• Narodowe Święto Niepodległości
          • Narodowe Święto Niepodległości

            „Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.”

            Pamiętając powyższe słowa Świętego Jana Pawła II wypowiedziane podczas przemówienia na Okęciu w 1983 r. przygotowaliśmy uroczystość upamiętniającą wydarzenie, które dało Polsce wolność i przywróciło jej suwerenność.

            Niestety coroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości przybrały w naszej szkole inną niż dotychczas formę. Nie było w tym roku uroczystości gromadzącej całą społeczność uczniowską w sali gimnastycznej, nie było atmosfery  wspólnego przeżywania tego święta.     

            Obecne czasy wymusiły zorganizowanie akademii w formie on-line i odtworzenia jej - 10. listopada br. w poszczególnych klasach w sposób zdalny. Uczniowie, którzy tego dnia byli w szkole, wartość tego święta podnieśli również swoim apelowym strojem, skupieniem i wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski oraz hymnu szkoły.

             Program artystyczny został przygotowany przez uczniów klas IV – VIII pod kierunkiem p. Anny Bartnik i p. Krzysztofa Mendykowskiego. Stanowił on zbiór recytacji i pieśni patriotycznych. Ponadto, zebranym przed ekranami uczniom - drogę Polski do wolności przybliżyła p. Anna Duda – nauczycielka historii.

            Nie byłoby tej akademii, gdyby nie pomoc pana Dariusza Dojutrka i jego córki Kingi. Dziękujemy Panu i Kindze za nagranie, montaż i upowszechnienie występów naszych uczniów. Na Pana zawsze można liczyć!

            Zachęcam do rodzinnego obejrzenia programu artystycznego przygotowanego z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i przeżycia wielu wzruszeń.

            Poniżej znajdują się dwa linki. Pierwszy do odtworzenia uroczystości, drugi do wspólnego sprawdzenia swojej wiedzy na temat Narodowego Święta Niepodległości.

            Ponadto zapraszam do obejrzenia zdjęć.

            11_list_2021_1.mp4 — OneDrive (live.com)

            Karty pracy - Narodowe Święto Niepodległości - Portal LR, LS, LS (librus.pl)

            Świętujmy razem, w tak ważnym dla Polaków dniu!!!

            Anna Bartnik

        • Wycieczka do Zamościa
          • Wycieczka do Zamościa

            W dniu 19 X 2021 r. pod opieką nauczycielek: Jolanty Maksim, Bogumiły Rosołowskiej i Dominiki Winiarczyk odbyła się wycieczka uczniów klas I – III naszej szkoły do Zamościa w ramach projektu ,,Poznaj Polskę”.

            Po dojeździe do Zamościa, spotkaliśmy się z panią przewodnik. Pani Jadzia oprowadzanie wycieczki rozpoczęła od wspaniałych murów obronnych, dokładnie omawiając ich role, kształt i znaczenie.

            W drodze na Rynek Wielki mieliśmy okazję przejść przez Bramę Lwowską jedną z trzech bram wjazdowych do Zamościa. Zatrzymaliśmy się przed Kościołem Franciszkanów, okazałą świątynią z XVII wieku.

            Następnie zwiedzaliśmy Bastion, wewnątrz którego znajdują się podziemne trasy turystyczne. Po wyjściu na dziedziniec otoczony wałami mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć pokazowy wystrzał z armaty.

            Dalej kierując się w stronę Rynku zatrzymaliśmy się przed domem Marka Grechuty, oglądaliśmy zegar słoneczny, widzieliśmy ogromny Pałac Zamojskich. Przed  pomnikiem Jana Zamojskiego -  założyciela Zamościa zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

            Wrażenie zrobiła na nas Katedra ufundowana przez Jana Zamojskiego, powstała na przełomie XVI i XVII wieku, wewnątrz której znajduje się Mauzoleum rodu Zamojskich.

            Rynek Wielki zwany „sercem Zamościa” to przepięknie odrestaurowane miejsce z Ratuszem, oraz ozdobne Kamienice Ormiańskie. Każda z nich ma swoją nazwę, pochodzącą od rodzaju zdobień.

            Ostatnim punktem naszego zwiedzania było Muzeum Fortyfikacji i Broni. Znajduje się tu bardzo bogata wystawa broni praktycznie z całej Europy używana od XVII do XIX wieku. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się armaty zamojskie pamiętające najazd Chmielnickiego i oblężenie szwedzkie.

            Po powrocie na Rynek nabyliśmy pamiątki, po czym udaliśmy się na pyszny regeneracyjny obiad.

            Bezpośredni kontakt z tym niezwykłym miastem sprawił, że wycieczka okazała się wspaniałym przeżyciem.

            Troszeczkę zmęczeni, ale w dobrych humorach powróciliśmy do Bychawki.

            Jolanta Maksim

        • GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
          • GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

             

                 W dniach 20 – 22 października br. uczniowie klas starszych wraz z wychowawczyniami: p. Beatą Kot, p. Magdaleną Jarocką    i p. Anną Bartnik uczestniczyli w trzydniowej wycieczce, która była realizowana w ramach programu: „Poznaj Polskę”. 

            Naszym celem było poznanie Gór Świętokrzyskich.

            Zwiedziliśmy i zobaczyliśmy:  

            - Zamek Krzyżtopór w Ujeździe;

             - Święty Krzyż, pobenedyktyński zespół klasztorny;

            -  Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku;

            - Rezerwat  Krzemionki Opatowskie;

            - Pomnik Przyrody „Dąb Bartek” w  Zagnańsku;

            - Zamek w Chęcinach.

            Było ciekawie, jesiennie, barwnie i słonecznie! Dopisywały nam humory! Śmiało można powiedzieć, że warto zwiedzać Polskę! Nawet w Chęcinach można odnaleźć coś, co związane jest z naszą sąsiedzką Bychawą. To tam wśród herbów szlacheckich, znaleźliśmy herb Bychawy! Sprawdźcie sami, oglądając galerię zdjęć!

            Anna Bartnik

             

          • "Dawna izba bychawczyńska"

            Zobaczcie, jak zmienia się wystrój naszej izby regionalnej. Przybyło kilka nowych rekwizytów. Dzięki naszym Darczyńcom izba nabiera bogatszego wyglądu! Dziękujemy! Warto zajrzeć do galerii lub bezpośrednio w szkole do izby! Zapraszamy!                                                                                                       

            Jeszcze jedno pytanie kierowane do wszystkich spostrzegawczych uczniów. Co znajduje się w naszej izbie, a uwidocznione jest na zdjęciu 13. i 14.? Na odpowiedź czekam do 22 października 2021 r., tj. do piątku. Pięć najszybszych osób, które poprawnie udzielą informacji, otrzymają nagrodę! Odpowiedzi przesyłajcie przez librusa do p. Anny Bartnik. 

        • Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji Narodowej

            14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej inaczej zwany Dniem Nauczyciela. Jest to święto nauczycieli, wychowawców oraz pedagogów.                                                                                 

            Dzień Nauczyciela obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Europie ministerstwa oświaty.                                                                                              

            Komisja Edukacji Narodowej została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty – od szkół elementarnych poprzez gimnazja, aż do wyższych uczelni. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego, wychowanie obywatelskie.

            Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowywaniem podręczników. Zamawiano je u wybitnych uczonych polskich oraz tłumaczono najlepsze opracowania zagraniczne. Komisja uregulowała również podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów. Zreorganizowane zostały też szkoły wyższe: Akademia Krakowska i Akademia Wileńska. Niestety utrata przez Polskę niepodległości położyła kres Komisji Edukacji Narodowej.

            Historia obchodzenia Dnia Edukacji Narodowej w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Wtedy też odbyła się Światowa Konferencja Nauczycielska w Warszawie, podczas której ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli.

            W 1972 roku natomiast wprowadzono Dzień Nauczyciela, który przypadał w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej czyli 14 października. W 1982 roku w miejsce Dnia Nauczyciela wprowadzono Dzień Edukacji Narodowej.

            A co o nauczycielach, ich pracy powiedzieli sławni ludzie? >>>

        • Zebranie z Rodzicami
          • Zebranie z Rodzicami

            W dniach 21 - 22 września 2021 r. odbędzie się  spotkanie wychowawców z Rodzicami według następującego harmonogramu:.

             

            WTOREK - 21.09.2021 r.

            Oddział przedszkolny 3-4-latki - p. Ewa Drąg - godz. 16.00

            Oddział przedszkolny 5-6-latki - p. K. Jagiełło - godz. 16.00

            Klasa I - p. B. Chmielowiec - sala 10 - godz. 16.00

            Klasa II - p. J. Maksim - sala 8 - godz. 17.00

            Klasa III - p. B. Rosołowska - sala 9 - godz. 16.30

             

            ŚRODA - 22.09.2021 r.

            Klasa IV - p. M. Jarocka - sala 15 - godz. 16.00

            Klasa V - p. B. Kot - sala 14 - godz. 16.00

            Klasa VII - p. Z. Maksim - sala 11 - godz. 18.00

            Klasa VIII - p. A. Bartnik - sala 12 - godz. 17.00

             

            Spotkanie dyrektora szkoły z oddziałowymi radami rodziców odbędzie się 278.09.2021 r. (poniedziałek) o godz. 17.00