• Magiczne andrzejki
          • Magiczne andrzejki

            Zabawy andrzejkowe w naszej szkole odbywały się w dniach - 24 i 25 listopada.

            W czwartek, 24 listopada Samorząd Uczniowski przygotował dyskotekę dla uczniów klas 4-8.

            "Andrzejki" rozpoczęły się o godz. 16.00 i trwały do godz. 20.30. W trakcie imprezy uczniowie z kl. 8 i 6 zorganizowali „Jaskinię czarów”. Wszyscy chętni mogli sobie tam powróżyć. Nie mogło zabraknąć również dobrej muzyki i zabaw przeprowadzonych przez ucz. kl. VIII pod opieką dyżurujących nauczycieli i p. Beaty Kot – opiekuna Samorządu Szkolnego, za co serdecznie nauczycielom dziękujemy.

            Po dobrej zabawie i tańcach można było trochę zgłodnieć, więc w stołówce szkolnej otwarty był sklepik z pysznymi przekąskami i napojami.

            To nie był jeszcze koniec wrażeń andrzejkowych, ponieważ na drugi dzień, 25 listopada bawiły się klasy młodsze i przedszkolaki. W sali gimnastycznej były przeprowadzone dla nich ciekawe zabawy i tańce. W trakcie imprezy były również organizowane dla najmłodszych wróżby. Nasi młodsi koledzy bardzo chcieli wiedzieć, jakimi uczniami będą w przyszłości.

            Wszystkim organizatorom zabawy andrzejkowej serdecznie dziękujemy!

            Dziękujemy również tym, którzy zdecydowali się przyjść na wspólną magiczną imprezę!

            S.U., Maria Bartnik

             

        • XIII Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej
          • XIII Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

            "Żadne miejsce nie powinno być milsze dla Ciebie od Ojczyzny"

            W dniu 24 listopada 2022 roku sześcioro uczniów z klasy VIII wzięło udział w XIII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej, którego organizatorem był Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie.

            Decyzją jury - Maria Bartnik i Anna Dojutrek otrzymały wyróżnienia za interpretację utworów: "Ojczyzna moja" Marii Konopnickiej i "Moja piosnka II" Cypriana Kamila Norwida.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

            Anna Bartnik

             

        • Andrzejki
          • Andrzejki

            Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby traktowane jako dobra zabawa pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

            I tak właśnie było też w naszej klasie.  24 listopada 2022r. odbyła się długo wyczekiwana impreza andrzejkowa. Przygotowanie dekoracji, kącików magii i stosownych do zabawy kostiumów wymagało czasu i kreatywności uczniów.

            Piękne wróżki z magiczną kulą i czarodziejską laską przepowiadały przyszłość. Chłopcy kątem oka zerkali na wylosowane imiona wybranek. Kolejność buta wychodzącego za próg klasy wyzwalała wiele emocji. A przelany wosk przez dziurkę od klucza pobudzał naszą wyobraźnię. Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Uczniowie tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach ulubionej muzyki.

            Całość spotkania umilił  poczęstunek przygotowany przez dzieci i wychowawcę.

             Radości oraz śmiechu było wiele. Wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.

            Wychowawca klasy III: Jolanta Maksim

        • Lekcja biblioteczna przedszkolaków
          • Lekcja biblioteczna przedszkolaków

                                                                     "W bibliotece książek wiele,
            więc czytajmy przyjaciele.
             Każdy tam dla siebie znajdzie
            to, co czytać chce najbardziej.

            Dnia 26.10.2022r. młodsza grupa przedszkolna odwiedziła szkolną bibliotekę.                                                   

            Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Niespodzianką były zaproszone Mamusie, które przybyły na zajęcia biblioteczne w celu poczytania swoim pociechom bajek, baśni oraz opowiadań. Z tematem spotkania zapoznała dzieci p. Ania, opowiadała dzieciom o magicznym miejscu, jakim jest biblioteka.                                                                                                                                             

            Z wielkim zainteresowaniem przedszkolaki oglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych i książki o dinozaurach.

            Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachowywać oraz jak obchodzić się z książkami, aby ich nie niszczyć.

            Pani Ani obiecaliśmy, że odwiedzimy w najbliższym czasie naszą szkolną bibliotekę.

                                                                                 Ewa Drąg

        • Obchody Narodowego Święta Niepodległości
          • Obchody Narodowego Święta Niepodległości

            11 listopada obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Aby uczcić to święto, dwa dni wcześniej  (tj. 9 listopada) w naszej szkole uczniowie kl. VIII wraz z wychowawcą panem Zbigniewem Maksimem i chórem szkolnym, kierowanym przez pana Krzysztofa Mendykowskiego, przygotowali część artystyczną upamiętniającą to wydarzenie.

            Uczniowie, podczas akademii, śpiewając pieśni patriotyczne przybliżyli widzom drogę Polski do niepodległości, a teksty recytowanych wierszy nawiązywały do uczuć i emocji, które towarzyszyły Rodakom w tamtych trudnych czasach.

            Natomiast 11 listopada 2022 r., w 104. rocznicę odzyskania niepodległości, delegacja uczniów z naszej szkoły wraz z panem dyrektorem Bogusławem Golewskim i pocztem sztandarowym, który tworzyli: Wiktoria Skoczylas, Maria Bartnik, Dawid Grela, uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Niepodległości w  Bychawie.

            Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny odbył się przemarsz wszystkich uczestników pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie między innymi przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z naszej szkoły, czyli przewodnicząca Julia Krusińska razem z zastępcą Jakubem Pietrzakiem i Panem Dyrektorem złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów.

            Nie zapominajmy, że inni uczniowie również upamiętnili 11 Listopada. Alicja Poleszak i Bartosz Janik zapalili w tym dniu znicze na grobach obrońców naszej niepodległości - generała Franciszka Rohlanda (uczestnika powstania listopadowego, bohatera bitwy pod Olszynką Grochowską), kierownika szkoły Bolesława Plantera (działacza ruchu oporu podczas II wojny światowej, zamordowanego w niemieckim obozie zagłady w Gross-Rosen), na Grobie Nieznanego Żołnierza, a także na pomniku pamięci Józefa Poniatowskiego (uczestnik bitwy pod Dubienką i Zieleńcami, walczył w obronie Konstytucji 3 Maja, odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari) oraz na Pomniku ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Bychawki podczas II wojny światowej.

            Opr. Maria Bartnik, ucz. kl. VIII

            Zdjęcia z uroczystości gminnych wykonała obecna na uroczystości Kinga Dojutrek - absolwentka naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy!

          • Przedszkolaki w motylarni - wycieczka do Lublina.

            Podejdźcie dzieci do mnie na chwileczkę,
            opowiem wam zaraz krótką bajeczkę.
            O motylku kolorowym zaraz się dowiecie,
            co się zastanawiał, skąd się wziął na świecie..."
            - M. Tokarczyk -

            Motyle fascynują nas od wieków. Bywają inspiracją dla artystów i wynalazców, ale przede wszystkim są wyzwaniem dla entomologów (osób zajmujących się budową i zachowaniem tych delikatnych owadów).

            Motyle zamieszkują wszystkie kontynenty poza Antarktydą.

            Wszystkie motyle dzienne odżywiają się pokarmem płynnym - nektarem kwiatów.

            Przedszkolaki z obydwu grup przedszkolnych odwiedziły "Motylarnię" w Lublinie. Wraz z Panią przewodnik podziwiały kolorowe i barwne motyle, zachowując szczególną ostrożność na bezpieczeństwo tych delikatnych owadów. Dzieci poszerzyły wiedzę na temat: "Jak z gąsiennicy powstał piękny motyl"? Pobyt urozmaiciły dzieciom także, swobodne zabawy w sali zabaw oraz warsztaty plastyczne - malowaliśmy gipsowe motylki. Wyjazd zaliczamy do udanych!

