Szkoła pamięta o Bohaterach
W bieżącym roku minęło 75 lat od wybuchu powstania warszawskiego. 1 sierpnia 1944r. młodzi Polacy chwycili za broń i zaatakowali okupujące Warszawę wojska niemieckie. Zdecydowana większość Powstańców to byli ludzie młodzi, nawet bardzo młodzi. Niektórzy byli w wieku uczniów szkoły podstawowej, najmłodsi mieli niewiele więcej niż 10 lat.
Powstańcy Warszawscy żyją do dzisiaj, są to już ludzie w wieku powyżej 85 lat. Z roku na rok zostaje Ich coraz mniej.
W tym roku uczniowie naszej szkoły ponownie przystąpili do ogólnopolskiej akcji „BohaterON – włącz historię”, mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Akcję zorganizowały wrocławskie fundacje: Rosa i Sensoria.
Przystąpienie do akcji wiązało się z wykonaniem kartki (laurki) z podziękowaniami dla Powstańców. Do akcji włączyło się 41 uczniów naszej szkoły z klas: III, V, VI, VII, VIII.
W ramach podziękowania nagrody zespołowe otrzymały klasy: III, V i VII – uczniowie tych klas najliczniej wzięli udział w akcji, a klasa III była reprezentowana przez wszystkich uczniów.
Kartki wykonane zostały różnymi technikami plastycznymi, były też grafiki komputerowe. Najciekawsze prace wykonali: Maria Bartnik, Malwina Krasucka, Aleksandra Murawiecka, Natalia Bąk, Oliwia Sopoćko, Karolina Jakubowska, Wiktoria Skoczylas, Adrian Pawelec i Zuzanna Grela.
Wszystkie kartki wykonane przez uczniów zostały przesłane do fundacji, a następnie zostaną przekazane naszym Bohaterom.Podsumowanie szkolnej akcji odbyło się w ostatni piątek października, w obecności społeczności szkolnej.
Spotkanie to było doskonałą okazją do tego, aby przybliżyć uczniom chwalebne wydarzenia i postacie z historii naszego kraju.
Uczniom przybliżone zostały sylwetki czternastoletnich Orląt Lwowskich – Antosia Petrykiewicza i Jurka Bitschana oraz jedenastoletnich Powstańców Warszawskich – Wojtka Zalewskiego i Jędrusia Szwajkerta. O bohaterskiej śmierci chłopców napisano wiele wierszy, powstały śpiewane do dzisiaj piosenki.Posłuchaj:
- o Orlętach Lwowskich >>>
- o Jurku Bitschanie >>>
- o Wojtku Zalewskim >>>
Zbigniew Maksim
15
Cała Polska kibicuje - my również
Wyjazd na mecz eliminacji mistrzostw Europy kobiet POLSKA – HISZPANIA 12 listopada o godz. 16.30 z parkingu przy szkole. Na bilecie należy wpisać IMIĘ i NAZWISKO oraz NUMER PESEL. Koszt wyjazdu autokarem 10 zł/ osobę. pierwszy gwizdek sędziego o godz. 18.00. Wszyscy zainteresowani uczniowie wraz z rodzinami i znajomymi proszeni są odbiór biletów od p. Elżbiety Głąb – nauczyciela wychowania fizycznego.
Zobacz jaki kibicujemy
9
Szkoła pamięta o Zmarłych
Od wielu lat uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kajetana Koźmiana w Bychawce wraz z nauczycielami porządkują groby na cmentarzu parafialnym, zapalają znicze i modlą się za zmarłych. Koniec października to czas, kiedy do prac porządkowych na grobach zaangażowani są praktycznie wszyscy uczniowie.
W obecnym roku szkolnym nasi uczniowie opiekują się następującymi grobami (miejscami pamięci):
- klasa I – grób kierownika szkoły Bolesława Plantera,
- klasa II – grób ks. Sieka,
- klasa III – grób Józefa Poniatowskiego – fundatora pierwszej szkoły parafialnej w Bychawce,
- klasa V – grób patrona szkoły Kajetana Koźmiana i grób ks. Warszawskiego,
- klasa VI – grób małżeństwa Gintowtów i grób Hubickich,
- klasa VII – pomnik ku czci poległych i pomordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców Bychawki oraz kamień katyński,
- klasa VIII – Grób Nieznanego Żołnierza.
Wśród miejsc odwiedzanych przez naszych uczniów są też inne zapomniane groby.
Wspólne sprzątanie jest doskonałą okazją do przekazania uczniom wiadomości o ludziach, którzy żyli w naszej parafii i często pięknie wpisali się swoją działalnością w historię bychawczyńskiej ziemi.
