Nowa galeria Zakończenie roku szkolnego została dodana do albumu fotograficznego
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
Nowa galeria Zakończenie roku szkolnego została dodana do albumu fotograficznego
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
3-go czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Kajetana Koźmiana odbyło się Święto Szkoły. W bieżącym roku szkolnym miało ono szczególny charakter, w związku z przypadającą 31 XII 2021 r. 250-tą rocznicę urodzin Kajetana Koźmiana i 32-gą rocznicą nadania szkole imienia Kajetana Koźmiana.
Rok szkolny 2021/2022 ogłoszony został „Rokiem Patrona”. W ciągu dziesięciu miesięcy uczniowie uczestniczyli w wielu działaniach, które przygotowywali nauczyciele, aby ich wychowankowie mogli lepiej poznać sylwetkę Kajetana Koźmiana.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji Kajetana Koźmiana w kościele parafialnym, następnie zapalono znicze na grobie Patrona. Po powrocie do szkoły, w sali gimnastycznej, odbyło się podsumowanie „Roku Patrona”.
Na Święto Szkoły przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice, uczniowie, pracownicy szkoły oraz nauczyciele na czele z dyrektorem szkoły – p. Bogusławem Golewskim.
Miło nam było gościć: pana burmistrza Janusza Urbana, p. sekretarz gminy – Jolantę Cajzer, p. skarbnik – Elżbietę Dworak, p. naczelnik oświaty – Agnieszkę Szacoń, dyrektorów szkół gminnych – p. Justynę Pawlik, p. Renatę Kryskę, p. Ewę Bogutę, p. Martę Żyśko, p. Mirosława Stoczkowskiego oraz p. Beatę Sadowską ze Szkoły Podstawowej im. Ks. D. Maja w Zaraszowie, p. Annę Pietrzak – dyrektora Przedszkola Samorządowego w Bychawie, p. emerytowaną dyrektor naszej szkoły – Henrykę Taubę, księży – obecnego proboszcza Tomasza Maja oraz długoletniego proboszcza naszej parafii – ks. Stanisława Górę.
Ponadto naszą uroczystość uświetnili sołtysi Bychawki: p. Ewa Sprawka, p. Aneta Zielińska, p. Adriusz Samborski. Pani Ewa Sprawka reprezentowała również Bibliotekę Miejską w Bychawie - Filię w Bychawce, p. Aneta Zielińska wystąpiła podczas uroczystości jako przewodnicząca Rady Rodziców, a p. Adriusz Samborski wystąpił również w roli szefa OSP z Bychawki Drugiej (zabezpieczał wozem strażackim kolumnę uczestników uroczystości podążającą do i z kościoła).
Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom obecnym z nami w tym ważnym dla nas dniu!
Część oficjalną w szkole rozpoczął p. dyr. szkoły Bogusław Golewski, który powitał wszystkich zebranych i wspomniał o obchodach Roku Patrona oraz Święcie Szkoły.
Część artystyczną prowadzili uczniowie z kl. VIII – Oliwia Sopoćko i Dawid Sobkowicz.
Taniec solowy Julii Krusińskiej – ucz. kl. VII wykonany do utworu Wojciecha Dankowskiego słynnego polskiego kompozytora stylu klasycystycznego, wprowadził nas w atmosferę uroczystości.
Życie i twórczość Kajetana Koźmiana zaprezentowały zebranym - finalistki „Konkursu wiedzy o Patronie szkoły”. Oliwia Sopoćko i Maria Bartnik odpowiadały jeszcze raz na konkursowe pytania, tym razem przed publicznością.
Następnie Mateusz Piekarz – ucz. kl. VIII uzupełnił jeszcze nieco tę wiedzę o ciekawe fakty dotyczące Kajetana Koźmiana.
