

  Informujemy, że dni 27 i 28 marca 2014 r. są dniami wolnymi od nauki.

  W tym czasie uczniowie naszej szkoły uczestniczą w rekolekcjach wielkopostnych.


 • „ Mam 6 lat, chodzę do szkoły…”

  „Mamy  6 lat, chodzimy do szkoły,
  a w szkole tej każdy dzień jest wesoły.
  Dróżkami w ogródku biegałyśmy małe,
  a teraz przez pasy przechodzimy jak krasnale.
  Uwielbiamy skoki, biegi i zabawy,
  sport sprawia, że w szkole każdy dzień ciekawy.
  Wiemy, co to zdrowie, znamy witaminy,
  zadzwonić po pomoc same potrafimy.
  Marzeniem kiedyś było wystąpić dla misia,
  a tu w szkolnym chórze śpiewamy już dzisiaj.
  Kiedyś to pluszaki gośćmi  u nas  były,
  a tu dzieci z klasy dziś nas odwiedziły.
  Zabawa w szkołę była codziennością
  - teraz w prawdziwej klasie uczymy się z radością.
  Pani się do nas codziennie uśmiecha.
  Nie ma nudy w szkole, nie można narzekać.
  I choć czasami coś się nie uda,
  a smutek gości na twarzach nam,
  to jedno wiemy już dziś na pewno
  - w szkole nikt nigdy nie będzie sam.”

   

  Konkursowy wierszyk napisany przez Kingę Szewczyk i Milenę Jakubowską  opisuje przygodę dziewczynek ze szkołą, która trwa już prawie 2 lata.  Obecnie są one uczennicami klasy II, a  naukę w szkole rozpoczęły  właśnie jako sześciolatki.   

  Wiele się obecnie mówi o 6- latkach w szkole, pojawia się mnóstwo  entuzjastycznych, jak i negatywnych głosów na temat decyzji  wysyłania dzieci 6 letnich do klasy pierwszej.

  Dziewczynki – Kinga i Milena są przykładem na to,  że jako sześciolatek nie tylko  można  poradzić sobie  w szkole  wśród  starszych kolegów ,  ale nawet  znaleźć  się wśród najlepszych uczniów i odnosić sukcesy.  

  Jednym z takich sukcesów jest właśnie zdobycie przez  Milenkę i Kingę wyróżnienia podczas wojewódzkiego  etapu III edycji konkursu Ministra Edukacji Narodowej  „Mam 6 lat”.

  Celem  konkursu jest promowanie i upowszechnianie najciekawszych inicjatyw, podejmowanych przez szkołę, nauczycieli i rodziców, w celu zapewnienia dzieciom sześcioletnim przyjaznej adaptacji w edukacji szkolnej oraz promowanie uzdolnień uczniów szkół podstawowych, którzy rozpoczęli  naukę w klasie pierwszej w wieku 6 lat.

  Dziewczynki, z pomocą wychowawczyni Beaty Chmielowiec i przy wsparciu swoich rodziców, jak też kolegów i koleżanek z klasy,  wykonały piękny album plastyczny oraz napisały wiersz ukazujący ich  dotychczasową szkolną karierę. Album został dostrzeżony przez Kapitułę Konkursu pod przewodnictwem Pani Anny Szczepińskiej  - Wicekurator KO w Lublinie i nagrodzony wyróżnieniem.

  Dnia 17 marca 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie odbyła się III Finałowa Gala Wojewódzka etapu regionalnego konkursu.

  Nasze uczennice, w obecności rodziców i wychowawczyni odebrały  gratulacje, dyplomy i nagrody z rąk pani wicekurator. Należy dodać, że konkurs cieszył się ogromną popularnością ( na etapie wojewódzkim oceniano aż 257 prac z województwa lubelskiego).

  Gala miała bardzo uroczysty charakter - dzieci,  rodzice i dyrektorzy z dumą odbierali zasłużone gratulacje i nagrody, a sala ledwo pomieściła wszystkich uczestników.

  Dodatkowo mogliśmy wysłuchać i zobaczyć utalentowane sześciolatki ze szkoły będącej gospodarzem Gali. Zaprezentowały one ciekawy program artystyczny pt.”Jesteśmy aktywni- tańczymy i śpiewamy”. Na zakończenie wszyscy laureaci i goście miło rozmawiali, częstując się słodyczami.

