• Dzień Kobiet

  „Marzec wyjął grosik srebrny,
  teraz będzie mu potrzebny.

  Do kwiaciarni marzec pobiegł
  kupić bukiet na Dzień Kobiet.”   

  Chłopcy z kl. IV – VI stanęli na wysokości zadania i dnia 9 marca 2015 r. wszystkim koleżankom z klas starszych wręczyli symboliczne upominki z okazji Dnia Kobiet.  Paweł Kowalczyk rozpoczął uroczystość okolicznościowym wierszykiem, a Filip Kozłowicz w imieniu chłopców złożył koleżankom  życzenia.

  Dziewczęta, dziękując za życzenia i prezenty zasiadły za pięknie przygotowanym stołem, a później uczestniczyły w turnieju, specjalnie na ten dzień przygotowanym. Przystąpiły one do typowo kobiecych konkurencji zręcznościowych  np.:  z gazety musiały wykonać ciekawe nakrycie głowy, ubrać lalkę w jak najkrótszym czasie  i zaśpiewać kołysankę. Uczennice bardzo dobrze poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami. Niestety dzwonek przerwał wspaniałą zabawę,  ale wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni powrócili do swoich obowiązków.

 • Konkurs piosenki angielskiej - wyniki

  Piąta edycja Konkursu Piosenki Anglojęzycznej dla uczniów szkół podstawowych, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa im. Kajetana Koźmiana w Bychawce już za nami. W tym roku impreza odbywała się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Bychawy  - Janusza Urbana.

  Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych w Bychawie, Starej Wsi Drugiej oraz Bychawce.

  Z roku na rok konkurs ten zdobywa coraz większą popularność, a jego uczestnicy z powodzeniem promują naukę języka angielskiego poprzez śpiew i taniec, a co najważniejsze mają możliwość prezentacji swojego dorobku wokalnego.

   
  Przesłuchania do konkursu odbywały się w dwóch etapach. 
  Na etapie szkolnym spośród uczniów klas I-III pierwsze miejsce zdobyła uczennica klasy II Natalia Frączek, a zaprezentowała ona utwór "My Heart Will Go on".

  W kategorii uczniów klas IV – VI pierwsze miejsce zajęła Kinga Kłos z utworem "Let it Go".
  Do etapu gminnego jury zakwalifikowało:

  • Kingę Kłos
  • Emilię Tanikowską
  • Weronikę Szewczyk
  • Zofię Pietrzak
  • Karolinę Lipiec
  • Martynę Chyżewską

   
  Na etapie gminnym jury w składzie: Tadeusz Kurant, Krzysztof Mendykowski, Katarzyna Dalmata oceniało występy solistów zespołów, zwracając uwagę na dobór repertuaru dostosowany do wieku i możliwości wokalnych, poprawność językową, technikę wykonania, walory głosowe oraz ogólny wyraz artystyczny. 

  Laureatami tegorocznej V edycji konkursu zostali:

  • I miejsce i nagroda Grand Prix – Antonina Mączka z SP w Bychawie,
  • II miejsce – Martyna Chyżewska z SP w Bychawce,
  • III miejsce – Natalia Sadowska z SP w Starej Wsi

   

  Nagrodę Publiczności otrzymała Kinga Kłos ucz. z SP w Bychawce.
   
  Zebrana na konkursie publiczność była pod wrażeniem umiejętności wokalnych, tanecznych i językowych uczestników.
  Piękna dekoracja, kolorowe stroje, wysoki poziom wokalny występujących oraz wspaniała atmosfera sprawiły, że byliśmy świadkami niezwykłego widowiska muzycznego.

  Wyrażamy wdzięczność sponsorom konkursowych nagród: Burmistrzowi Bychawy, Radzie Rodziców oraz anonimowym darczyńcom.


  Konkurs przygotowała i prowadziła Pani Irena Werpuczyńska, nauczycielka języka angielskiego w SP w Bychawce.

   

 • Wystawa prac Pana St. Olecha

   „Najdroższa ziemio bychawczyńska,
  ziemio skowronka i malwy,
  ludową pieśnią karmiona
  najpiękniejszej barwy…”

  Jakże wielka miłość bije w sercu autora powyższych słów – p. Stefana Olecha do jego rodzinnej wsi, jego małej ojczyzny – do jej „łąk kwiecistych, odwiecznie zielonych”, pól pszenicznych i w nieskończoność ciągnącej się urodzajnej roli, do ojcowizny, rodziców, do wspomnień z dzieciństwa, często przewijających się w jego utworach.
  Przytoczony wyżej fragment to tylko zagajenie – zachęta do zapoznania się z jego niemałym dorobkiem. Udało nam się zgromadzić około pięćdziesięciu jego wierszy. Z ich wersów wylewa się niebywała wręcz wrażliwość prostego człowieka, piękno i śpiew jego serca i duszy, niekiedy poruszające wyznania i zwierzenia, niekiedy trafione żarty.
  Wrażliwość ta, znalazła odbicie w przywołanych tu wierszach, ale także wypowiedziana jest pędzlem w malowanych przez niego obrazach.


  Czy uda nam się właściwie pochylić nad jego twórczością i wykonać jego testament wyrażony w wierszu ?
  Pragnę, by mój wysiłek intelektualny nie poszedł na marne, by zapuścił korzenie i wrósł głęboko w tę Bychawki ziemię…


  Podejmujemy przynajmniej próbę przywołania jego pamięci, twórczości artystycznej, a także jego zaangażowania społecznikowskiego.


