• "Święto języka polskiego"
          • "Święto języka polskiego"

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. 

            Głównym jego celem jest promowanie świadomości różnorodności językowej i kulturowej, a także propagowanie rodzimych tradycji. 

            Jak obchodziliśmy to święto w naszej szkole? 

            Było poważnie, wesoło i z humorem!

            Już od samego rana uczniowie uzupełniali tablicę najpiękniejszymi i najtrudniejszymi w ich uznaniu wyrazami polskimi. Tak powstała piękna gazetka tematyczne.

            Potem uczniowie kl. VI: Maja Chmielowiec, Ania Ciecholewska, Szymon Marciniuk, Jakub Niedźwiadek i Michał Piekarz czytali wybrane przez siebie książki młodszym koleżankom i kolegom z klas I - III i przedszkolakom.

            Natomiast uczennica kl. VII - Wiktoria Skoczylas przygotowała apel skierowany do uczniów naszej szkoły, w którym starała się odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego należy dbać o język polski? Uczniowie uważnie słuchali przemówienia koleżanki i w zupełności się z nią zgadzali.

            Tego dnia wszystkie lekcje języka polskiego poświęcone były -  językowi ojczystemu. Zastanawialiśmy się, dlaczego język polski jest jednym z najtrudniejszych na świecie? Poszukiwaliśmy pomysłów, aby zastąpić słowa zapożyczone na polskie. To zadanie okazało się trudne. Pracowaliśmy ze słownikami ortograficznymi, bo umiejętność szybkiego wyszukiwania wyrazów jest i trudna, i bardzo ważna.

            Nad wszystkimi działaniami, tego dnia, czuwała pani polonistka.

            Zapraszamy do galerii.

            Anna Bartnik

        • Walentynki
          • Walentynki

            14 lutego to wyjątkowy dzień okazywania miłości, przyjaźni oraz dobrych uczynków. Z okazji tego święta Samorząd Uczniowski przygotował pocztę walentynkową. Każdy z uczniów naszej szkoły mógł wrzucić do specjalnie przygotowanej skrzynki swoją walentynkę.

            Poczta, jak co roku cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nasz szkolny listonosz "Walenty" wspólnie z pomocnicami w trakcie lekcji rozdawali kartki walentynkowe oraz słodkie upominki wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Odbiorcy byli mile zaskoczeni. 

             

             

             

            Dominika Winiarczyk

             

        • "Nie ma to, jak Babcia i Dziadek"
          • "Nie ma to, jak Babcia i Dziadek"

            W piątek 16 lutego obie grupy przedszkolne gościły w progach naszej szkoły znamienitych Gości. Tego dnia, choć kalendarz wskazuje inną datę, dzieci chciały wyrazić swoją wdzięczność swoim Babciom i Dziadkom. 

            Odświętnie ubrani, w pięknej scenerii prezentowali się wspaniale na scenie! Wierszyki i piosenki przedstawione przez wnuki wzruszyły niejedną Babcię i niejednego Dziadzia do łez. 

            Przedszkolaki za swoje piękne występy były nagrodzone gromkimi brawami!

            Nie ma to, jak Babcia i Dziadek! Niech żyją sto lat!

        • "Dzielne dzieciaki i ich sposoby na mikroby"
          • "Dzielne dzieciaki i ich sposoby na mikroby"

            W miniony poniedziałek pierwsza klasa wzięła udział w programie edukacyjnym pt. "Dzielne dzieciaki i ich sposoby na mikroby" organizowanym przez Państwową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Lublinie. Celem lekcji było poznanie zasad ochrony swojego zdrowia przed mikroorganizmami poprzez wdrażanie zdrowego stylu życia i racjonalne zachowania. Ważnym elementem lekcji było również poznanie zagrożeń związanych z licznymi chorobami jakie dotykają ówczesne społeczeństwo oraz podnoszenie świadomości na temat dbania o higienę osobistą, dbałości o zdrowie własne, rówieśników i osób z otoczenia. 

            Solarz Magdalena

        • "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki"
          • "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki"

            Uczniowie klasy I w roku szkolnym 2023/2024 biorą udział w V edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa „Czytam z klasą- lekturki spod chmurki”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji projektu jest hasło „Na tropach dobroczynności”. 

            Do realizacji pierwszego modułu, który właśnie zakończyliśmy, wybraliśmy lekturę Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”.

            Po wspólnym przeczytaniu książki w klasie i zapoznaniu się z przygodami bohaterów przystąpiliśmy do omówienia ich losów, wypełniliśmy lekturniki oraz obejrzeliśmy film edukacyjny dotyczący niesienia dobra. Następnie zorganizowaliśmy akcję „Anioły”, która polegała na przygotowaniu miłego rysunku dla wylosowanej wcześniej osoby. Uczniowie przygotowali również kartki bożonarodzeniowe, które następnie wysłali do swoich najbliższych. Przed nami realizacja jeszcze modułu pt. "Bądź dobry dla zwierząt" oraz "Bądź dobry dla roślin". 