Na cmentarzu znajduje się wiele grobów zabytkowych, m.in. neogotycka kaplica grobowa rodziny Stadnickich (obecnie odnawiana), kwatera grobowa rodziny Rohlandów (gen. Franciszek Rohland był dowódcą w powstaniu listopadowym) z wieloma nagrobkami. Spośród nagrobków Rohlandów zdecydowanie wyróżnia się, ze względu na architekturę i poziom artystyczny, nagrobek Konstancji Rzeszotagskiej (walec opleciony konarami dębu).
Najstarsze nagrobki – Marianny Wilkołazkiej z 1837r. i Rozalii Dąbrowskiej z 1838r. – umieszczone są w kamiennym murze ogrodzeniowym. Natomiast najstarsza data inskrypcyjna – 1. Marca 1817r. – znajduje się na tablicy nagrobnej Kaspra Gruszeckiego, umieszczonej wewnątrz kościoła.29
Audycja muzyczna
Dnia 24 października br. uczniowie uczestniczyli w nietypowej lekcji muzyki, ponieważ mieli możliwość bezpośredniego spotkania z wykonawcami muzyki i ich instrumentami - fletem i harfą. Wykonawcy przyjechali do nas z Lublina.
Temat audycji muzycznej brzmiał: „Magiczne brzmienia, czyli historie pisane dźwiękami. Poznajemy harfę i flet”. Melodie z bajek, filmów oraz kompozycje symfoniczne opracowane na harfę i flet przeniosły wszystkich słuchaczy w cudowny świat dźwięków.
Anna Bartnik
7
Zdrowe odżywianie
Uczniowie klasy II dbają o swoje zdrowie. Poznali produkty, które trzeba jeść, aby być silnym, zdrowym i wesołym. We wtorek, 22 października 2019 r. wspólnie przyrządzili pyszne kanapki.
Było w nich mnóstwo warzyw – sałata, szpinak, rzodkiewka, papryka, pomidory, szczypiorek i ogórki. Ponadto szynka, ser, jajka, a wszystko to w pieczywie, głównie razowym ze zdrowymi ziarnami.Beata Chmielowiec
Zbiórka makulatury - podsumowanie
Na początku roku, w naszej szkole, w ramach działań proekologicznych i przedsiębiorczych została przeprowadzona zbiórka makulatury. Dnia 3 września, przed budynkiem szkoły ustawiono kontener, do którego wszyscy zainteresowani mogli wrzucać makulaturę. Na nasz apel odpowiedziało wiele osób, tym bardziej, że pomógł nam ksiądz Proboszcz, reklamując zbiórkę podczas niedzielnych ogłoszeń parafialnych.
Uważamy, że akcja udała się, ponieważ w dość krótkim czasie (od 3 do 16 września) zebraliśmy 2450 kg makulatury, a zarobione w ten sposób pieniądze zostały przekazane Radzie Rodziców i zostaną wykorzystane na zakupienie książek do szkolnej biblioteki.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, właścicielom sklepów, które przyłączyły się do akcji i wspierały nasze działania. Dziękujemy za poświęcony czas, użyczenie swoich samochodów i chęci.
Warto zatem dbać o nasze środowisko i zbierać makulaturę!
Anna Bartnik
10
Wizyta rowerzystów z Bychawy
16 października 2019 r. naszą szkolę odwiedziła liczna grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bychawie wraz z opiekunami z koła rowerowego – Fabryka wycieczek. Z perspektywy siodełka rowerowego zwiedzają naszą gminę.
Pani A. Bartnik przedstawiła im wnikliwie historię naszej placówki i związane z nią osoby : Bolesława Plantera oraz Kajetana Koźmiana. Następnie odbyło się spotkanie rowerzystów i ich opiekunów z dyrektorem szkoły - panem Bogusławem Golewskim przy ognisku i tradycyjnej kiełbasce.
Krzysztof Mendykowki
4
Konkursy przedmiotowe
TERMINY KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty
w roku szkolnym 2019/2020
w Szkole Podstawowej im. Kajetana Koźmiana w Bychawce
konkurs chemiczny – 11.10.2019 r. (piątek) godz. 9.00
konkurs matematyczny – 15.10.2019 r. (wtorek) godz. 9.00
konkurs biologiczny – 16.10.2019 r. (środa) godz. 9.00
konkurs geograficzny – 17.10.2019 r. (czwartek) godz. 9.00
konkurs języka angielskiego – 17.10.2019 r. (czwartek) godz. 9.00
konkurs polonistyczny – 18.10.2019 r. (piątek) godz. 9.00
Regulamin konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa lubelskiego organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2019/2020 znajduje się na stronie internetowej Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w zakładce "Konkursy". (https://www.lscdn.pl/pl/konkursy/konkursy-przedmiotowe)
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 44335