  1 marca 2015r. o godzinie 17.00 w Bychawskim Centrum Kultury odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa p. Stefana Olecha w liczbie ponad 30 obrazów o różnorodnej tematyce, połączonej z prezentacją przez uczniów naszej szkoły jego życiorysu i utworów.
  Wielu z zaproszonych gości na szczęście znalazło czas, aby się z nami spotkać.   Powitała ich serdecznie pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kajetana Koźmiana w Bychawce – Bogumiła Rosołowska. Zaszczyciła nas  swoją obecnością pani zastępca burmistrza Marta Wołoszyn.
  Wspaniałym akcentem była obecność rodziny p. Stefana – synów Krzysztofa i Tadeusza z małżonkami oraz dwojga wnucząt. Jakże wzruszające były wspomnienia synów o ojcu, za które z wielkim podziękowaniem zwracamy się do nich. Tu wielkie podziękowania kierujemy również do p. redaktor Moniki Głazik i p. redaktora Marka Matyska, którzy uwiecznili te wspomnienia i całość uroczystości - w głosie i obrazie. Były też wspomnienia sąsiadów, mieszkańców Bychawki zebrane przez panią dyrektor.
  Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że spotkanie, być może dość skromne, lecz niezwykle wzruszające i ciekawe mogło mieć miejsce.
  Dziękujemy panu dyrektorowi Piotrowi Gębie i pracownikom Bychawskiego Centrum Kultury w osobach p. Tomasza Hanaja, p. Joanny Grabczyńskiej, p. Mateusza Wróblewskiego, którzy razem z nami tę wystawę współtworzyli.
  Tworzy się wiele i o wiele łatwiej, kiedy tak jak zwykle są z nami nasi uczniowie pięknie opowiadający życiorys i recytujący wiersze autora.
  Dziękujemy Łucji Marczak, Zosi Pietrzak, Weronice Szewczyk – uczennicom kl. VI, a także Kindze Kłos i Emilce Tanikowskiej z kl. V oraz ich rodzicom, którzy zawsze nam wiernie towarzyszą we wszystkich poczynaniach.
  Dziękujemy „Gazeto Bychawska” za pomoc w przygotowaniu informacji, zaproszeń i propagowaniu naszego przedsięwzięcia.

  Nie obyło się jak zwykle przy takich okazjach bez sponsorów. Dziękujemy p. Małgorzacie Wolskiej – Delikatesy Centrum z Żabiej Woli i p. Markowi Juryckiemu-  piekarnia  Emark ze Starej Wsi. Dzięki Państwu mogliśmy poczęstować zaproszonych gości.
  Wiemy, że wystawa cieszy się zainteresowaniem, świadczą o tym wpisy do księgi  pamiątkowej – i to jest to, o co nam chodziło -  twórczość Stefana Olecha żyje,  a tym samym on jest wśród nas.


  Pierwszy krok zrobiony – marzymy teraz o wydaniu tomiku jego wierszy – artysty samouka, który tak pisze o sobie:
  Nikt mnie tego nie uczył
  i nikt nie uwierzy,
  że tylko to piszę,
  co mi z serca bieży…

  Myślimy, że się uda!

  Henryka Taube
  Anna Bartnik

 • Pamiętamy, dziękujemy

  W niedzielę 1. marca podczas Mszy św. (godz. 9.30) w kościele parafialnym w Bychawce modliliśmy się w intencji Żołnierzy Wyklętych.

  Po mszy, w asyście pocztów sztandarowych, przeszliśmy pod pomnik poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców Bychawki, gdzie uczciliśmy pamięć żołnierzy walczących za Ojczyznę.

  Serdecznie dziękujemy wszystkim  uczestnikom tej upamiętniającej Dzień Żołnierzy Wyklętych uroczystości.

   

 • Dzień Babci i Dziadka

  Dnia 30.01.2015 (piątek) w naszej szkole, odbyło się Święto Babci i Dziadka.

  Dzieci z oddziałów przedszkolnych przygotowały program artystyczny dla zaproszonych gości. Śmiało i z odwagą recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz tańczyły.

  Po części artystycznej Babcie i Dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, na sali gimnastycznej.

  Byliśmy niezmiernie zaszczyceni tak liczną obecnością gości.

  Dziękujemy za obecność i do zobaczenia za rok!

   

  Przedszkolaki i wychowawczynie:

  Ewa Drąg

  Ewa Krzysiak

 • Konkurs piosenki anglojęzycznej

  3 marca 2015r. (wtorek) w naszej szkole odbędzie się KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ.

  Zapraszamy!!!

      <plakat>      <regulamin>     <karta zgłoszeniowa (doc)>     <karta zgłoszeniowa (pdf)>

 • Dziel się radością

  W dzisiejszym świecie, kiedy czas płynie jakby szybciej, kiedy ciągle gdzieś pędzimy - często zapominamy, ile radości można sprawić drugiemu człowiekowi, poświęcając mu odrobinę swojego czasu, uwagi.

  My przekonaliśmy się o tej prostej prawdzie, widząc wzruszone i uśmiechnięte twarze Pań z Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Bychawie.

  Dom prowadzony jest przez trzy sympatyczne siostry ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim. Mieszkanki, często schorowane,  znajdują tam  całodobową opiekę, pomoc socjalną (mieszkanie, leki, wyżywienie, odzież). Dom jest zradiofonizowany, co umożliwia Paniom  uczestnictwo w uroczystościach kościelnych, co jest bardzo ważne, bo niektóre z nich nie poruszają się o własnych siłach.

  Wszystko zaczęło  się  od pomysłu, aby przedstawienie pt. Cztery pory roku, które dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kajetana Koźmiana w Bychawce prezentowały podczas Choinki Noworocznej, pokazać jeszcze komuś, komu może sprawić to odrobinę radości.

  Był 28 stycznia, typowy dla tegorocznej zimy dzień – dżdżysty i ponury. Nam jednak zupełnie to nie przeszkodziło. Ćwiczyliśmy do ostatniej minuty, pojechaliśmy do ośrodka w pełnym rynsztunku, przemaszerowaliśmy przez ulicę barwnym korowodem – i zagraliśmy. I w ciągu niespełna godziny, w niewielkiej sali, udało nam się stworzyć wyjątkową atmosferę – pełnego napięcia oczekiwania, ogromnej radości i szczerego wzruszenia.