            Wychowawczynie

             

        • Podsumowanie „Akcji znicz”
          • Podsumowanie „Akcji znicz”

            Akcja znicz w naszej szkole dobiegła już końca. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przynieśli do szkoły znicze i materiały na wiązanki. Do nauczycieli i osób, które zaangażowały się w przygotowanie i przeprowadzenie tej akcji, kierujemy również serdeczne podziękowania.

            Jest nam niezmiernie miło, że tak liczna grupa osób zechciała przyłączyć się do akcji i upamiętnić w ten sposób zmarłych z naszej parafii.

            Znicze, które zebraliśmy podczas akcji zostały przekazane wychowawcom klas i przedszkoli, a wyznaczeni przez nich uczniowie 1-go listopada zapalą znicze na grobach.

            Natomiast z przyniesionych materiałów zostały stworzone piękne wiązanki, które również zostały złożone na grobach, którymi się opiekujemy.

            Jeszcze raz dziękujemy!

            Samorząd Uczniowski

        • TyByś w Bychawce
          • TyByś w Bychawce

            TyByś to jacht zbudowany własnoręcznie przez pana Waldemara Kota, który mogliśmy zobaczyć we wtorek, 25 października 2022 r., kiedy to do naszej szkoły podjechała laweta z TyBysiem i z Kapitanem „na pokładzie”. Budowa tej łodzi zajęła 8 lat.

            Na początku spotkania wysłuchaliśmy pana Waldemara, później mogliśmy wejść na pokład!

            Wnętrze jachtu stanowi kajuta wyposażona w łazienkę, kuchnię i salonik.

            Dowiedzieliśmy się, że cała łódź waży 2500 kilogramów i jest zbudowana z drzewa modrzewiowego, dębowego oraz z elementów aluminiowych.

            Pan Waldemar opowiadał również o swoim ostatnim rejsie. TyByś obrał wtedy kurs na Francję, a konkretnie dopłynął do zaprzyjaźnionego z Bychawą miasta francuskiego - La Chapelle sur Erdre. Podróż drogą wodną trwała sto dni w obie strony, a długość trasy wyniosła ok. 5000 km.

            Okazało  się, że pan Kot pewien odcinek trasy przepłyną z naszym panem Dyrektorem. Razem płynęli przez Niemcy.

            To spotkanie dla mnie i dla innych uczniów z naszej szkoły było niesamowite!

            Właśnie w taki sposób realizuje się swoje pasje i spełnia się marzenia!

            Dziękujemy za obecność i życzymy kolejnych wspaniałych rejsów!

            Tekst opr. Michał Piekarz ucz. kl. V

             

        • Pokazy historyczne
          • Pokazy historyczne

             Poniżej swoje relacje ze spotkania o tematyce historycznej zaprezentowali przedstawiciele kl. V, którzy uczestniczyli w tych zajęciach. 

            Lekcja historii

            We wtorek, 25 października 2022 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w nietypowej lekcji historii. Z pokazem historycznym przyjechał do nas pan z grupy rekonstrukcyjnej.

            Najpierw opowiedział o wojnach. Następnie niektórzy uczniowie przebierali się za żołnierzy i dowódców. Dostali także do trzymania starą broń. Na koniec wszystkie klasy kolejno podchodziły do prowadzącego i przebierały się w różne postacie historyczne.

            Uważam, że ta lekcja wszystkim nam się przydała. Uzupełniliśmy swoją wiedzę historyczną poznaną na tradycyjnych lekcjach historii.

            Opr. Maja Chmielowiec, ucz. kl. V           

             

            Historia inaczej

            We wtorek, 25.10.2022 r. uczestniczyliśmy w spotkaniu z przedstawicielem grupy rekonstrukcyjnej.

            Pan prowadzący opowiadał o trudnej historii Polski. Pokazywał mundury i broń, która była używana w tamtym okresie. Dla chętnych zorganizował przymiarkę strojów żołnierskich.

            Moim zdaniem to spotkanie było bardzo pouczające i zrobiło na mnie ogromne wrażenie.

            Opr. Szymon Murawiecki, ucz. kl. V