• KONKURS RECYTATORSKI POEZJI KAJETANA KOŹMIANA

  Szanowni Państwo!

  Dyrektorzy szkół! Nauczyciele!

  W związku z przypadającą w tym roku 160. rocznicą śmierci Kajetana Koźmiana – patrona naszej szkoły,  pragniemy zorganizować I Regionalny Konkurs Recytatorski Twórczości Kajetana Koźmiana. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

  Głównym organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Kajetana Koźmiana w Bychawce, a Honorowym Patronatem Burmistrz Bychawy.

  Organizując konkurs pragniemy przybliżyć i popularyzować utwory Kajetana Koźmiana tak blisko związanego z naszym regionem, opisującego nasz piękny krajobraz, codzienne życie i pracę ludzi wsi, często również piszącego o sprawach ważnych dla Polski i dla Polaków, podejmującego tematy trudne i kontrowersyjne. Mamy nadzieję, że dzięki Państwa wsparciu odkryjemy piękno utworów naszego Rodaka i rozpoczniemy cykliczne spotkania z twórczością K. Koźmiana. Jednocześnie dziękujemy dyrektorom szkół  za wspieranie wysiłków nauczycieli  i uczniów oraz za stwarzanie atmosfery sprzyjającej tym, którzy wychowują  młodzież przez sztukę pięknego mówienia poezji i prozy.

  Zapraszamy do udziału w konkursie.

  Życzymy sukcesów i satysfakcji.

  Organizatorzy

  regulamin        karta zgłoszenia

 • KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ

  9 lutego 2016r. (wtorek) w naszej szkole odbędzie się 
  KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ

  pod Patronatem BURMISTRZA BYCHAWY.

  Zapraszamy!!!

      <plakat>      <regulamin>     <karta zgłoszeniowa>

 • KONKURS GRUPY "AZOTY"

  Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w kolejnej edycji konkursu ,,Zastosowanie chemii w rolnictwie” Grupa Azoty. Na szczeblu szkoły wyłoniono 6 prac plastycznych (po 2 z każdej klasy) i wysłano na konkurs ogólnopolski.
  1 grudnia ogłoszono wyniki konkursu. Zainteresowanie konkursem było olbrzymie. Pomimo, że nie zdobyliśmy głównych nagród, to i tak warto było wziąć udział. Uczniowie w nagrodę otrzymali piękne książki, klasa zaś - kalendarz ścienny. Gratulujemy uczniom, a w przyszłym roku planujemy ponowny udział.

 • III PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

  Dnia 10 stycznia 2016r. (w niedzielę) o godz. 13.30 w Kościele Parafialnym w Bychawie, odbył się III Przegląd Kolęd i Pastorałek dla Najmłodszych.

  Naszą szkolę reprezentowały dzieci z oddziału przedszkolnego (5- i 4- latki) oraz klasa I.

   

  Dzieci śpiewały 2 kolędy:

  1. „Śpij Maleńki Jezu...”
  2. „Wesel się Ziemio...”

   

  Opiekunowie:

  p. Beata Chmielowiec

  p. Ewa Drąg

  p. Tadeusz Kurant

   

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy

   

 • DZIADEK DO ORZECHÓW

  Nowy rok 2016 uczniowie klas młodszych rozpoczęli obejrzeniem przedstawienia baletowego pt.: „Dziadek do Orzechów i Król Myszy”.

  8 stycznia pojechaliśmy do Lublina, aby w Sali Kongresowej Uniwersytetu Przyrodniczego dać się porwać w świat fantazji i baśni.

  „Dziadek do Orzechów” Piotra Czajkowskiego to baśniowa opowieść o świątecznych przeżyciach małej Klary, jej siostry, Dzielnego Żołnierzyka i innych bohaterów, którzy uciekając przed myszami wędrują po zaczarowanej krainie słodyczy.

  Na spektakl zaprosiła nas uczennica klasy I – Julia Krusińska, która pasjonuje się tańcem i uczęszcza na zajęcia prowadzone przez Teatr Tańca GRAWiTAN z Poniatowej.