  W przedstawieniu brali udział uczniowie klasy I, II i III naszej szkoły oraz chór (dziewczynki z klasy V). Dzieci pod opieką pań: Jolanty Maksim, Beaty Chmielowiec, Krystyny Jagiełło oraz pana Tadeusza Kuranta wcieliły się w role: Starego i Nowego Roku, Wiosny, Lata, Jesieni, Zimy oraz uroczych pomocników pór roku. Na scenie wystąpiły też rozbrykane dzieciaki rzucające niby-śnieżkami oraz poważni recytatorzy, którzy na tle muzyki Antonio Vivaldiego, przypomnieli widzom uroki czterech pór roku. Występy aktorów przeplatane były pastorałkami, pięknie śpiewanymi przez chór oraz wszystkie dzieci. Przedstawienie jednak nie miałoby takiego uroku, gdyby nie stroje -  przepiękne suknie, peleryny, korony, kwiaty, motylki...  Nie mogło też zabraknąć aniołków i pastuszka. Warto wspomnieć, że wszystkie stroje przygotowali własnoręcznie rodzice wraz ze swoimi dziećmi, co dodało przedstawieniu wdzięku.

  W czasie występu aktorzy dali z siebie wszystko, choć trzeba przyznać, że paraliżowała ich trema. Emocje towarzyszące grze dzieci były jeszcze większe niż te podczas przedstawienia w szkole. Nie jest bowiem łatwo grać ze świadomością, że tak ważni słuchacze przyglądają się przedstawieniu z przejęciem i wielką nadzieją na twarzach. Trema jednak opadła, gdy przy pierwszym z utworów - Jest taki dzień – chórowi dzieci zawtórowały siostry zakonne, opiekunki uroczych słuchaczek.

  Potem były oklaski, uśmiechy, rozmowy, wspomnienia i łzy. 

  Pojechaliśmy aby dać innym trochę radości, a tak naprawdę sami otrzymaliśmy dużo więcej…

  Beata Chmielowiec

 • 152 rocznica wybuchu powstania styczniowego

  22 stycznia 1863 roku wybuchło największe polskie powstanie narodowe, było to zbrojne wystąpienie przeciwko Rosji, które do historii przeszło jako Powstanie Styczniowe.

  Przyczyną Powstania Styczniowego był nasilający się rosyjski ucisk narodowy na Polaków. Sam wybuch został poprzedzony wieloma manifestacjami patriotycznymi na terenie Warszawy, które były krwawo tłumione przez Imperium Rosyjskie i jego wojsko. W tym czasie uformowały się dwa przeciwstawne obozy: czerwonych – dążących do wybuchu powstania oraz białych – przeciwników jakichkolwiek zrywów zbrojnych.


  Powstanie Styczniowe zostało przyspieszone przez pobór do wojska rosyjskiego ludności polskiej – tzw. branka. Tymczasowy Rząd Narodowy ogłosił manifest powstańczy, w którym wzywał do walki z zaborcami, jednocześnie gwarantując pewne dobra, m. in. zniesienie różnic stanowych.

  Powstanie Styczniowe objęło swym zasięgiem Królestwo Polskie, a także Litwę, Białoruś oraz część Ukrainy. Istotną rolę w powstanie, jeśli chodzi o działania zbrojne odegrał Romuald Traugutt, który zyskał wielką sławę jako dyktator powstania. Dowodził on jednym z oddziałów, a wszystkie swoje działania poświęcił ratowaniu tego zrywu, do końca walczył o niepodległość.

  Niestety, Powstanie Styczniowe  nie mogło liczyć na powodzenie ani osiągnięcie jakiś większych sukcesów. W noc wybuchu Imperium Rosyjskie dysponowało aż 100 tysięczną armią wobec zaledwie 6 tys. powstańców. Co prawda wojsko polskie było wspomagane przez Polaków ze wszystkich zaborów, emigrację, a także przedstawicieli innych narodów, jednak wobec sił wroga byli praktycznie bezsilni. Ostatecznie Rosja zyskała dwukrotną przewagę liczebną nad powstańcami.

  Dowódcy Powstania Styczniowego: Ludwik Mierosławski, Marian Langiewicz, Romuald Traugutt.

  Powstanie Styczniowe, które zakończyło się wiosną 1864 roku okazało się wielką klęską dla narodu polskiego. Odzyskanie niepodległości stało się czymś niemożliwym i nawet nie myślano wtedy o kolejnych zrywach. Szacuje się, że w powstaniu poległo ok. 20 tys. Polaków.

  Bitwy powstania styczniowego (w województwie lubelskim):

  • bitwa pod Lubartowem (23 stycznia 1863)
  • bitwa pod Krasnobrodem ( 24 marca 1863)
  • bitwa pod Żyrzynem (8 sierpnia 1863)
  • bitwa pod Fajsławicami  (24 sierpnia 1863)
  • bitwa pod Batorzem  (6 września 1863)
  • Bitwa pod Tarnogórą (22 kwietnia 1864)
  • Bitwa pod Zamościem (1 maja 1864)
  • Bitwa pod Lublinem (4 maja 1864)
 • Naszym Babciom i Dziadkom

  Dla kogo ta laurka,
  W słońcu, zieleni, chmurkach?
  Dla kogo każda wnuczka,
  Dla kogo każdy wnuczek,
  Maluje dzisiaj kwiaty,
  Przynosi upominek?
  Dla kogo jest ten wierszyk,
  I życzenia od dzieci?
  Już wiecie?
  Oczywiście!
  Dla wszystkich Babć i Dziadków
  Na świecie.