            Solarz Magdalena

        • Występ w kościele parafialnym
          • Występ w kościele parafialnym

            W niedzielę 7 stycznia 2024 r. nasza szkolna grupa kolędnicza, składająca się z uczniów klas IV - VII przedstawiła parafianom jasełka pt.: "Cud Świętej Nocy".

            Trzeba przyznać, że wiernych tego dnia na Mszy św. o godz. 9.30 było dużo, mimo że zimowa aura nie rozpieszczała nas. Padał w tę niedzielę obfity śnieg i było dość zimno, ale nasi młodzi aktorzy nie zwracali uwagi na te okoliczności i grali swoje role z wielkim zaangażowaniem i przejęciem.

            Nad całą grupą czuwali nauczyciele: p. Anna Bartnik i p. Tadeusz Kurant, którzy przygotowali jasełka. Obecny też był pan dyrektor - Bogusław Golewski, który wspierał występujących duchowo.

            A oglądający to przedstawienie mogli jeszcze raz, na nowo, przeżyć Cud Świętej Nocy!

            Zapraszamy do galerii

            Anna Bartnik

        • "Cud Świętej Nocy"
          • "Cud Świętej Nocy"

            Pod takim tytułem uczniowie klas starszych przedstawili jasełka w naszej szkole. A miało to miejsce 21 grudnia 2023 r. Na widowni zasiedli zaproszeni Goście, między innymi: ksiądz Stanisław Góra, rodzice uczniów, dziadkowie ponadto obecni byli: dyrektor szkoły - Bogusław Golewski, nauczyciele, pracownicy szkoły, przedszkolaki i uczniowie.

            Widowiska o Bożym Narodzeniu są wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, natomiast ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Jasełka rzadziej mogą być nazywane także szopką betlejemką, a na pograniczu polsko-ukraińskim wertepem

            Właśnie takie widowisko zaprezentowali uczniowie przygotowani przez panią  Annę Bartnik i pana Tadeusza Kuranta. Dekorację wykonała pani Dominika Winiarczyk.

            Uroczystość rozpoczęli uczniowie z klasy III i towarzyszące im uczennice z kl. VI - Maja Chmielowiec i Ania Ciecholewska, którzy zaśpiewali pastorałkę pt.: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć z repertuaru zespołu Arka Noego. Grupę wokalno- instrumentalną przygotowały: pani Beata Chmielowiec i pani Dominika Winiarczyk.

            Występujący stanęli na wysokości zadania i pięknie wprowadzili nas w nastrój świąteczny. Wspólna modlitwa oraz dzielenie się opłatkiem stanowiło drugą część uroczystości. 

            Jasełka będzie można zobaczyć 7 stycznia 2024 r. w kościele parafialnym podczas Mszy św. o godz. 9.30.

            Zapraszamy!

            Anna Bartnik

             

        • Coraz bliżej do Świąt Bożego Narodzenia
          • Coraz bliżej do Świąt Bożego Narodzenia

            Piękne, własnoręcznie wykonane dekoracje przez uczniów, nauczycieli oraz pracowników  Szkoły Podstawowej im. Kajetana Koźmiana w Bychawce zdobią naszą szkołę.

            Święta Bożego Narodzenia to czas, na który czekamy z utęsknieniem. Wszystkich ogarnia potrzeba bliskości, tworzenia dekoracji świątecznych, pieczenia pierniczków i śpiewania kolęd. Nieco wcześniej zapragnęliśmy wprowadzić uczniów i ich najbliższych w ten niepowtarzalny i ciepły klimat Świąt Bożego Narodzenia.

            Niezapomnianą atmosferą  można  napawać się w każdym pomieszczeniu, klasie i korytarzu. 

            Niech podziwianie  najpiękniejszych, bo własnoręcznie wykonanych ozdób, wprowadzi wszystkich w radosny świąteczny  nastrój.

            Niech ten nastrój przełoży się w domach rodzinnych na wyjątkowe  Święta Bożego Narodzenia.  

            W imieniu całej społeczności szkolnej

             życzy Bogumiła Rosołowska

             

        • Klasowe i przedszkolne spotkania opłatkowe
          • Klasowe i przedszkolne spotkania opłatkowe

            Klasowe spotkania świąteczne zwane też opłatkowymi rozpoczęły się w naszej szkole już w poniedziałek (tj. 18 XII 2023 r.). Tego dnia uczniowie kl. V i VII przygotowali klasowe wigilie. Przynieśli tradycyjne potrawy wigilijne. Były życzenia, łamanie się opłatkiem i śpiewy kolęd.

            Atmosfera była iście świąteczna, a sceneria izby regionalnej dodawała większego uroku tej doniosłej chwili. 

            Spożywanie przygotowanej przez uczniów wigilii odbyło się w salach lekcyjnych. 

            Natomiast w środę - 20 XII 2023 r. swoje spotkania świąteczne przeżywali uczniowie z kl. VI, IV i grupa przedszkolna 6 - latków.

            W czwartek - 21 XII 2023 r. do klasowej wigilii zasiedli drugoklasiści ze swoją wychowawczynią.

            Anna Bartnik