  Zapraszamy do galerii ►►►


   

 •  


  SPOTKANIE Z LUBELSKIM KURATOREM OŚWIATY

  Uprzejmie informuję, że w dniu 19 marca 2014r. (środa) o godzinie 16.30 w Bychawskim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie Lubelskiego Kuratora Oświaty Pana Krzysztofa Babisza, oraz Burmistrza Bychawy Pana Janusza Urbana z rodzicami dzieci 5 i 6–letnich z terenu całej gminy. Serdecznie zapraszam.

  Dyrektor Szkoły

  Henryka Taube

   


 •  

  INFORMACJA  dla rodziców dzieci z rocznika 2007 i 2008

  Uprzejmie informuję, że w dniu 14 marca (piątek) o godzinie 11.30 w Szkole Podstawowej im. Kajetana Koźmiana w Bychawce odbędzie się spotkanie z rodzicami, które będzie miało następujący przebieg:

  1130 – lekcja otwarta w kl. I dla rodziców dzieci przedszkolnych, prowadząca p. Bogumiła Rosołowska,Sala nr 9

  1220 – spotkanie informacyjno – doradcze z:

  • Dyrektorem szkoły,

  • Wychowawcą oddziału przedszkolnego 5 i 6-latków p.Krystyną Jagiełło,

  • Wychowawcą kl.I p. Bogumiłą Rosołowską,

  • Wychowawcą kl. I na rok szkolny 2014/2015 p. Jolantą Maksim.

  Celem spotkania jest bliższe zapoznanie rodziców z warunkami i metodami pracy z dziećmi w kl. I, analiza harmonogramu wdrażania dzieci w obowiązek szkolny, sposoby postępowania w przypadkach szczególnych. Wychowawca oddziału przedszkolnego przedstawi bieżące informacje na temat rozwoju dzieci 5 i 6 – letnich.

  Dyrektor Szkoły

  Henryka Taube


 • Wywiad

  W ramach realizacji projektu: „Dobry start w przyszłość” gościliśmy p. Monikę Głazik – naczelną redaktor Głosu Ziemi Bychawskiej.

  Celem wizyty było przeprowadzenie wywiadu z uczennicami: Weroniką Szewczyk (kl. V) i Aleksandrą Chmielowiec (kl. VI).  

  Dlaczego te dziewczęta udzielały wywiadu? Odpowiedź jest prosta. Weronika napisała tomik poezji, a Ola obszerne opowiadanie pt.: „Tamten świat”. Obie uczestniczą na zajęcia literacko-językowe pt.: „Czerpać z kultury”, obie mają talent pisarski, wobec tego zasługują na to, aby wydać ich prace literackie. Cennych wskazówek, jak tego dokonać, udzieliła nam właśnie p. redaktor. Wszystkie uczestniczki zajęć, obecne na spotkaniu, mogły obserwować jak przeprowadza się wywiad. 

  Z niecierpliwością czekamy, więc na kolejny numer GZB, w którym ukażą się rozmowy z naszymi debiutantkami.     

  Serdecznie dziękujemy p. Monice Głazik za przyjęcie naszego zaproszenia, miłe spotkanie i podzielenie się z nami swoją dziennikarską wiedzą.

  Zapraszamy do galerii zdjęć ►►►


 • PODZIĘKOWANIA

   

  Serdeczne podziękowania dla: pani dyrektor Henryki Taube, nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej im. K. Koźmiana w Bychawce, księdza proboszcza Stanisława Góry, pana organisty i pana kościelnego, wszystkich przyjaciół, którzy w tak bolesnych dla nas chwilach, po odejściu naszej ukochanej żony, mamy i córki śp. Barbary Chyżewskiej dzielą z nami smutek i żal, okazują nam wiele serca i życzliwości. Za okazywana nam pomoc wyrazy wdzięczności składają- mąż Andrzej Chyżewski z dziećmi i matka Henryka Leciejewska.

  Jednocześnie wielkie Bóg zapłać dla mieszkańców Bychawki, Iżyc i okolic, dla wszystkich darczyńców za okazywane nam wsparcie.

      


 • MAŁE SPOTKANIA Z WIELKĄ NAUKĄ

  Dnia 13 lutego mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w kolejnym spotkaniu z  naukami przyrodniczymi w Publicznym Gimnazjum w Pszczelej Woli. Reprezentacje zaproszonych szkół prezentowały przygotowane eksperymenty uzupełnione komentarzem, który pozwolił widzom zrozumieć dane zjawisko. W drugiej części obejrzeliśmy bardzo ciekawy pokaz doświadczeń fizycznych przygotowanych przez przedstawicieli UMCS. Podczas przerwy śniadaniowej wszyscy uczestnicy mieli okazję podjąć dyskusje naukowe z rówieśnikami. Bardzo ciekawy wykład Dr Pawła Wojtanowicza z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS pt. "Uchem po mapie" zakończył program. Pani Marcie Pietrow koordynatorce i autorce wspaniałego spotkania z nauką jesteśmy bardzo wdzięczni za zaproszenie.