   

  Naszym Kochanym Babciom i Dziadkom, z okazji Ich Święta, pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości i uśmiechu.

  Niech Dobry Bóg obdarza Was swoimi łaskami, dodaje sił i wytrwałości na każdy dzień.

   


  Co zawdzięczamy babciom i dziadkom?

  Według badań opinii publicznej (CBOS), babci i dziadkowi zawdzięczamy przede wszystkim opiekę i wychowanie oraz poczucie, że jesteśmy kochani. Te wartości wymieniło na pierwszym miejscu 65 oraz 64 procent ankietowanych.

  W następnej kolejności znalazły się znajomość dziejów rodziny i zasady moralne - po 57 procent, a także wiara, którą zawdzięcza dziadkom 54 procent badanych. Miłość ojczyzny - 38 procent oraz hobby - 25 procent.

  Materialne korzyści, jak mieszkanie czy spadek pojawiały się na końcu, i wspomniało o nich 6 procent respondentów.

  W porównaniu z podobnymi badaniami przeprowadzonymi w 2000 roku, wzrosła rola dziadków jako opiekunów wnuków. Wcześniej mówiła o tym mniej niż połowa respondentów, obecnie - 65 procent ankietowanych.

  Z babcią lub dziadkiem najczęściej prowadzi się rozmowy, chodzi na spacery, uczestniczy w grach i zabawach. Babci i dziadkowi wnuki zawdzięczają też wspólne prace, jak pieczenie i gotowanie, prace w ogrodzie, oglądanie rodzinnych pamiątek i zdjęć, a nawet wycieczki i podróże.

   

 • Klasowe opłatki

  W ostatnim przedświątecznym tygodniu uczniowie poszczególnych klas spotykali się ze swoimi wychowawcami i panią Dyrektor na tradycyjnych „klasowych wigiliach”. 

  Klasowy opłatek to czas wspólnej modlitwy, łamania się opłatkiem, składania życzeń, śpiewania kolęd i biesiadowania. Na świątecznie przystrojonych stołach pojawiły się  potrawy wigilijne. Migające światełkami choinki, dźwięki kolęd - stworzyły atmosferę sprzyjającą rozmowom o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych kultywowanych w naszych domach. Był to również czas wspomnień i zatrzymania się na chwilę nad istotą Świąt Bożego Narodzenia.

  Zdjęcia ze spotkań ►►►

 • Wieści z OP w Zdrapach

  O wydarzeniach, które miały miejsce w ostatnim czasie w Oddziale Przedszkolnym w Zdrapach poinformowała nas wychowawczyni tego oddziału, Pani Zofia Tymińska.


  Pasowanie na Przedszkolaka to piękna i ważna uroczystość  w każdym przedszkolu. Odbyła się ona w Oddziale Przedszkolnym w Zdrapach 27 listopada 2014r.

  Wierszami i piosenkami powitały dzieci Panią Dyrektor Bogumiłę Rosołowską oraz zebranych rodziców. Choć  niełatwo było maluszkom pokonać tremę, to trud występu nagrodziły uśmiechy i oklaski. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i uroczyście przyrzekły, że będą kochać i słuchać się rodziców i Pani, zgodnie bawić się i porządkować zabawki.

  Rodzice również złożyli uroczyste ślubowanie - będą przytulać swoje pociechy i kochać je bez względu na wszystko. Następnie Pani Dyrektor wielkim ołówkiem dokonała pasowania każdego dziecka na Przedszkolaka i wręczyła im słodkie upominki. Rodzice przygotowali poczęstunek i miło ugościli wszystkich zebranych. Później był czas na wspólne zabawy, tańce, śpiewy i andrzejkowe wróżby.

  Mam nadzieję, że ten miłe chwile w Oddziale Przedszkolnym w Zdrapach na długo pozostaną w pamięci wszystkich, którzy świętowali i bawili się razem z nami.


  Świąteczne drzewko

  Nieodzownym elementem nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia jest choinka błyszcząca od światełek, bombek, anielskich włosów i łańcuchów. Dawniej, zielone drzewko ozdabiano zupełnie inaczej. Wieszano na nim własnoręcznie wykonane ozdoby, pierniczki, orzechy i jabłka.

  W naszym Oddziale Przedszkolnym w Zdrapach 9 grudnia 2014 r. gościliśmy  mamy i babcie. Przyszły one, aby razem z dziećmi wykonać dekoracje świąteczne i pokazać nam cudeńka, które  można zrobić samemu. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały jak powstają śliczne papierowe gwiazdy, brodate Mikołaje, ptaszki z wydmuszek i świąteczne stroiki. Najmłodsi wytrwale uczyli się sklejać tradycyjne pawie oczka i łańcuch z kolorowych paseczków. Przekonaliśmy się, że pięknych ozdób świątecznych nie musimy kupować w sklepie. Własnoręcznie wykonanie świątecznych dekoracji sprawiło nam wszystkim wiele satysfakcji. Dzięki takiemu rodzinnemu spotkaniu mamy ślicznie przyozdobione  sale i choinkę.

  Dziękuję wszystkim za wspólną pracę i miłe chwile spędzone razem z nami.