Wiersz debiutancki poety pt. Sosna i małe drzewka z 1800 r. zaprezentowali uczniowie z kl. III, którzy w ramach obchodów 250 – tej rocznicy urodzin poety, pod kierunkiem wychowawczyni, zapoznali się z jego utworami i zilustrowali je.
Od chwili kiedy rok szkolny 2021/2022 w Szkole Podstawowej im. Kajetana Koźmiana w Bychawce został oficjalnie ogłoszony - Rokiem Patrona, uczniowie brali udział w działaniach przybliżających sylwetkę Kajetana Koźmiana.
Wydarzenia, zadania, wycieczki przygotowali i przeprowadzili dla uczniów nauczyciele: p. Ewa Drąg, p. Krystyna Jagiełło, p. Ewa Krzysiak, p. Beata Chmielowiec, p. Jolanta Maksim, p. Bogumiła Rosołowska, , p. Magdalena Jarocka, p. Beata Kot, p. Zbigniew Maksim, p. Anna Bartnik, p. Urszula Wilkołazka, p. Anna Duda, p. Agnieszka Daśko, p. Krzysztof Mendykowski, a nad wszystkim czuwał pan dyrektor Bogusław Golewski.
Prezentacja multimedialna, recytacje wybranych utworów Kajetana Koźmiana stanowiły dalszy przebieg uroczystości.
Zgodnie z opracowanym na początku roku harmonogramem złożono wniosek do gminy o objęcie naszego przedsięwzięcia Patronatem Burmistrza. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony, a my z radością zaczęliśmy działać!
Następnie na budynku szkoły zawisł okolicznościowy baner, informujący mieszkańców Bychawki i innych miejscowości o ważnym wydarzeniu odbywającym się w naszej szkole.
Baner zawieszał nasz konserwator – pan Krzysztof Besztak. Dziękujemy!
Portret K. Koźmiana wykonali uczniowie z kl. II jako zadanie konkursowe. Prace były naprawdę udane i cieszyły nasze oczy, gdyż były wyeksponowane na korytarzu. Pan Koźmian na pewno byłby zadowolony z tych portretów i powiesiłby sobie w dworku piotrowickim.
Mapy pod hasłem „Szlakiem K. Koźmiana” wykonali uczniowie klas starszych.
Aforyzmy K. Koźmiana umieszczone na terenie szkoły przypominają nam o wartościach ponadczasowych, o których pisał poeta. Cytaty umieszczone są na korytarzach szkolnych, w niecodziennej formie.
„Konkurs wiedzy o Kajetanie Koźmianie” dla kl. IV – VIII został przeprowadzony dwuetapowo.
A rozdanie nagród odbyło się - 01.02.2022r.
I miejsce
zajęły dwie uczennice z klasy VIII
II miejsce
zdobyły dwie uczennice
III miejsce natomiast wywalczyła uczennica klasy VIII - Kinga Dojutrek
Konkurs Recytatorski Twórczości Kajetana Koźmiana pod Patronatem Burmistrza Bychawy to kolejne działanie zrealizowane w ramach obchodów „Roku Patrona”, w związku z przypadającą w bieżącym roku szkolnym 250-tą rocznicą urodzin Kajetana Koźmiana.
7 marca 2022 r. w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie nadesłanych przez recytatorów prezentacji.
Konkurs zorganizowany był w formie zdalnej.
Laureatami konkursu zostali: Maria Bartnik, Anna Dojutrek, Malwina Krasucka ,Jakub Mokijewski i Oliwia Sopoćko.
Tytuł najlepszego interpretatora poezji K. Koźmiana otrzymała Malwina Krasucka – ucz. kl. VII za prezentację bajki: „Mrówki, chrząszcz i kogut”
Kolejnym działaniem było wykonanie gazetki na temat sławnych znajomych Kajetana Koźmiana, a przyjaźnił się z wieloma wybitnymi osobistościami, m.in. Zygmuntem Krasińskim, Cyprianem Kamilem Norwidem, Stanisławem Staszicem, Julianem Ursynem Niemcewiczem, Fryderykiem Chopinem, Franciszkiem Wężykiem i Franciszkiem Morawskim.
