Choć akcja ph.: „Czytam, więc jestem” zakończyła się w marcu, myślę, że z niecierpliwością wszyscy jej uczestnicy, a było ich niestety niewielu, czekają na publikację swoich propozycji. Przypomnę, że akcja była kierowana do uczniów z klas I – VIII. Zatem każdy mógł zaprezentować swoją ulubioną książkę i podzielić się swoimi czytelniczymi fascynacjami.
Tym bardziej, że już niebawem, bo 23 kwietnia, będziemy obchodzić ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Dlaczego warto obchodzić to święto? Dlaczego warto czytać książki? Na pewno dlatego, aby promować czytelnictwo, rozwijać wyobraźnię; pokazać, że czytanie jest atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu; że jest przyjemnością, wzbogacaniem wiedzy i zasobu słownictwa itd. Zatem spotkanie z książką daje wiele korzyści i jest wspaniałą przygodą!
Może poniższe rekomendacje kolegów i koleżanek zachęcą Was do sięgnięcia po lekturę w czasie wolnym? Zachęcamy do zapoznania się z polecanymi tytułami! Naprawdę, warto czytać!
A wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękuję! Cieszy fakt, że były też prace rodzinne! Dziękuję, drodzy Rodzice, że pomogliście najmłodszym czytelnikom! Niech wspólna pasja czytania nie zaniknie!
Recenzje książek będą publikowane w kilku odsłonach. Zatem, zaglądajcie na stronę szkoły! Raz w tygodniu, przed weekendem będę zamieszczała kolejne czytelnicze preferencje! Zaczniemy od najmłodszych!
W piątek, 23 kwietnia poznamy ostatnią propozycję klasy I, która wspólnie z wychowawczynią opisała pewną książkę. A jaką? Dowiecie się niebawem! Pamiętajcie! W kolejce czekają na swoje publikacje jeszcze inne recenzje!
Miłej lektury - życzą:
uczestnicy akcji (uczniowie i rodzice)
oraz jej pomysłodawczyni – Anna Bartnik
Polecam książkę „Gang Fajniaków i miasto marzeń”
Książka, która bardzo mi się spodobała nosi tytuł „Gang Fajniaków i miasto marzeń”, którą napisał Marcin Przewoźniak.
Opowiada ona o bohaterach mieszkających w Ekozakątku, którzy mają super moce i wykorzystują je, aby opiekować się środowiskiem. Fajniaki uczą nas, jak dbać o przyrodę i oszczędzać wodę. Polecam tę książkę, bo można się z niej nauczyć, jak być i żyć eko!
Aleksandra Bąk, kl. I
,,Diabelskie wesele”
Ostatnimi czasy wspólne wieczorne czytanie wypełnia nam ciekawy zbiór bajek z Polesia. Książka zatytułowana jest ,,Diabelskie wesele” i jest zbiorem białoruskiej prozy ludowej, zebranej przez polskiego folklorystę Michała Federowskiego. Intrygujący tytuł przyciągnął nas do zapoznania się z treścią bajek.
Książka składa się z ponad 80 różnych, ciekawych historii, gdzie głównymi bohaterami są diabły posiadające nadprzyrodzone moce. Czorty przeważnie są pomocne, zabawne i ratujące ludzi często z beznadziejnych sytuacji. Przedstawione historie przeważnie mają miejsce gdzieś w scenerii starych, sentymentalnych wsiach na Polesiu. Można tu dostrzec przenikanie się kultur – polskiej, białoruskiej, ukraińskiej. Bajki te przepełnione są magią, ale również typowymi ludzkimi problemami – niesprawiedliwością, zawiedzioną miłością...
Jedną z ciekawszych historii, która zapadła nam w pamięci była bajka o uczciwym diable. Pewnego razu chłop poszedł orać pole, a że był biedny miał tylko jedną kromkę chleba, którą zostawił na miedzy. Przechadzający się nieopodal diabeł dostrzegł jedyny posiłek oracza i zmieszał chleb z ziemią. Biedak, gdy zobaczył zabrudzony kawałek, zapłakał. A diabeł pochwalił się swoim psikusem samemu Lucyperowi, lecz ten, nie był zadowolony z występku swojego podwładnego. Nakazał pomóc biednemu chłopu w jego doli. Czort zmienił swoją postać w chłopca, który za strawę pomagał w gospodarstwie. Dzięki niemu gospodarz dorobił się majątku. Oczywiście nie zabrakło tutaj magii i diabelskich sztuczek. Gdy chłop już umierał, diabeł przyznał się przed żoną gospodarza kim jest, i dlaczego im pomagał.
Książka ta bardzo spodobała się naszej rodzinie – każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Choć tytuł może brzmi groźnie to jednak nie ma co się obawiać. Zdecydowanie większość diabelskich bohaterów to szlachetne, sprawiedliwe i uczciwe postacie, które niosą pomoc człowiekowi w potrzebie i pokazują nam, że należy pomagać i być dobrym dla innych. A tak naprawdę to należy uważać na ludzi kłamliwych i egoistycznych.
Polecają: Hania, Wiktor i mama Krusińscy
Recenzja książki pt.:„Detektyw zagadka, przygody z duchami''
Książka, którą ostatnio przeczytałam nosi tytuł „Detektyw zagadka, przygody z duchami''. Jej autorką jest Iwona Czarkowska, a została wydana w 2019 r. w Warszawie.
Książka opisuje niezwykłe przygody pana Zagadki oraz Basi i Bartka, którzy rozwiązują tajemnice. Znajdują trop ducha straszącego w zamku. Polecam wszystkim dzieciom, żeby przeczytali tę lekturę, bo jest naprawdę fajna, z dreszczykiem emocji. Szczególnie proponuję miłośnikom fantazji i takim, którzy lubią przygody z duchami.
Moja mama uważa, że ta książka jest idealna dla dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z czytaniem. Jest napisana dużymi literami, co ułatwia czytanie.
Oliwka Mańka, klasa I
Recenzja książki - ,,Gang Słodziaków"
Autorem książki jest Renata Piątkowska - z zamiłowania autorka książek dla dzieci i młodzieży.
Jako czytelnik tej książki mogę powiedzieć, że dostarcza ona wielu wrażeń. Gdy ją czytałem bardzo mi się spodobała, gdyż miała grubą okładkę i piękne kolorowe ilustracje. Przygody bohaterów opisane są w sposób humorystyczny.
Autorka za swoje motto uznaje słowa: ,,Bez książek prawdziwe dzieciństwo nie istnieje". Jestem podobnego zdania, ponieważ dzięki czytaniu książek poznajemy nowe słowa, wzbogacamy naszą wymowę, jak i pisownię.
Tę książkę polecam każdemu! Jestem pewien, że zainteresuje wszystkich. Zapraszam do przeżycia ciekawych przygód wspólnie z bohaterami.
Jakub Stasicki, klasa I