
DOŻYNKI GMINNE 2013
„Jego smak poznasz wszędzie, jeśli trzeba, po niego stać w kolejce będziesz.
Ma skórkę chrupiącą, dla wielu osób przysmakiem będącą.
Może być biały lub razowy, choć ten drugi jest bardziej zdrowy.
Może być z ziarnami, taki też kupujemy czasami.
Gdy przepis mamy, to pieczemy i z rodziną zajadamy.
Z dżemem lub serem go jemy, jako śniadanie dostajemy.
Można żyć bez czekolady, lecz bez chleba nie da rady”.
Weronika Szewczyk
uczennica klasy 5
Dożynki w życiu wsi polskiej są istotnym wydarzeniem. Gmina Bychawa, typowy obszar rolniczy zachowała do dzisiejszego dnia bogatą tradycję związaną ze świętem plonów. Chociaż zmieniły się metody gospodarowania i miejsce prymitywnych narzędzi zajęły maszyny, chociaż wieś polska, a z nią również lubelska, przeszła ogromną zmianę kulturową, święto plonów pozostało jednym z najbogatszych i najpiękniejszych obrzędów ludowych kultywowanych przez następne młode pokolenia.
W bieżącym roku nasza szkoła miała przyjemnością współorganizować gminne dożynki, które odbyły się 25 sierpnia br. Mimo planowanej w tym okresie termomodernizacji szkoły, udało się nam sprostać tak ważnemu i odpowiedzialnemu zadaniu.
Ostatnia niedziela sierpnia okazała się pięknym dniem, podczas którego społeczność gminna składała dziękczynienie za zebrane plony w kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych w Bychawce.
Po Mszy św. barwny korowód z wieńcami, niesionymi przez przedstawicieli poszczególnych wiosek dotarł na pięknie przystrojony plac szkoły.
Gospodarz dożynek- p. Janusz Urban- Burmistrz Bychawy, rozpoczął uroczystość tradycyjnym polskim powitaniem wszystkich zebranych i zapowiedział część artystyczną, przygotowaną przez naszych uczniów. Występ był ściśle związany z obrzędem żniw, których owocem jest nasz chleb powszedni.
Program artystyczny był wzbogacony koncertem: Klubu Seniora z BCK w Bychawie, Młodzieżowej Orkiestry Dętej „ Henryczki” z Bychawy. Najbardziej oczekiwanym punktem programu artystycznego było widowisko taneczno- wokalne Białoruskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Spadczyna” z Prużan.
Wielką atrakcją szczególnie dla młodszych uczestników dożynek były zabawy na świeżym powietrzu (m. in. toczenie fajerki pogrzebaczem, skakanie w workach, rzut kapeluszem), dmuchane zamki, trampolina, a dla dorosłych wystawa sprzętu rolniczego i stoiska informacyjno- promocyjne.
Odbyły się również tradycyjne konkursy dożynkowe: na najpiękniejszy wieniec, toczenie bali ze słomy i inne. Na zakończenie dożynek nie mogło zabraknąć typowej zabawy ludowej na świeżym powietrzu z zespołem SIMON.
Zapraszamy do galerii ►►►