  Zdjęcia ►►►

 • Narodowy program rozwoju czytelnictwa

  Szkoła Podstawowa im. K. Koźmiana w Bychawce uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa  przygotowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy udziale Biblioteki Narodowej, Narodowego Centrum Kultury i Instytutu Książki.
  W ubiegłym roku szkolnym w maju podpisane zostało między Miejską Biblioteką Publiczną w Bychawie a naszą szkołą porozumienie o współpracy partnerskiej przy realizacji zadania: „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych” dofinansowanego właśnie ze środków wyżej wspomnianego programu.
  Nasza biblioteka przedstawiła zapotrzebowanie na literaturę dziecięcą i młodzieżową opracowane przez p. Annę Bartnik, a także zobowiązała się do zorganizowania i przeprowadzenia w ramach tego projektu konkursów i spotkań z czytelnikami

   

  Spotkania z czytelnikami odbywały i odbywają się cały czas, a w miesiącu listopadzie przeprowadzone zostały 2 konkursy czytelnicze:
  Konkurs plastyczny dla klas l-lll ph. „Portety postaci literackich” – dzieci miały za zadanie narysować dowolną techniką ulubioną postać z przeczytanej przez siebie książki. 24 uczniów klas I,II i III przystąpiło do konkursu, z czego komisja konkursowa w składzie:
  p. Anna Bartnik – przewodnicząca
  p. Elżbieta Janik – członek
  p. Ewa Krzysiak – członek
  po obejrzeniu prac wyłoniła 9 laureatów:

  1. Dawid Sobkowicz – kl. I
  2. Mateusz Piekarz – kl. I
  3. Agata Dyś – kl. I
  4. Mateusz Sopoćko – kl. I
  5. Beata Krusińska – kl. II
  6. Natalia Samborska – kl. II
  7. Nikola Mańka – kl. II
  8. Patryk Janik – kl. II
  9. Kinga Szewczyk – kl. III

  Konkurs czytelniczy dla klas IV-VI ph. „Parada postaci literackich”, do którego przystąpiło 12 uczestniczek. Miały one za zadanie rozpoznanie 4 postaci literackich i tytułów książek, z których one pochodzą, po  wysłuchaniu wcale nie oczywistych opisów.
  Rozstrzygnięcie konkursu przedstawia się następująco:

  I miejsce – Kinga Kłos – kl. V

  II miejsce:
  Martyna Chyżewska – kl. V

  Weronika Szewczyk – kl. VI
   Emilia Tanikowska – kl. V


  III miejsce:
  Weronika Krasucka – kl. IV
  Julia Sprawka – kl. VI

  W dniu 5 grudnia 2014 r. odbył się uroczysty apel podsumowujący konkursy z udziałem p. dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie, Barbary Cywińskiej. Laureaci obydwu konkursów otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy drobne upominki.
  Na koniec rzecz chyba najcenniejsza – otóż w ramach tego projektu Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie zakupiła na zgłoszone wcześniej potrzeby naszej biblioteki. 270 książek przepięknej literatury literatury dziecięcej i młodzieżowej wzbogaciło, urozmaiciło a przede wszystkim uatrakcyjniło nasz księgozbiór. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem przybiegają do biblioteki szkolnej, by wziąć do rąk nowe, pachnące, kolorowe książki.
  Składamy serdeczne podziękowania p. dyrektor Miejskiej Bublioteki Publicznej Barbarze Cywińskiej i p. Ewie Sprawce z filii MBP w Bychawce za tak wspaniałą współpracę, a wszystkich zainteresowanych uczniów, nauczycieli i rodziców zapraszamy do biblioteki szkolnej.

  Program rozwoju czytelnictwa spełnia swoje zadania.

   

 • Rocznica odzyskania niepodległości

  Dnia 13 XI 2014 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły spotkali się w sali gimnastycznej, aby oddać hołd i cześć pamięci wszystkim patriotom, którzy składając niejednokrotnie najwyższą ofiarę, czyli swoje życie, uczynili nasz kraj wolnym i niezależnym.

  Dziś nie musimy walczyć i oddawać swego życia, lecz musimy pamiętać o tych wszystkich, którzy nie szczędzili Ojczyźnie tego, co dla nich najcenniejsze, którzy wszystko, co najlepsze złożyli u stóp Matki – Ojczyzny.

  Nadszedł nowy wiek. Zmienia się świat, Europa i Polska. Młode pokolenie ma szansę żyć w nowych, lepszych czasach. Jednak powinno czuć na sobie odpowiedzialność za losy kraju i świata, za losy nasze i naszych bliskich. My dziś żyjący, dzięki naszym przodkom, możemy w pełni docenić niepodległość Ojczyzny. Jesteśmy im wdzięczni za naszą wolną Polskę. Wierzymy, że nasze życie, nauka, praca, poświęcenie będzie choćby częścią długu jaki musimy wobec nich spłacić. Obiecujemy o nich pamiętać zawsze. Dlatego rokrocznie przygotowujemy uroczystość rocznicową związaną z datą odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie kl. IV – VI z powagą i skupieniem recytowali poezję patriotyczną, chór szkolny wykonał pieśni patriotyczne m. in.: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Wojenko, wojenko”, „Marsz Polonia”. Narratorki natomiast przekazywały informacje historyczne, które przybliżyły słuchaczom drogę Polski do niepodległości oraz podzieliły się refleksjami na temat współczesnego patriotyzmu i powinności jaka spoczywa na obecnych i przyszłych pokoleniach w stosunku do naszej historii, tradycji, suwerenności i ludzi, którzy o nią walczyli. Wolność bowiem nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo – jak nauczał swoich rodaków Jan Paweł II.

  Mówimy ojczyzna, wolność, niepodległość, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie, hołd. Cóż znaczą dziś te słowa? Kto ma nauczyć dzieci i młodzież je rozumieć i nadawać im nowego znaczenia? Uczniowie muszą czerpać z doświadczeń rodziców, dziadków, nauczycieli i wychowawców. Program ten został przygotowany właśnie przez grupę nauczycieli: p. H. Taube, p. A. Bartnik, p. T. Kuranta i p. J Szwałka. Uroczystość zakończyła p. dyrektor szkoły – B. Rosołowska jeszcze raz podkreślając ważność tego święta oraz poprosiła zebranych o uczczenie minutą ciszy wszystkich poległych w obronie Ojczyzny.