  Właśnie Teatr Tańca GRAWiTAN i nasza uczennica Julka podarowali nam niezapomniane chwile z przepiękną muzyką, bajecznie kolorowymi strojami tancerzy i profesjonalnym tańcem małych 4 letnich tancerek oraz ich starszych koleżanek i kolegów.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy

 • RODZINNE KOLĘDOWANIE

  Pierwszym wydarzeniem w naszej szkole, w nowym roku kalendarzowym było „Rodzinne kolędowanie”, czyli tradycyjne szkolne spotkanie opłatkowe, ale w zmienionej nieco formule i w innym terminie. Zwykle takie spotkania w szkołach organizuje się przed świętami. Natomiast w naszej szkole postanowiliśmy po raz pierwszy zorganizować „Opłatek” – 3. stycznia 2016r., w niedzielę, w godzinach popołudniowych, dla wszystkich mieszkańców Bychawki.

  Pragnęliśmy, aby ten czas był rodzinnym wspólnym kolędowaniem. Nasze oczekiwania się spełniły. Mimo mrozu, do szkoły przybyło wiele dzieci i osób dorosłych, na czele z księdzem proboszczem Stanisławem Górą. Pani dyrektor – Bogumiła Rosołowska rozpoczynając uroczystość, powitała serdecznie wszystkich zebranych i złożyła noworoczne życzenia oraz zapowiedziała występ naszych uczniów. Były to tradycyjne jasełka, składające się z trzech scen. W scenie pierwszej pasterzy pilnujących w nocy owiec odwiedzili aniołowie i wskazali im drogę do narodzonego w Betlejem Jezusa. Pasterze niewiele myśląc podążyli do stajenki, aby oddać Zbawicielowi pokłon. W scenie drugiej Święta Rodzina z troską opiekuje się Dzieciątkiem i przyjmuje gości – pasterzy i królów z darami. Scena trzecia dzieje się w pałacu Heroda, który chciał zgładzić Chrystusa i za namową Diabła i Śmierci pozbyć się Jezusa. Finałowa scena zgromadziła przed widzami wszystkich wykonawców, którzy kończąc przedstawienie złożyli  noworoczne życzenia. Po jasełkach ks. Stanisław Góra i katecheta -Tadeusz Kurant poprowadzili część modlitewną spotkania, wprowadzającą zebranych do łamania się opłatkiem. Przy dźwiękach kolęd wszyscy składali sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem. Ten chrześcijański i staropolski zwyczaj wytworzył rodzinną atmosferę i pozwolił przejść do kolejnego punktu programu, czyli kolędowania, biesiadowania i gawędzenia. Śpiewano kolędy znane i te, o których już zapomniano. Częstowano się pysznymi domowymi ciastami, które przynieśli biesiadnicy. Chętni - snuli wspomnienia o tradycjach bożonarodzeniowych kultywowanych w swoich rodzinach, bądź dzielili się ze wszystkimi wrażeniami świątecznymi przeżytymi w dzieciństwie lub w niedalekiej przeszłości. Wiele emocji i wzruszeń dostarczyły słuchającym - kolędy i pastorałki zaśpiewane przez kolejne klas z wychowawcami, a instrumenty wykorzystane przez uczniów tworzyły piękny i spontaniczny akompaniament oraz niepowtarzalne brzmienie. Również kolęda w wykonaniu pracowników szkoły (nauczycieli i obsługi) wypadła znakomicie, bo przecież wszystkie kolędy brzmią pięknie jeżeli śpiewne są z sercem, chóralnie i na chwałę Bożą. Mamy nadzieję, że tegoroczne spotkanie opłatkowe pozostanie w naszej pamięci i pozwoli nam z większą radością oczekiwać kolejnego w następnym roku.

  Jasełka przedstawione na „Rodzinnym kolędowaniu” były jeszcze prezentowane 6. stycznia 2016 r. w kościele parafialnym w Bychawce oraz 17. stycznia na XX Przeglądzie Jasełek w Bychawskim Centrum Kultury w Bychawie.
  Jasełka z uczniami przygotowali p. Anna Bartnik i p. Tadeusz Kurant.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

   

   

 • ZAPROSZENIE DO WSPÓLNEGO KOLĘDOWANIA

 • ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY W ZDRAPACH

  Przedświąteczne spotkanie z Aniołkami

  Czekając na Święta Bożego Narodzenia przedszkolaki cierpliwie przygotowywały dekorację sali - kleiły kolorowe łańcuchy i ubierały choinkę. Zaś 22 grudnia 2015 r. każdy przedszkolak stał się Aniołkiem. Dzieci recytując teksty, śpiewając kolędy i pastorałki wprowadziły zebranych gości w świąteczny nastrój. Następnie nadszedł czas na łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek pierniczkami.

  Serdeczne podziękowania dla Rodziców za zaangażowanie, przygotowanie strojów oraz słodkie wypieki. Dzieciom składamy gratulacje za piękny występ i odwagę.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 

  Wizyta Świętego Mikołaja

  Nadszedł długo oczekiwany dzień - 7 grudnia 2015r. Wszystkie przedszkolaki  już od samego rana z wielką niecierpliwością czekały na odwiedziny Świętego Mikołaja. Nasz gość nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Mimo radości z odwiedzin Mikołaja, na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Przedszkolaki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem, i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniałe prezenty i poszedł odwiedzić inne grzeczne dzieci.


  Pasowanie na Przedszkolaka

  7 grudnia 2015 r. w Oddziale Przedszkolnym w Zdrapach odbyło się "Pasowanie na Przedszkolaka". Dzieci przedstawiły piękny programem artystyczny i złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą wzorowymi przedszkolakami, dobrymi kolegami oraz swym zachowaniem będą sprawiać rodzicom i nauczycielom radość. Następnie pani Dyrektor Bogumiła Rosołowska magicznym ołówkiem pasowała każde dziecko na przedszkolaka. Wręczyła upominki dla grupy w postaci materiałów plastycznych, które dzieci wykorzystają na zajęciach.  Na pamiątkę tego wyjątkowego dnia dzieci otrzymały dyplomy. Dalsza część spotkania upłynęła przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez kochanych rodziców.

  Dziękujemy Pani Dyrektor za udział w spotkaniu i upominki, a rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie tej  pięknej uroczystości. DZIĘKUJEMY!!!.


  Dzień Pluszowego Misia

  W dniu 25.11.2015 r. przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego w Zdrapach uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- Misiem Przytulisiem. Przybyły pluszaki duże i małe, kolorowe, puchate i mięciutkie, a każdy z nich był piękny i wyjątkowy.

  W tym dniu było wiele atrakcji: zabawy ruchowe z misiem, rysowanie portretu misia, śpiewanie piosenek i tańce misiowe. To był dzień pełen uśmiechu oraz radości ze wspólnej zabawy.


  Bawimy się i uczymy

  Wspólna zabawa zawsze się uda,

  nikt z przedszkolaków nie wie co to nuda.

  Gdy nasze rączki mozolnie pracują,

  to nasze główki solidnie „główkują”.

  Pomoc kolegów zawsze się przyda,

  razem weselej, radośniej bywa.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 

  Dzień Chłopaka

  W tym dniu szczególnym - września trzydziestego, ściskamy serdecznie chłopaka każdego. Dziewczynki zaśpiewały swoim kolegom „Sto lat” oraz złożyły im życzenia z okazji Dnia Chłopaka. Każdy chłopiec otrzymał również upominek- autko i słodycze ufundowane przez Radę Rodziców. Ten dzień upłynął w miłej i radosnej atmosferze, na wspólnych tańcach, śpiewie i wesołych zabawach.

 • WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

 • WIGILIA KLASOWA

  „Dziś do Betlejem trzeba nocą iść,

  by Narodzenia czas wypełnił dni…”

   

   

  Te i inne słowa pięknych polskich kolęd i pastorałek towarzyszyły nam podczas Wigilii klasowej zorganizowanej 21 grudnia 2015r.

  Uczennice klasy V wraz z wychowawczynią p. Anną Bartnik zaprosiły pierwszaków z wychowawczynią na tradycyjne spotkanie wigilijne.

  Był pięknie nakryty stół, ponad 12 potraw, choinka, stroiki, sianko.

  Najpierw dziewczynki z klasy V przybliżyły pierwszakom historię Narodzin Jezusa, potem dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia.

  Było uroczyście, nastrojowo, domowo i nawet brak śniegu za oknem nie przeszkodził nam, aby poczuć cudowną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

 • KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

  W oczekiwaniu na Boże Narodzenie uczyliśmy się nie tylko pięknych kolęd, ale rozwijaliśmy również naszą kreatywność i zdolności manualne, poznaliśmy różne techniki robienia ozdób Świątecznych. W grudniu Samorząd Uczniowski przeprowadził Kiermasz ozdób Świątecznych, stworzonych przez uczniów naszej szkoły. Były tu stroiki, aniołki, bombki, złote orzeszki i wiele innych piękności.

  Samorząd Uczniowski

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć    
 • KONKURS PLASTYCZNY

  21 grudnia 2015r. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i upominków wyróżnionym uczestnikom XIX edycji konkursu plastycznego na projekt świątecznej kartki pocztowej Gminy Bychawa. Na uroczystość przybyły dzieci z nauczycielami i rodzicami.

  Uczniowie naszej szkoły wysłali bardzo dużo prac plastycznych i spośród tych prac komisja wyróżniła 2 kartki.

  Dzięki temu naszą szkołę reprezentowały:

  Maria Dojutrek z kl. I (nauczyciel Beata Chmielowiec)

  Kinga Dojutrek z kl. II (nauczyciel Jolanta Maksim)

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 

 • PDPZ - PODSUMOWANIE AKCJI

  Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Ireną Werpuczyńską pragną wyrazić serdeczne podziękowania księdzu proboszczowi Stanisławowi Górze, włąścicielowi sklepu "Maro" p. Markowi Zającowi oraz wszystkim indywidualnym darczyńcom, którzy dołączyli się do akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę". W tym roku udało się nam zebrać 89kg żywności długoterminowej, 10 kg słodyczy, 3 kg zabawek, artykuły szkolne, papiernicze, książki, środki czystości oraz odzież.

  Wszystkie dary zostały przekazane do głównego magazynu akcji.

 • OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKA

  W piątek, 11.12.2015r.- grupa „Starszaków” z naszej szkoły wraz z wychowawczynią i opiekunami, gościła na „OLIMPIADZIE PRZEDSZKOLAKA” w ZSTR w Piotrowicach. Na miejscu zostaliśmy ciepło i miło przyjęci przez Pana Dyrektora Szkoły, nauczycieli, pracowników szkoły oraz młodzież. Po raz pierwszy mieliśmy okazję brać udział, w tak dużej imprezie sportowej dla „najmłodszych”.

   

  Pobyt na „olimpiadzie” był dla wszystkich przedszkolaków ważnym przeżyciem, atrakcją oraz zabawą w konkurencjach sportowych. Musieliśmy się wykazać dużą zwinnością i sprawnością fizyczną. Pokonać strach i tremę, w tak wielkiej szkole, a także walczyć o dobry wynik podczas konkurencji.  

  Po zakończonych zawodach i zabawie sportowej, wszyscy uczestnicy zostali obdarowani „medalami olimpijskimi”.

  Poczęstunek dla dzieci zakończył wspaniałą imprezę. Wróciliśmy do szkoły, pełni wrażeń i z medalami.

  Naprawdę „FAJNA IMPREZA!”. Pojedziemy jeszcze za rok!

   

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy

   

 • "MIKOŁAJKI" W LUBLINIE

  W bieżącym roku, dnia 5 grudnia - Mikołaj zaprosił uczennice klasy V do Lublina. Podarował im bilety na kręgielnię i bilety do kina. Dziewczęta z tego prezentu były bardzo zadowolone, mimo, że pierwszy raz grały w kręgle. Zabawa z kulami była wspaniała, nawet opiekunki grupy bawiły się wyśmienicie. Było to dla wszystkich nowe doświadczenie, ale Mikołaj wiedział, że ruch to zdrowie i zadbał o kondycję wszystkich uczestniczek wyjazdu. Po tak dużym wysiłku fizycznym pozwolił usiąść w wygodnych fotelach kinowych i przeżyć wzruszające chwile z Małym Dinozaurem.

  Mikołaj tego dnia spełnił nasze marzenia i pozwolił atrakcyjnie spędzić czas. Z niecierpliwością czekamy na Jego kolejną wizytę, pamiętając, że na prezenty trzeba sobie zasłużyć.Mikołaj

  Uczestniczka wycieczki

  wychowawczyni kl. V – Anna Bartnik

   

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 

 • ŚWIĘTO PRZEDSZKOLAKA

  Dnia 4 grudnia 2015r. w naszej szkole odbyło się „ŚWIĘTO PRZEDSZKOLAKA”.

  Ten ważny i uroczysty dzień dla naszych dzieci rozpoczęła p. Beata Chmielowiec. Gorąco przywitała wszystkie dzieci oraz rodziców. Przedszkolaki w tym dniu, prezentowały swoje umiejętności podczas recytacji wierszy, śpiewania piosenek oraz wspólnego tańca.

  Imprezę uświetniła wizyta „Mikołaja”, który obdarował prezentami wszystkie dzieci.

  Rodzice przygotowali poczęstunek i miło ugościli wszystkich zebranych gości. Wspólne zabawy i tańce były zakończeniem, tak wspaniałego dnia, który będziemy długo wspominać.

   

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy

 • AKCJA CZYTELNICZA

  W ramach rozwoju czytelnictwa oraz popularyzacji literatury dziecięcej i młodzieżowej w naszej szkole od początku roku trwa akcja ph.: „Czyta, kto może – słucha, kto chce”.

  Dwa razy w tygodniu chętni czytelnicy i nauczyciele spotykają się w bibliotece szkolnej na długiej przerwie, aby czytać ciekawe książki. Najwierniejszymi słuchaczami są uczniowie z kl. I –III, choć nie brakuje również starszych odbiorców literatury pięknej.

  Anna Bartnik - bibliotekarka

 • PODARUJ CIEPŁO

  W bieżącym roku szkolnym klasa V przeprowadziła drugą edycję akcji ph.: „Podaruj ciepło”, której pomysłodawczynią była Karolina Lipiec – uczennica wspomnianej klasy. Ubiegłoroczny sukces  i chęć niesienia pomocy zwierzętom ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie zmotywował uczennice klasy V do działania po raz drugi.
  Przygotowane plakaty i ulotki spełniły swoją funkcję, ponieważ zainteresowanie akcją było duże. Dzięki czemu dziewczęta w od 1 października do 20 listopada uzbierały pokaźną liczbę darów. Wśród nich były:
  stare koce, ręczniki, prześcieradła, zabawki  oraz karma dla zwierząt.
  Dla najbardziej hojnego darczyńcy organizatorki przewidziały atrakcyjną nagrodę, którą wręczyła pani Dyrektor - Wiktorii Legenckiej (ucz. kl. VI) – podczas podsumowania akcji, a miało to miejsce 20 listopada 2015 r. w obecności wszystkich uczniów, nauczycieli i dwóch pracowników schroniska, którzy przyjechali po dary oraz przygotowali i przeprowadzili bardzo ciekawe zajęcia połączone z prezentacją. Panowie opowiadali o swojej pracy w schronisku, o zwierzętach znajdujących się pod ich opieką. Bardzo wzruszające były historie niektórych podopiecznych np. żółwia, który znalazł się w schronisku okaleczony przez człowieka, który postanowił wywiercić wiertarką otwór w jego skorupie, aby przez niego przeciągnąć sznurek pełniący funkcję powrozu, by zwierzę mogło paść się na trawie i nigdzie nie uciec. Takich przykładów panowie podawali więcej. Natomiast pan pełniący w schronisku funkcję psychologa przedstawił prezentację pt.: „Psi bohater”, ukazującą ogromną więź psa z człowiekiem. Opowiadał niesamowite historie wierności psów; pokazał psy, które uratowały niejedno ludzkie życie. Spotkanie miało charakter edukacyjny. Uczniowie poznali potrzeby funkcjonowania schronisk dla zwierząt, pracę w takich miejscach, zasady postępowania ze zwierzętami oraz uwrażliwili się na krzywdę wyrządzaną zwierzętom przez człowieka.
  Na zakończenie pani Dyrektor podziękowała panom za przybycie, klasie V za przygotowanie i przeprowadzenie akcji, a Wiktorii wręczyła piękną rybkę, którą ona obiecała opiekować się należycie.

   

  Wychowawczyni kl. V

  Anna Bartnik

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 

 • DROGA DO WOLNOŚCI

  Dnia 11 listopada 2015 r. o godz. 9.00 w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Bychawce odbyła się msza święta z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Przed rozpoczęciem mszy wprowadzono historycznysztandar naszej szkoły. We mszy świętej wzięli udział uczniowie, nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Kajetana Koźmiana w Bychawce oraz parafianie. Podczas nabożeństwa wystąpili uczniowie klas III – VI oraz chór szkolny. Recytowano wiersze, śpiewano pieśni patriotyczne, takie jak : „Rota”, „My pierwsza brygada”, „Ojczyzna”, „Żeby Polska była Polską”. Podczas występu uczennicakl. VI przypominała zgromadzonym trudne, często tragiczne losy naszej Ojczyzny, która nie poddawała się wojennym zawieruchom na przestrzeni wieków.Na koniec wszyscy uczniowie stworzyli kontur granic obecnej Polski, a zgromadzeni na mszy nagrodzili nas gromkimi brawami.To była piękna i wzruszająca lekcja historii. Wiele osób ocierało łzy. Stres i zaangażowanie występujących uczniów zostało docenione.

  Najbardziej utkwiło nam w pamięci to,jak rozłożyliśmy flagę Polski, a recytowane wiersze i pieśni tworzyły podniosły nastrój. Wyrazy uznania należą się również osobom niewidocznym podczas występu, a odgrywającym ważną rolę – nauczycielom. To oni przygotowując nas do tej uroczystości zaszczepiają ducha patriotyzmu. To dzięki nim zawsze będziemy dumni, że jesteśmy Polakami.

  Paweł Pawlak i Michał Moląg – ucz. kl. VI

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z akademii   
 • WYJAZDOWA LEKCJA

  Dnia 20 października br. chętni uczniowie klas starszych uczestniczyli w wycieczce do Lublina.

  Wyjazd ten miał charakter edukacyjny, a jego program obejmował:

  • zwiedzanie podziemia Lublina,
  • pobyt na Zamku Lubelskim,
  • pobyt w Instytucie Sztuk Pięknych,
  • zakupy w sklepie dla plastyków.

   

  Pobyt w Lublinie rozpoczęliśmy od niezwykle ciekawej i fascynującej lekcji historii naszego wojewódzkiego miasta– Lublina. Niezwykłość tej lekcji polegała na tym, że odbywała się ona pod ziemią, pod Starym Miastem, a jej finałem była inscenizacja związana z cudownym ocaleniem Lublina z pożaru - 2 czerwca 1719r., dzięki relikwiom Drzewa Krzyża Świętego, które były niesione w procesji przez Dominikanów i już wiele razy ratowały Lublin od nieszczęść. Gorliwa modlitwa uczestników procesji kierowana do Boga z prośbą o ratunek, przyniosła ocalenie – deszcz, który pomógł ludziom ugasić pożar. Trasa podziemna powiodła nas, aż do Placu po Farze. W tym miejscu wyszliśmy na powierzchnię ziemi i skierowaliśmy się w stronę zamku. A tam odbyła się kolejna lekcja – języka polskiego i plastyki. Poznaliśmy legendę „O Czarciej Łapie” oraz obejrzeliśmy wystawy stałe malarstwa, sztuki ludowej, zdobniczej i ceramicznej. W pewnym sensie odkryciem okazał się obraz nieznanego autora, przedstawiający portret Franciszka Rohlanda, z informacją podaną pod nazwiskiem, że grób generała wojsk polskich znajduje się na cmentarzu parafialnym w Bychawce. Obraz twórców polskich, szczególnie Jana Matejki zrobiły na nas ogromne wrażenie, szczególnie „Unia Lubelska”, przy której zatrzymaliśmy się dłużej. Wyniesione z zamku wrażenia, odżyły ponownie na wydziale artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie wśród studentów Instytutu Sztuk Pięknych czuliśmy się jak prawdziwi żacy. Zwiedziliśmy pracownie plastyczne, obserwowaliśmy pracę studentów na zajęciach grafiki, rysunku, rzeźby i historii sztuki. Poznaliśmy również warsztat pracy plastyka. Zachęceni do działań twórczych, na koniec wycieczki, wstąpiliśmy na zakupy do sklepu dla plastyków. A tam! Wszystko, wszystko co jest potrzebne do malowania, rysowania, zdobienia. Pobyt w sklepie nieco się przedłużył, ponieważ nie mogliśmy nacieszyć oczu, a podjęcie decyzji wcale nie było proste.

  Tak spędzony dzień i nietypowe, lecz interesujące lekcje bardzo się nam podobały.

  Organizator wycieczki - Anna Bartnik

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Kajetana Koźmiana w Bychawce
  Bychawka Druga Kolonia 75
  23 - 100 Bychawa
  woj. lubelskie

  NIP: 713 255 88 20
 • 815660401

Galeria zdjęć