W bieżącym roku minęło 78 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944r. młodzi Polacy chwycili za broń i zaatakowali okupujące Warszawę wojska niemieckie. Zdecydowana większość Powstańców to byli ludzie młodzi, nawet bardzo młodzi. Wielu z nich było w wieku uczniów szkoły podstawowej, najmłodsi mieli niewiele więcej niż 10 lat.
Powstańcy Warszawscy żyją do dzisiaj, są to już ludzie w wieku powyżej 90 lat. Z roku na rok zostaje Ich coraz mniej – żyje Ich jeszcze ok. 800, a średnia wieku Powstańca wynosi 98 lat.
W tym roku uczniowie naszej szkoły ponownie przystąpili do ogólnopolskiej akcji „BohaterON – włącz historię”, mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.
Przystąpienie do akcji wymaga od uczniów umieszczenie wpisu (dołączenie kartki, wiersza, filmu) na portalu dumnizpowstancow.pl z podziękowaniami dla Powstańców. Pierwszymi uczniami, którzy wykazali się aktywnością na tym portalu są: Malwina Krasucka, Karol Florek, Aleksandra Murawiecka, Alicja Poleszak, Gabriela Mordel i Norbert Frączek. Zachęcamy pozostałych uczniów do publikowania swoich podziękowań.
W tym miejscu warto wspomnieć, że za udział w poprzedniej edycji i przygotowanie laurek dla Powstańców osobiste podziękowanie otrzymali: Oliwka Kania i Kuba Sopoćko. Podziękowania przesłała Pani Hanna Odorkiewicz-Sikocińska, ps. „Pszczoła”. Pani Hanna była sanitariuszką, w czasie powstania miała 13 lat.
W ostatni wtorek listopada dla uczniów wszystkich klas zorganizowana została lekcja promująca akcję „BohaterON – włącz historię”. Była to doskonała okazja do tego, aby zaznajomić uczniów z tematyką Powstania Warszawskiego, a zwłaszcza z udziałem dzieci w powstaniu. Lekcję przeprowadził szkolny koordynator akcji BohaterON.
Nasi uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem, uważnie słuchali i oglądali prezentowane treści – za swoją postawę otrzymali pochwałę i podziękowania od Pana Dyrektora.
Z lekcji uczniowie dowiedzieli się, że w powstaniu brali udział zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Historycy określają liczbę dzieci w powstaniu na 1100 – 1200 osób. Młodzi Powstańcy najczęściej byli gońcami, łącznikami, czy listonoszami. Pracowali w szpitalach, roznosili prasę, żywność lub amunicję, pomagali przy budowie barykad, gaszeniu pożarów. Starsi mogli także czyścić broń, niekiedy nawet stać z nią na warcie. Niestety, przez to, że nie do końca rozumieli skalę zagrożenia i powagę sytuacji, często ginęli od niemieckich kul. Taki los spotkał m.in. dwóch jedenastolatków – łącznika Wojtka Zalewskiego i sanitariusza Jędrusia Szwajkerta.
O bohaterskiej postawie Powstańców napisano wiele wierszy, nakręcono wiele filmów, powstały śpiewane do dzisiaj piosenki.
Cześć i Chwała Bohaterom, którzy poświęcili swoją młodość, nierzadko również zdrowie i życie, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce.
Posłuchaj, obejrzyj:
- BohaterON – włącz historię >>>
- Godzina W, czyli jak wybuchło Powstanie Warszawskie >>>
- Warszawskie dzieci, czyli o Powstaniu Warszawskim >>>
- Powstanie Warszawskie oczami dzieci >>>
- Powstanie Warszawskie – historia w pigułce >>>
- Groby dzieci Powstania Warszawskiego >>>
Zbigniew Maksim
koordynator akcji BohaterON - włącz historię