W Piotrowicach odwiedzał go również Stanisław Staszic i książę Adam Jerzy Czartoryski.
Utwór na skrzypce usłyszeliśmy w wykonaniu Marii Bartnik ucz. kl. VII. Była to kompozycja Luigi Boccheriniego - kompozytora klasycystycznego.
Kolejne działanie organizowane w naszej szkole w ramach 250-tej rocznicy urodzin K. Koźmiana to kolorowanie tematycznych rysunków przez przedszkolaki.
Odbył się również konkurs wiedzy na temat patrona dla uczniów klas młodszych.
17 V br. uczniowie klas młodszych wraz z wychowawczyniami odwiedzili miejsca szczególnie związane z Kajetanem Koźmianem - Gałęzów i Piotrowice.
Przypomnę, że pisarz w Gałęzowie urodził się i spędził tam dzieciństwo.
W piotrowickim dworku, Kajetan zamieszkał - najpierw sam, a później z żoną Anną. W Piotrowicach urodził się i wychowywał jego syn Andrzej, córka Anielka, która zmarła w wieku 4 lat, a później urodził się tu wnuk Stanisław i wnuczka Maria. W okresie, gdy sprawował ważne funkcje urzędnicze w Warszawie, Piotrowice były dla niego przyjazną przystanią, do której chętnie powracał.
Na temat tych utęsknionych powrotów również napisał w poemacie „Ziemiaństwo polskie”. Fragment ten recytowała Maria Bartnik – ucz. kl. VII.
Kolejną, jakże ważną dla nas inicjatywą był pomysł utworzenia „Skwerku Kajetana Koźmiana”.
Cykl wycieczek do Gałęzowa, Zamościa, Lublina, Warszawy i Piotrowic odbędzie się w najbliższym czasie i na początku kolejnego roku szkolnego.
Przedszkolaki z grupy 3 i 4 – latków również włączyły się w obchody "Roku Patrona". Małe dziecięce rączki doskonale poradziły sobie z ułożeniem portretu Poety z wyciętych puzzli oraz wspaniale ułożyły widok dworku piotrowickiego.
Klasa I malowała dworek w Gałęzowie, gdzie Kajetan Koźmian urodził się i spędził dzieciństwo, a uczennica klas starszych wykonywała portret K. Koźmiana.
Portrety K. Koźmiana zostały również zrobione przez przedszkolaki z zamiejscowego oddziału w Zdrapach.
A nauki „Pieśni nabożnej dla dzieci ze Szkoły Elementarnej w Bychawce” do słów K. Koźmiana podjął się muzyk. Warto w tym miejscu dodać, że muzykę do tych słów w przeszłości skomponował p. Tadeusz Kurant.
Oprócz wymienionych przez nas zadań należy wspomnieć o godzinach wychowawczych poświęconych sylwetce patrona. Zajęcia takie były organizowane w każdej klasie.
Ponadto były zamieszczane artykuły w Głosie Ziemi Bychawskiej i na stronie szkoły na temat realizacji poszczególnych działań.
Część artystyczną zakończono „Pieśnią nabożną dla dzieci ze Szkoły Elementarnej w Bychawce, którą Kajetan Koźmian napisał dwa lata przed swoją śmiercią, czyli w 1854r. Pieśń tę codziennie śpiewały dzieci przed rozpoczęciem nauki.
Odsłonięcia płyty pamiątkowej dokonali: pan burmistrz Bychawy – Janusz Urban; p. Przewodnicząca Rady Rodziców – Aneta Zielińska; przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego – Julia Krusińska oraz dyrektor szkoły – Bogusław Golewski.
Tablicę pamiątkową poświęcił ksiądz proboszcz Tomasz Maj.
Po uroczystości odsłonięcia i poświęcenia płyty pamiątkowej, uczestnicy uroczystości zwiedzali szkołę, wystawy, okolicznościowe gazetki, aforyzmy oraz „Dawną Izbę Bychawczyńską”.
Roczne działania organizowane w ramach obchodów 250-tej rocznicy urodzin Kajetana Koźmiana już za nami, a widocznym przejaw naszej pamięci o Patronie szkoły jest i będzie dla obecnych i potomnych między innymi „Skwerek K. Koźmiana” z kamieniem i umieszczoną na nim pamiątkową płytą.
W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować panom: Mirosławowi Stawskiemu i Kamilowi Marciniukowi za ufundowanie pamiątkowej tablicy, panom Wiesławowi i Jarosławowi Wilkołazkim za pomoc podczas prac tworzenia skwerku, a wszystkim uczestnikom Święta Szkoły za obecność.
Anna Bartnik
„Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal,
Gdy szumi, szumi woda i płynie sobie w dal…”
Kolejna wspaniała przygoda za nami! Choć jeszcze nie ma wakacji, ale uczestnicy tej wyprawy, tj. chętni uczniowie z wszystkich klas, rodzice i troje nauczycieli: p. Beata Kot, p. Anna Bartnik i p. Zbigniew Maksim, już 31 maja br. poczuli przedsmak lata.
Cała podróż była dość dużym przedsięwzięciem, ponieważ wycieczka liczyła ponad 50 osób. Transport był urozmaicony, ponieważ podróż rozpoczęliśmy autokarem, potem jechaliśmy pociągiem, szliśmy piechotą, następnie kajakiem, potem znowu piechotą, pociągiem i autokarem.
Program wycieczki obejmował:
- dojazd na pociąg autobusem - Bychawka - PKP Lublin;
- przejazd pociągiem relacji Lublin - Jaszczów - PKP Jaszczów, - pobyt w stanicy kajakarskiej;
- spływ kajakiem po rzece Wieprz od Siostrzytowa do Jaszczowa (ok. 2 godz.);
- czas na zabawy i rekreację (kiełbasa z grilla okraszona podsmażaną cebulką, gra w piłkę nożną, w piłkę plażową, możliwość jazdy rowerem, odpoczynek na łonie natury, czas spędzony miło i pożytecznie w dobrym towarzystwie),
- powrót pociągiem do Lublina;
- powrót autobusem szkolnym z Lublina.
Temperatura powietrza w tym roku i pogoda była wyśmienita, humory wszystkim dopisywały, piękna trasa spływu kajakowego zachęcała do spokojnego dryfowania po rzece, pyszny posiłek przygotowany przez panią Joannę, zacięta gra nauczycieli i rodziców z dziećmi w piłkę plażową -to same atuty tej wyprawy!!!
Szkoda, że czas płynie równie szybko jak my płynęliśmy kajakami po Wieprzu, ale to nic. Przed nami wakacje, a później kolejny rok szkolny i kolejny wyjazd na kajaki! Ahoj, przygodo!
Anna Bartnik
"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"
Janusz Korczak
Dzień Dziecka to święto długo wyczekiwane przez najmłodszych. Dlatego też, tego dnia na naszych przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Było malowanie twarzy, loteria fantowa, konkursy, zabawy taneczne, medale i dyplomy. Nie zabrakło również działań plastycznych, zorganizowanych w dość oryginalnej formie – malowanie farbami na folii.
Tego dnia, dzieci także brały udział w zabawie muzyczno – ruchowej „ Klepiemy do rytmu”, która nie tylko stymuluje zmysł dotyku i wzroku oraz rozwój percepcji słuchowej, ale przede wszystkim zapewnia wiele radości i niezapomnianych emocji.
Życzymy naszym przedszkolakom, aby uśmiech zawsze gościł na Waszych twarzach, a każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele pozytywnych doświadczeń. Niech Wasze marzenia się spełniają!
Ewa Drąg
Krystyna Jagiełło
Edyta Tomaszczyk
1 czerwca 2022 uczniowie klasy drugiej pod opieką wychowawczyni i rodziców zwiedzali Kazimierz Dolny, dobrze się przy tym bawiąc. Wycieczkę poprzedziliśmy prezentacją multimedialną miasteczka, poznaliśmy legendy związane z najbardziej atrakcyjnymi miejscami.
Poznaliśmy historię miasta od czasów, kiedy Kazimierz Dolny był osadą i nazywał się Wietrzną Górą, po najnowszą atrakcję - posągu kundla Werniksa.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy rejsem królową rzek polskich. Płynęliśmy na statku w górę Wisły, obok zamku w Janowcu, Krowiej Wyspy i z powrotem. Dużo radości sprawiały towarzyszące nam mewy. Kolejnym punktem zwiedzania był Rynek i przepiękne kamienice Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów, studnie, z których piliśmy wodę, aby – jak mówi legenda – często tam wracać. Idąc w górną część Rynku zatrzymaliśmy się przy posągu Werniksa i przypomnieliśmy jego historię. Mijaliśmy farę , w której znajdują się najstarsze zachowane w całości organy w Polsce. Nie szczędząc sił w mig dotarliśmy na Górę Trzech Krzyży, następnie do ruin zamku i na basztę. Stąd podziwialiśmy to urokliwe miasteczko.
W wolnym czasie ładowaliśmy akumulatory odpoczywając w restauracji na posiłku, następnie oczywiście zakup legendarnych kogucików i innych pamiątek.
Wyjeżdżając z miasta wstąpiliśmy do Wąwozu Korzennego. Naturalnie wyżłobiony wąwóz z odkrytymi korzeniami starych, olbrzymich drzew wyglądał bajecznie.
Jestem dumna z moich uczniów, wykazaliście się dużą kulturą osobistą, wiedzą i umiejętnością zachowania w miejscach publicznych.
Przy okazji Dnia Dziecka wszyscy otrzymali pamiątkę w postaci posągu kundelka, z którym już zdążyli się zaprzyjaźnić.
Dziękuję Mamom, które towarzyszyły nam w tej wyprawie i mam nadzieję doświadczyły nowych, miłych wrażeń.
Wychowawczyni - Jolanta Maksim
„Człowiek jest istotą twórczą”
Friedrich Froebel
Z pewnością wychowanie estetyczne pełni ogromną rolę w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym. Z uwagi na ten fakt, dzieci z grupy 3 i 4 – latków stały się uczestnikami Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa Sztuką”.
Głównym celem wymienionego projektu jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz z założeniami pedagogiki freblowskiej. Dzieci miały do zrealizowania 6 zadań.
Pierwszym z nich były obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Tego dnia dzieci poszukiwały własnych talentów, zainspirowani opowieścią Vashti -„Kropka” oraz brały udział w wielu zabawach ruchowych i plastycznych poświęconych tej tematyce.
Następnie podczas obchodzonego „Dnia Drzewa” , dzieci miały okazję na doświadczenie nowej techniki plastycznej – frottage. Ponadto zrozumiały, jak ważną rolę pełnią drzewa dla człowieka i środowiska.
Kolejnym zadaniem, które realizowali Nasi najmłodsi było malowanie na mleku. Przedszkolaki z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem tworzyły własne dzieła sztuki, w tak oryginalnej formie.
Dzieci miały okazję również wejść w rolę rzeźbiarza, lepiąc z masy solnej piękne, wiosenne słoneczka.
Przedszkolaki dowiedziały się także wielu istotnych informacji o emocjach, tworząc swój własny „Barometr emocji”- w ramach zadania „Nastrój wyrażony kolorem”.
Ostatnim działaniem było stworzenie „Owocowej Mandali”, która nie tylko zachwycała wyglądem, jak i smakiem.
Z pewnością możemy stwierdzić , że wszystkie zadania projektowe sprawiły dzieciom wiele radości, pozwoliły na rozwijanie twórczego myślenia, wyobraźni, kreatywności, motoryki małej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Udział w projekcie „Zabawie sztuką” wpłynął na dzieci wielostronnie- rozwijał poczucie estetyki, kształtował umiejętności praktyczne, zainteresowanie światem przyrody, budował wiarę we własne siły oraz wzmocnił więzi w grupie przedszkolnej.
Z pewnością jeszcze nie raz weźmiemy udział w tego typu projektach!
Ewa Drąg
Edyta Tomaszczyk
„Mamo, Tato, cóż Wam dam?
Jedno serce tylko mam.
A w tym sercu róży kwiat-
Mamo, Tato - żyjcie Nam STO LAT!”
Są takie dni w przedszkolnym kalendarzu, do których wszystkie dzieci przygotowują się z ogromnym zapałem i zaangażowaniem. Jednym z nich jest Dzień Rodziny, podczas którego Nasi najmłodsi zaprezentowali piękne piosenki i wiersze dla swoich , ukochanych Rodziców. Nie zabrakło również oprawy tanecznej, wykonanej przez przedszkolaków, która w doskonały sposób wzbogaciła całą część artystyczną. Na zakończenie dzieci podarowały swoim Rodzicom przepiękne prezenty.
Zarówno dla rodziców, jak i dzieci był to czas pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, który na pewno wszyscy zapamiętamy na długo.
Z okazji Dnia Mamy i Taty pragniemy jeszcze raz złożyć wszystkim Rodzicom najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, sukcesów oraz zadowolenia ze swoich pociech!
Ewa Drąg
Krystyna Jagiełło
Edyta Tomaszczyk
23 maja 2022 laureaci Gminnego Małego Konkursu Recytatorskiego prezentowali naszą szkołę w Piotrowicach, gdzie odbywały się eliminacje powiatowe. Uczestnicy zaprezentowali swój kunszt recytatorski, a także umiejętności, nad którymi pilnie pracowali.
Iga Poleszak z klasy II zaprezentowała wiersz pt. ,,Zły humorek” Doroty Gellner
Oliwka Mańka także z klasy II ,,Żabę” Jana Brzechwy,
Dawid Korpysa z klasy IV ,,Ulewę” Małgorzaty Strzałkowskiej,
Marysia Bartnik z klasy VII fragment ,,Ziemiaństwa polskiego” Kajetana Koźmiana.
Spośród ponad 30 uczestników konkursu Jury mogło wybrać do kolejnego etapu tylko 3 recytatorów, po 1 z każdej kategorii wiekowej. Wybór najlepszej trójki był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom. Nie udało się przejść do kolejnego etapu, ale i tak było wspaniale.
Naszym uczniom gratulujemy odwagi, chęci do nauki dodatkowych tekstów. Życzymy kontynuowania pięknej przygody z poezją.
Jesteśmy z Was dumni!
Jolanta Maksim
Anna Bartnik
Ostatnio, nasza izba regionalna wzbogaciła się o nowy eksponat. Jest to stara kuchnia z okapem i zasłonką. Jesteśmy dumni z takiego wyposażenia naszej izby. Kuchnię wykonał pan Stanisław Grabczyński, który był zawodowo związany z naszą szkołą.
Sentyment i bezinteresowne wykonanie tego eksponatu bardzo nas wzruszyło, tym bardziej, że detale tej kuchni świadczą o kunszcie i umiejętnościach pana Stanisława. Z całego serca dziękujemy panu Stanisławowi za pomysł, wykonanie i ustawienie kuchni, za poświęcony czas.
Opiekunki DIB
Bogumiła Rosołowska i Anna Bartnik
Powered by aSc EduPage