  Zapraszamy do galerii  ►►►


 • WIDZIANE Z OLIMPU

  Co łączyło, a co dzieliło Zeusa, Posejdona i Hadesa?

  O co Posejdon pokłócił się z Ateną?

  Dlaczego Prometeusz dał ludziom ogień?

  Co Pandora przyniosła na Ziemię?

  Jak Zeus ukarał Prometeusza?

  Co to był Hades?

  Kim był Tanatos?

  Jaką pracę musiał wykonać Syzyf?

  Jak Dedal i Ikar uciekli z niewoli Minosa?

  Gdzie zginął Ikar, a gdzie jest pochowany?

  Kto wymyślił konia trojańskiego?

  Czy Itaka była królestwem Odyseusza?

  Ile lat Odys przebywał pod Troją, a ile wracał do domu?

  Jakie przygody spotkały go w drodze powrotnej?

  Kto pomógł mu bezpiecznie wrócić do domu i odzyskać rodzinę?

  Odpowiedzi na te pytania udzielił uczniom klas starszych „Teatr Lektur Szkolnych”, dnia 4 lutego br., w czasie spektaklu teatralnego pt.: „Widziane z Olimpu, czyli historia bogów i rodzaju ludzkiego na podstawie mitologii greckiej”. Na scenie Bychawskiego Centrum Kultury wystąpili aktorzy z Kielc. Spektakl reżyserował p. Marek Tercza, muzykę opracował p. Szymon Chwostowicz.

  W sposób bardzo przystępny i profesjonalny przybliżono dzieciom trudną dla nich tematykę mitologiczną.

  Zapraszamy do galerii zdjęć ►►►


 • Ludzie z pasją …

  Dnia 29 stycznia 2014 r. w ramach zajęć: „Czerpać z kultury” spotkałyśmy się  z panią Anetą Krzyżak, która jest stolarzem z zamiłowania, hafciarką, artystką i …  mieszkanką Bychawki.

  Na początku pani Aneta mówiła nam, na czym polega jaj praca, czym się zajmuje i co najlepiej lubi robić. Przyniosła ze sobą bardzo dużo ciekawych prac, które zaprezentowała. Mogłyśmy zobaczyć między innymi: wyszywane obrusy, serwetki, serwety wykonane szydełkiem, zasłonki, a nawet odnowione krzesło i własnoręcznie wykonany taboret.

  Pani Aneta opowiadała nam o swojej fascynacji drewnem. Poznałyśmy różne jego gatunki: sosnowe, dębowe, jabłoniowe, czereśniowe, śliwkowe, olchowe, orzechowe, brzozowe, topolowe, modrzewiowe, świerkowe, lipowe oraz dwa nowe gatunki drewna: merbau (odmiana mahonia) i sapeli. Pani Aneta pokazała nam narzędzia, których używa do prac stolarskich.

  Następnie odbyły się warsztaty. Razem z panią Anetą Krzyżak  i  jej córką – Olą,  robiłyśmy dwoma prostymi, choć ciekawymi ściegami woreczki na niespodziankę, którą okazały się być wiórki. Zanim mogłyśmy cieszyć się upominkami, musiałyśmy wykonać pewne zadanie, które polegało na dopasowaniu wiórek do desek pochodzących z różnych gatunków drzew. Poszło nam nieźle, więc śmiało mogłyśmy do zrobionych przez nas woreczków włożyć wiórki z pracowni pani Anety.

  Zajęcia wszystkim bardzo się podobały! Cieszymy się, że miałyśmy okazję poznać tak ciekawą osobę. Nawet w tak małej miejscowości można odnaleźć ludzi z pasją, którzy w zaciszu swojego domu tworzą dzieła na miarę wielkich twórców. Jesteśmy pod wrażeniem prac hafciarskich, szydełkowych i stolarskich p. Anety Krzyżak. Pragniemy podziękować Pani za swój cenny czas poświęcony nam, wiedzę, którą zawsze warto dzielić się z innymi i tak ciekawe spotkanie.   

  Życzymy wielu pomysłów i zapału do twórczego działania, mając nadzieję na kolejne spotkanie.

  Zapraszamy do galerii ►►►

                 Weronika Szewczyk

strona: