• "Bądźmy dobrzy dla zwierząt"
          • "Bądźmy dobrzy dla zwierząt"

            Klasa 1 w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Czytam z klasą" moduł II -  "Bądź dobry dla zwierząt" zorganizowała zbiórkę karmy dla zwierząt przebywających w "Ranczo Wróblówka", gdzie każde skrzywdzone zwierzę dostanie pomoc.

            Miejsce to prowadzone jest przez Panią Martę i jej rodzinę, którzy całym sercem troszczą się o zwierzęta. Podczas przekazania zebranych darów naszą klasę odwiedził egzotyczny przyjaciel "wąż zbożowy".

            Uczniowie mieli okazję zapoznać się z jego wyglądem, dotknąć go a nawet zrobić sobie z nim zdjęcie. Dowiedzieli się ciekawych informacji dotyczących pożywienia, warunków życia i  występowania.

            Spotkanie to wzbudziło w uczniach wielką ciekawość i zaangażowanie w pomoc zwierzętom. 

            Solarz Magdalena

        • Wiosenne kolędowanie
          • Wiosenne kolędowanie

            Dawniej wielkanocne kolędowanie miało zapewnić powodzenie oraz przyspieszyć wiosnę. Młodzi chłopcy chodzili od domu do domu, śpiewając pieśni religijne i składając życzenia. W zamian gospodarze wręczali im słodycze, jajka, pisanki.

            Wszyscy oczekiwali wizyty wielkanocnych kolędników, wierząc, że przyniesie to rodzinie szczęście i dobrobyt.

            Kolędowanie wiosenne na pograniczu Lubelszczyzny i Podlasia nazywane były racyjką, a koło Garbowa – chodzeniem z pasyjką, a u nas mówiło się, że  kolędowali jajcarze, ponieważ najczęściej otrzymywali od gospodarzy jajka.

            Niestety zwyczaj ten nie jest już kultywowany. A może należałoby go wskrzesić?

            Namiastkę wiosennego kolędowania zaprezentowali uczniowie z klasy VI razem z nauczycielem muzyki panem Krzysztofem Mendykowskim. Tuż przed wiosenną przerwą świąteczną, czyli w środę – 27 marca br. chodzili od klasy do klasy z wielkanocnymi życzeniami, pieśnią i muzyką.

            Ich odwiedziny były miłą niespodzianką dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.

            Uczniowie kl. V poczęstowali kolędników tradycyjną babką i … chrzanem. Dlaczego tak ważną potrawą okazał się ów chrzan? Dlatego, że był przygotowany przez babcię jednego z uczniów kl. V, a do tego był bardzo ostry. Postanowiono wykorzystać ten smak i został zrobiony konkurs, polegający na zjedzeniu chrzanu bez mrugnięcia okiem. Było to trudne zadanie, ale byli tacy śmiałkowie, na których porcja chrzanu nie zrobiła najmniejszego wrażenia.

            Wszyscy gratulowaliśmy im apetytu i odwagi!

            Opr. Anna Bartnik

        • IV Regionalny Konkurs Recytatorski Twórczości Kajetana Kożmiana
          • IV Regionalny Konkurs Recytatorski Twórczości Kajetana Kożmiana

            „Szukajcie szczęścia drugich, a znajdziecie swoje.”

            K. Koźmian, Ziemiaństwo polskie, Pieśń IV

                      Pod tym hasłem, dnia 26 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Kajetana Koźmiana w Bychawce odbędzie się IV Regionalny Konkurs Recytatorski Twórczości Kajetana Koźmiana pod Honorowym Patronatem Burmistrza Bychawy.             

             Konkurs adresowany jest do uczniów klas starszych szkół podstawowych (V-VIII) i szkół średnich.

            Głównym celem konkursu jest popularyzowanie twórczości autorów, którzy pisali w okresie działalności literackiej Kajetana Koźmiana oraz przybliżenie sylwetki poety, pamiętnikarza, publicysty, męża stan, tak blisko związanego z naszym regionem, urodzonego bowiem w Gałęzowie, zamieszkałego i tworzącego w Piotrowicach, pochowanego na cmentarzu w Bychawce.

            Ponadto pragniemy, aby udział w konkursie dał możliwość rozwijania uzdolnień  recytatorskich dzieci i młodzieży, upowszechniał kulturę żywego słowa i integrował uczniów ze szkół z najbliższego regionu.                                                                                                                                            

            Mamy nadzieję, że dzięki uczestnikom konkursu, wybrane utwory, pochodzące z końca XVIII wieku oraz I połowy wieku XIX ponownie zachwycą swoim pięknem, a występy uczniów pozwolą odkryć talenty recytatorskie.

            Zachęcamy do udziału w konkursie!                                                                                           Organizatorzy

             

             

             

        • Wielkanocne palmy
          • Wielkanocne palmy

            Tuż przed Wielkanocą uczniowie klas starszych na lekcjach techniki pod czujnym okiem pani Reginy Kloc wykonali cztery ponad 2 - metrowe palmy, które zostały przetransportowane do kościoła parafialnego.

            Obecnie stanowią dekorację naszej świątyni.

                                                                                                                   

                                                       

        • Pokazy chemiczne
          • Pokazy chemiczne

            15 marca bieżącego roku w naszej szkole odbyły się pokazy eksperymentów ze związków chemicznych. O godzinie 10:30, chwile przed przerwą wszystkie klasy IV-VII zebrały się w sali gimnastycznej, aby obejrzeć oraz wziąć udział w pokazach prowadzonych przez panią chemiczkę Małgosię.                         

            Podczas pokazów, pani pokazywała nam m.in. reakcje lodowatych kostek lodu z wrzątkiem wody, palącą się rękę (użycie wody, płynu do naczyń, gazu propan-butan i oczywiście zapalniczki) w którym sami mogliśmy wziąć udział, balony z helem, powietrzem z płuc i powietrzem z eksperymentu lodu z wrzątkiem wody.                            
            Te pokazy bardzo mi się podobały i mam nadzieje, że jeszcze nie raz się z takimi spotkamy.                     

            Wiktoria Skoczylas, klasa VII                               

            W piątek w naszej szkole odbyły się warsztaty o nazwie Chemik Młody. Podczas warsztatów prowadząca przedstawiała nam różne doświadczenia. Na jednym z tych doświadczeń dowiedziałam się, że nie wolno brać suchego lodu gołymi rękami tylko w rękawiczkach ponieważ może nas oparzyć. Podczas tego doświadczenia Pani do suchego lodu (-80) oblała gorącą wodą, dzięki czemu powstała sublimacja czyli zmiana lodu w parę wodną. Prowadząca namoczyła swoją rękę w płynie i podpaliła ją nic się nie stało, nie było śladu po ogniu. Wzięła kilka ochotników spośród uczniów. Było bardzo ciekawie oraz wesoło. Poszłabym znowu na taki pokaz. Bardzo mnie zainteresował.

            Oliwia Niedźwiedź, klasa VII                       

            15 marca zawitała do naszej szkoły pani z programem Młody Chemik. Pokazała nam bardzo ciekawe doświadczenie takie jak np: CO2 zachowa się z wrzącą wodą. Wystąpiło bardzo ciekawe zjawisko-suchy lód (CO2) został polany wrzątkiem i „dym” zaczął od razu wyciekać na dno. Bardzo mnie zaciekawiło dlaczego się tak dzieje. Okazało się, że CO2 jest cięższe od tlenu dlatego tak szybko opadał. Były również inne ciekawe doświadczenia które mnie zainteresowały. Najbardziej moją uwagę przykuło doświadczenie gdzie, pani podpalała ręce. Użyła do tego płynu do baniek i gazu do zapalniczek. dzięki wstrzyknięciu gazu do płynu powstały bańki które potem pani brała na ręce i je podpalała. Bardzo ciekawie to wyglądało.
            wszystko mi się podobało i mam nadzieję, że będzie więcej takich programów.

            Milena Wilkołazka, klasa VII

        • Turniej Wiedzy Pożarniczej
          • Turniej Wiedzy Pożarniczej

            W dniu 15 marca 2024 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Bychawie odbyła się XLVI Edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”.                                                       

            Gminnym organizatorem tego turnieju był Zarząd Oddziału Miejsko - Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Bychawie.                                                                                        

            Naszą szkołę reprezentowali: Michał Piekarz, Borys Baran, Konrad Bigos, Tomasz Kałużny i Jakub Sopoćko.                                                                                      

        • Konkurs na projekt świątecznej kartki pocztowej Gminy Bychawa WIELKANOC 2024 rozstrzygnięty
          • Konkurs na projekt świątecznej kartki pocztowej Gminy Bychawa WIELKANOC 2024 rozstrzygnięty

            15 marca 2024 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Bychawie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród w XXXIV edycji konkursu plastycznego na projekt świątecznej kartki pocztowej Gminy Bychawa WIELKANOC 2024.                                                                                                 

            Wyróżnienia z naszej szkoły otrzymali:                                                          

            Dawid Kłos                                                  

            Emilia Marciniuk                                       

            Konrad Bigos                                         

            Maja Grabska                                      

            Marcel Leżański                           

            Marcelina Grabska

            Miłosz Leżański.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom.

            Dziękujemy nauczycielkom przygotowującym uczniów do konkursu.

        • CZEKAMY NA WIOSNĘ!
          • CZEKAMY NA WIOSNĘ!

            Kącik przyrodniczy na etapie edukacji wczesnoszkolnej służy do obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie oraz kształtowania zainteresowań. Służy jako baza do edukacji ekologicznej.

            Klasa druga, czekając na wiosnę, już 20.02.2024r. założyła kącik przyrodniczy. Uczniowie przynieśli różne nasiona i poznali podstawe zasady pielęgnacji roślin. Po omówieniu etapów siania, z zapałem przystąpili do sadzenia cebuli, siania rzeżuchy, sałaty i kopru.

            Obecnie „Zielony kącik” jest ważnym elementem dydaktycznym i dekoracyjnym w klasie. Jest miejscem prowadzenia doświadczeń i eksperymentów, dzięki którym dzieci zdobywają i wzbogacają swoją wiedzę przez wzrok, smak, węch i dotyk.

            Bogumiła Rosołowska