  Zdjęcia ►►►

 • Budynek pierwszej szkoły odnowiony

  Pamiętamy i pielęgnujemy dzieje Szkoły Podstawowej w Bychawce

  W  związku ze 160 - letnią rocznicą powstania budynku szkolnego w Bychawce, dnia 9 listopada 2014 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli we Mszy św. oraz uroczystości poświecenia zabytkowego budynku dawnej szkoły, który jednocześnie został gruntownie wyremontowany w bieżącym roku i ponownie oddany do użytku społeczności bychawczyńskiej.

  Podczas nabożeństwa, oprócz pocztu sztandarowego miejscowej OSP, naszą szkołę reprezentował uczniowski poczet z historycznym sztandarem, z 1926 r. We Mszy św. uczestniczyli organizatorzy uroczystości – miejscowi strażacy (opiekunowie tego budynku), przedstawiciele władz powiatowych na czele ze Starostą Lubelskim – Pawłem Pikulą i gminnych władz samorządowych z Burmistrzem Bychawy – Januszem Urbanem, a także pani dyrektor naszej szkoły - Bogumiła Rosołowska, nauczyciele, uczniowie, rodzice i parafianie. Mszę św. celebrował ksiądz proboszcz - Stanisław Góra. Oprawę liturgiczną przygotowali uczniowie pod kierunkiem pani Dyrektor i pana Tadeusza Kuranta. Po homilii, z informacjami historycznymi dotyczącymi początków funkcjonowania szkoły w naszej miejscowości, fundatorów, budowniczych tej pierwszej placówki oświatowej z 1854 r, wystąpił emerytowany nauczyciel polonista – pan Andrzej Mendykowski, który na końcu swojego wystąpienia w imieniu mieszkańców Bychawki podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w pozyskaniu środków na remont i jego wykonanie.

  Po Mszy św. zebrani przeszli na teren starego cmentarza, na którym znajduje się grób fundatora pierwszej Szkoły Elementarnej w Bychawce – Józefa Poniatowskiego, aby modlitwą złożyć hołd darczyńcy. Następnie wszyscy przeszli przed pięknie odremontowany budynek dawnej szkoły, gdzie nastąpiła ceremonia poświecenia tego obiektu przez kapłana. Swoimi refleksjami na temat, konieczności remontu tego zabytku i jego przeznaczenia dla miejscowej społeczności, podzielił się Pan Burmistrz i Pan Starosta. Następnie gospodarze obiektu zaprosili zebranych do środka budynku, w którego pomieszczeniach obecnie funkcjonuje biblioteka publiczna i pracownia komputerowa.

  Na pamiątkę tej uroczystości pozostawiono na frontowej ścianie tablicę informacyjną z napisem:

  Budynek powstał w 1854 r.
  Z inicjatywy i wsparcia  tutejszego proboszcza – Ks. Walentego Baranowskiego.
  Przeznaczony był na szkołę elementarną kontynuatorkę istniejącej wcześniej 
  szkółki parafialnej w Bychawce.
  Fundusze na budowę tej placówki oświatowej przeznaczył w 1844 r. dziedzic Tuszowa 
  pułkownik wojsk polskich Józef Ciołek Poniatowski.

  Nauka w tej szkole trwała do 1937 r.

  Bychawka, A.D. 2014

  Tekst opr. Anna Bartnik

  Zdjęcia z uroczystości ►►►

 • Ślubowanie Pierwszoklasistów

  Dnia 5 listopada 2014r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy I.

  Punktualnie o godz. 10.00 wychowawczyni  przywitała przybyłych gości, nauczycieli, rodziców i uczniów. Szczególnie ciepło powitała bohaterów uroczystości – uczniów klasy I.

  Uczniowie  przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Dzielnie uczyli się tekstów wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.

  W dniu Ślubowania przy współpracy uczennic z klasy III zaprezentowali umiejętności wokalne, recytatorskie i wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny i patrona szkoły. Tym samym udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły.

  W niezwykle podniosłej atmosferze Pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

  Po złożeniu ślubowania p. dyrektor Bogumiła Rosołowska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia.

  Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów.

  Uśmiechnięci uczniowie przyjęli życzenia i prezenty od Pani Dyrektor, Rodziców, kolegów z klasy II,  ks. Proboszcza i Rady Rodziców.

  Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia i  wszyscy goście oraz uczniowie z młodszych klas spędzali czas przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez Rodziców.

  Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech.

  Pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

  Jolanta Maksim

  Fotorelacja z uroczystości ►►►

 • Wycieczka do Bychawy

  Wycieczki szkolne to bardzo lubiana przez dzieci, ale także przez nauczycieli, forma nauki i wypoczynku. Wycieczki przynoszą długotrwałe efekty dydaktyczne, jak i wychowawcze: stanowią doskonałą odskocznię od systemu klasowo-lekcyjnego oraz niepowtarzalną okazję do poznawania rzeczywistości - w myśl znanej maksymy Konfucjusza: „Po­wiedz mi, a za­pomnę. Po­każ mi, a za­pamiętam. Pozwól mi zro­bić, a zrozumiem.” 

  Pamiętając o tej zasadzie, jako nauczycielki klas I-III,  zorganizowałyśmy w dniu 22 października 2014r. wycieczkę do Bychawy.  Celem wycieczki było przybliżenie najmłodszym uczniom tajników pracy bibliotekarza, lekarza, pielęgniarki, policjanta, piekarza oraz pracownika mleczarni i pracownika poczty.

  Na początku odwiedziliśmy oddział Poczty Polskiej, gdzie obserwowaliśmy codzienną pracę „pocztowców”. Następnie odbyliśmy długi spacer po pomieszczeniach Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, gdzie produkuje się słynne „masło  z Bychawy” oraz ser, kefir i  śmietanę. Miłym akcentem była degustacja pysznych krówek i sera białego.

  Kolejny punkt programu stanowiła wizyta w Przychodni Rodzinnej SANUS, gdzie  mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy lekarza i pielęgniarki. Ponadto obejrzeliśmy recepcję,  gabinet zabiegowy i  gabinet lekarski.  Wszyscy mogliśmy nauczyć się prawidłowego bandażowania ran oraz porozmawiać o profilaktyce przeziębień.

  Następnie udaliśmy się do Biblioteki  Publicznej, gdzie pani bibliotekarka  w ciekawy sposób zapoznała uczniów z pracą bibliotekarza i zachęciła dzieci do czytania książek.

       Potem powędrowaliśmy ulicami Bychawy do miejscowej piekarni. W czasie jej zwiedzania poznaliśmy kolejne etapy produkcji chleba. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od magazynu mąki, potem oglądaliśmy urządzenia do mieszania, formowania i układania ciasta w specjalnych foremkach. Ciasto, po wyrośnięciu, zostało umieszczone w piecu. Wkładaniem  i wyjmowaniem ciasta specjalną łopatą zajmowali się, z niemałym trudem, sami uczniowie. Wizyta w piekarni zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

  Wszyscy uczniowie byli zachwyceni  wycieczką  i przywieźli z niej, oprócz ciekawych przeżyć, wiedzę i bagaż doświadczeń potrzebnych w życiu. A dla nas, nauczycieli, była to najwdzięczniejsza forma pracy z dziećmi.

  Zdjęcia z wyjazdu ►►►

 • Wyprawa po zdrowie

  Puchar dla naszej szkoły w XV wyprawie po zdrowie pod hasłem: „ŻYJ ZDROWO, ŻYJ BEZPIECZNIE

  Puchar, liczne nagrody, ognisko z kiełbaskami, a nade wszystko nauka, integracja i wspaniała przygoda to wrażenia z imprezy, w której uczestniczyli uczniowie klasy  VI naszej szkoły w sobotę 18 październik 2014r.

  Impreza odbywająca  się w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ” zorganizowana była przez Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” oraz Ośrodek Kuratorski w Bychawie.
  Wszystko odbywało się  w Dąbrowie nad Zalewem Zemborzyckim, a więc w klimacie niewątpliwie  sprzyjającym zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Atmosferę wykorzystała nasza drużyna, która mimo „13-stki”(numer zespołu) zajęła I miejsce w kategorii szkół podstawowych, a rywalizacja była duża.
  Nasi uczniowie musieli pokonać  trasę przez las,  7 stacji z różnymi zadaniami, które sprawdzały zręczność i specjalistyczną wiedzę z problematyki prozdrowotnej.
  Na koniec uczniowie  musieli utworzyć prawidłowe hasło.
  Trzeba przyznać, że konkurencje wymagały sprytu, odwagi oraz fachowej  wiedzy, ale nasi uczniowie pod opieką nauczycieli Pani Beaty Chmielowiec i Anny Piechockiej poradzili sobie doskonale. GRATULUJEMY!!!
  Do naszej wyprawy po zdrowie dołączyła dyrektor szkoły pani Bogumiła Rosołowska, która uczestniczyła w podsumowaniu tego turnieju.
  Dziękujemy organizatorom imprezy za świetną zabawę, a uczestnikom życzymy aby hasło, które utworzyli nasi uczniowie „Kto nie pije i nie pali zdrowym życiem niech się chwali” wcielali w życie.

  A oto nasze przeżycia w obiektywie ►►►

 • Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

  Tradycyjnie w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej.
  Uroczysta akademia przygotowana pod kierunkiem pani Ireny Werpuczyńskiej i Pana Tadeusza Kuranta odbyła się dnia 16 paździenika 2014 roku. 
  Życzenia, kwiaty, tort i inne słodkości dla nauczycieli i pracowników szkoły przygotowane przez uczniów i rodziców uświetniły nastrój tego szczególnego dnia.
  Pani dyrektor Bogumiła Rosołowska złożyła nauczycielom życzenia, podziękowała za trud i wysiłek jaki wkładają w kształtowanie młodego pokolenia oraz wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom.

  Zdjęcia z uroczystości ►►►

   

 • Życzenia z okazji Dnia Nauczyciela

  Drodzy Nauczyciele,

  z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy Wam najserdeczniejsze podziękowania i słowa uznania za niezwykle trudną i odpowiedzialną pracę dydaktyczno-wychowawczą.

  W tym szczególnym dniu życzymy powodzenia w życiu osobistym oraz aby wszystkie działania podejmowane w pracy zawodowej były uwieńczone sukcesem.

  Dziękujemy!

  Samorząd Uczniowski

 • Rowerem do Bychawy

  13 października 2014r. uczniowie klasy V pod opieką wychowawcy Zbigniewa Maksima oraz Pani Barbary Pawlak wyruszyli na wycieczkę rowerową.

  Trasa do Bychawy prowadziła, chyba najciekawszą, częścią szlaku "Dolina Kosarzewki". Jechaliśmy doliną obok rzeki Kosarzewki, na odcinku gdzie rzeka meandruje. Po jednej stronie mieliśmy równinę, a po drugiej dość wysoką skarpę. Niesamowite widoki, szumiąca czysta woda i świeże powietrze z nadwyżką rekompensowały niedogodności poruszania się nierówną polną drogą. Po pięciu kilometrach jazdy dotarliśmy do Bychawy, a dokładnie do oczyszczalni ścieków.

  Czekała nas tam niezwykle interesująca lekcja z zakresu edukacji ekologicznej. Kierownik oczyszczalni w ciekawy sposób przedstawił nam proces oczyszczania ścieków - poznawaliśmy kolejne etapy oczyszczania zwiedzając odpowiednie strefy oczyszczalni: punkt zrzutu ścieków, strefa oczyszczania mechanicznego, strefa oczyszczania biologicznego, zbiorniki do fermentacji osadu. Byliśmy pod dużym wrażeniem, gdy na końcowym etapie zobaczyliśmy efekt pracy oczyszczalni - czysta woda, na oko niczym nie różniąca się od tej z kranu, odprowadzana do rzeki.

  Kolejnym etapem naszej wycieczki były położone w odległości 500 m od oczyszczalni ruiny renesansowego zamku - pałacu.

  Zwiedzanie ruin rozpoczęliśmy od ... pieczenia kiełbasek na ognisku (była już późna pora obiadowa i każdy chętnie zgodził się na taki początek zwiedzania).

  Po posiłku wysłuchaliśmy krótkiej historii tego miejsca. Zamek został wybudowany w I połowie XVII wieku przez ówczesnego właściciela Bychawy - Mikołaja Pileckiego. W pierwszej połowie XVIII wieku, gdy właścicielami byli Stoińscy zamek został przebudowany i rozbudowany. Prawie do końca XIX wieku zamek - pałac był zamieszkały (ostatnimi mieszkańcami byli Duniewscy).

   

  Rysunek Andriolliego przedstawiający zamek z 1868 roku

  Do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty ścian pałacu – ściana zachodnia z przyległymi do niej alkierzami i fragmentami ścian działowych, ściana południowa między alkierzem południowo-zachodnim a narożnikiem ryzalitu południowego oraz część alkierza południowo-wschodniego, w którym widoczne są ślady ośmiobocznego pomieszczenia w dolnej kondygnacji (to być może zamkowa kaplica). Ponadto zachowały się fundamenty portyku od strony północnej.

  Z zamkiem bychawskim związana jest legenda. Legenda o białej damie, którą to wczesnym świtem spotykają wędkarze i grzybiarze.

  (przedstawiony poniżej opis legendy został zapożyczony z gazety Głos Ziemi Bychawskiej)

  Pewnego czerwcowego ranka, wczesnym i bladym jeszcze świtem, pan Jan wsiadł na rower, zaopatrzony w wędkę i wędkarskie oprzyrządowanie, z zamiarem wyruszenia nad zalew. Liczył tego dnia na dobre „branie”. Chcąc jak najszybciej zająć swoje upatrzone wcześniej miejsce nad wodą, postanowił skrócić sobie drogę przez ruiny. Gdy znalazł się na wzgórzu, do uszu jego doszły dziwne odgłosy; coś jakby tupot nóg, szmer rozmów, śmiechy, no i ta dziwna niedzisiejsza muzyka, płynąca gdzieś spod ziemi. Czy może od ruin? Zsiadł z roweru, nadsłuchując i usiłując iść. Wtem stanął jak wryty, sparaliżowany strachem. Drogę zastąpiła mu świetlista zjawa kobiety. Okręcała się wokół niego i pląsała wyciągając ręce w geście zapraszającym do tańca. Pan Jan nie należał do strachliwych i zawsze z lekceważeniem traktował opowieści o duchach, tym razem jednak oblał się zimnym potem. Gdy tylko próbował wyminąć zjawę, ta zagradzała mu drogę, wyginając się w dziwnym tańcu. Zebrał się wreszcie na odwagę, postanowił wsiąść na rower i szybko stąd uciekać. Wtem jakaś nadludzka siła uniosła go w górę i... z wysoka cisnęła wprost do zalewu. A od ruin niosło się za nim echo perlistego śmiechu kobiecego - z odcieniem złośliwości.

  Innym razem, a zdarzyło się to jesienią, w porze prawie jeszcze nocnej, gdy budził się mglisty wrześniowy poranek. Zamiłowany grzybiarz Andrzej szedł w stronę lasu Budnego, pogwizdując. Marzył dziś o dobrym, przyrządzonym przez młodą żonę sosie grzybowym na obiad. Gdy znalazł się na wzgórzu w pobliżu ruin, doznał tych samych wrażeń słuchowych i wzrokowych co pan Jan. Ale jego urzekła ta dziwna lecz i porywająca, skoczna muzyka, w takt której nogi same odnalazły zharmonizowany z nią rytm i krok. I wtedy poczuł się dziwnie, stracił poczucie rzeczywistości i jak gdyby przeniósł się w inny wymiar czasu. Nie spłoszył się więc, gdy tak tańcząc i zmierzając w swoją stronę usłyszał szelest kobiecej sukni i zauważył, że jakaś biała postać przemknęła obok. Mgły tańczą – pomyślał. Pląsając i obracając się w tańcu, zszedł bezpiecznie ze wzgórza na ścieżkę. A wtedy, o dziwo! Stoczył się za nim z góry, wprost pod nogi, koszyk na grzyby, który upuścił, w chwili gdy dał się porwać magicznej muzyce. Ale co to? Kabłączek był przewiązany małą błękitną wstążką... A co słyszał na pożegnanie? – perlisty śmiech kobiecy. Serdeczny i bez cienia złośliwości.

  Nam, w godzinach popołudniowych, biała dama nie mogła się ukazać.

  Ostatnie chwile przed wyjazdem wykorzystaliśmy na wspólną zabawę w ruinach.

  Do Bychawki dotarliśmy w godzinach popołudniowych – trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Pogoda dopisała nadzwyczajnie i po drodze mogliśmy podziwiać uroki złotej polskiej jesieni oraz delektować się jesiennym słońcem.  Już teraz planujemy powtórzyć wyprawę rowerową wiosną.

  Zdjęcia z wyprawy  ►►►

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Kajetana Koźmiana w Bychawce
  Bychawka Druga Kolonia 75
  23 - 100 Bychawa
  woj. lubelskie

  NIP: 713 255 88 20
 • 815660401

Galeria zdjęć