Zapraszamy uczniów do udziału w akcji "Wyślij kartkę Powstańcom".
UWAGA. Przedłużamy akcję do 11.10.2019r.
Szczegółowe informacje o akcji znajdują się w ogłoszeniu ==>
Zapraszamy uczniów do udziału w akcji "Wyślij kartkę Powstańcom".
UWAGA. Przedłużamy akcję do 11.10.2019r.
Szczegółowe informacje o akcji znajdują się w ogłoszeniu ==>
30. września Izbę Regionalną w Bychawie odwiedziła grupa małych badaczy historii lokalnych, tj. klasa III wraz z wychowawczynią Jolantą Maksim.
Dla niektórych był to pierwszy tak bezpośredni kontakt z dawnymi urządzeniami. Oczywiście wśród małych badaczy znaleźli się „eksperci”, którzy mniej lub bardziej sprawnie snuli domysły do czego służyły zgromadzone w Izbie eksponaty. Prezes Bychawskiego Towarzystwa Regionalnego Pani Teresa Tracz w sposób niezwykle ciekawy przeprowadziła wykład na temat dawnego urządzania domów i zajęć mieszkańców urozmaicony pokazem i zajęciami praktycznymi. Na zakończenie dokonaliśmy wpisu podziękowań w Księdze Pamiątkowej i otrzymaliśmy upominki.
Drugim punktem naszej wycieczki było spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej z bibliotekarzem oddziału dziecięcego. Pani Ewa Nieściór odkryła różne zakątki biblioteki. Podała informacje o działalności biblioteki, zachęciła dzieci do korzystania nie tylko z księgozbioru ale również z innych form działalności min. zajęć plastycznych.
Po zajęciach umysłowych przyszedł czas na relaks i dobrą zabawę. Po poczęstunku z okazji ,,Dnia Chłopaka” dzieci próbowały swoich sił na miejskiej siłowni i placu zabaw. Po wyczerpujących zabawach pyszna pizza i w drogę do domu. Za pomoc w opiece dziękuję Pani Agacie Gorgol.
Jolanta Maksim
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu.
24 września dzieci z klasy II i I brały udział w „Pikniku pieczonego ziemniaka”. Piknik odbył się w Sportowym miasteczku Fun nad zalewem Zemborzyckim w Lublinie.
Atrakcji było mnóstwo: nauka jazdy quadami, strzelanie z łuku, strzelanie z wiatrówki, trening piłkarski, mecz piłki nożnej, toczenie w kuli (zorbing), megapiłarzyki, zamki dmuchane.
Były również zabawy, gry terenowe i oczywiście smaczne pieczone w ognisku ziemniaki.
Beata Chmielowiec
Relacja video ==>
Konkurs skierowany do uczniów klas I – III został ogłoszony 15 września 2019r. Pod okiem nauczycieli na podstawie tekstów literackich, obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie uczniowie malowali zgodnie ze swoimi umiejętnościami krajobrazy jesieni.
W dniu 24 września 2019r. komisja konkursowa w składzie:
obejrzała zgłoszone do konkursu prace i przyznała natępujące miejsca:
Miejsce I : Szymon Marciniuk – klasa II
Miejsce II: Wiktoria Skoczylas – klasa III
Miejsce III: Lena Ponieważ – klasa II
Ponadto komisja wyróżniła 10 prac:
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, natomiast 3 pierwsze miejsca i wyróżnienia upominki. Dziękujemy sponsorom nagród: Radzie Rodziców naszej szkoły oraz Pani Monice ze sklepu ,,Verko” w Bychawie.
Duże dzieła małych rąk będą jesienną dekoracją naszego korytarza.
Gratulujemy i życzymy dużo radości z odniesionych sukcesów!
Zapraszamy do kolejnych konkursów.
Jolanta Maksim
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z podsumowania konkursu.
W poniedziałek 23 września uczniowie z klasy V i VI wzięli udział w wycieczce rowerowej do Piotrowic i Osmolic. Do Piotrowic, miejscowości w której żył i pracował patron naszej szkoły Kajetan Koźmian, wybraliśmy trasę „przez pola”. Po przejechaniu 6 km dotarliśmy do miejsca docelowego, którym był dworek Kajetana Koźmiana (tak naprawdę to obecny dworek piotrowicki został wybudowany w II połowie XIX wieku, w miejscu w którym wcześniej stał dworek Koźmiana).
Dworek okazał się ciepłym i przytulnym miejscem, a nie był to fakt bez znaczenia, bowiem podczas jazdy trochę wyziębiliśmy się. Po zagospodarowaniu się w dworku i poznaniu jego historii przystąpiliśmy do pracy. Podzieleni na cztery grupy poznawaliśmy życiorys Patrona (każdy uczeń w grupie otrzymał inne informacje o Kajetanie Koźmianie).
Po zapoznaniu się z informacjami (nauczeniu się) pisaliśmy grupowy test sprawdzający nasze wiadomości o Koźmianie (niestety, ale kartki z których uczyliśmy się trzeba było oddać). Test sprawdzali nasi opiekunowie: Pani Anna Bartnik (kierownik wycieczki), Pani Monika Krasucka, Pan Bogusław Golewski, Pan Zbigniew Maksim. Po podsumowaniu punktów okazało się, że zwyciężyła grupa Karoliny Jakubowskiej, którą tworzyli: Malwina Krasuka, Aleksandra Murawiecka, Agata Dyś, Szymon Chyżewski i Mateusz Lis. Zwycięzcy otrzymali brawa i w nagrodę mogli zaśpiewać swoją ulubioną piosenkę (mogli, ale nie zaśpiewali).
W dalszej części gościny u naszego Patrona poznaliśmy jego potomków (zstępnych). Kajetan Koźmian miał tylko jednego syna Andrzeja (dwoje jego dzieci zmarło w bardzo młodym wieku), ale jego ród rozrósł się już do ósmego pokolenia – najmłodszym zstępnym Koźmiana jest 9-cio letni prapraprapraprawnuk Leon Gyurkovich.
Nasz pobyt w Piotrowicach był ciekawy i minął bardzo szybko. Nie zdążyliśmy nawet pospacerować ścieżkami parku, którymi prawdopodobnie chodził kasztelan Koźmian, bowiem w sąsiednich Osmolicach czekały na nas kolejne atrakcje. Piotrowicką część wycieczki przygotował i poprowadził Pan Zbigniew Maksim.
Po krótkiej przejażdżce dotarliśmy do bazy rekreacyjno – sportowej Państwa Golusów w Osmolicach, zlokalizowanej w miejscu dawnego grodziska. Czekały tu już na nas pyszne grillowane kiełbaski i ciepła herbata (dziękujemy naszemu konserwatorowi Panu Krzysztofowi i Pani Agnieszce Marzec). Okazało się, że jedna z uczestniczek wycieczki, na trasie do Osmolic, miała o jedną atrakcję więcej. Złapała „kapcia”. I to w taki sposób, że potrzebna była wymiana dętki. Całe szczęście, że kolumnę rowerową zamykał Pan Dyrektor i problem bardzo sprawnie rozwiązał.
Po zjedzeniu wybornych kiełbasek udaliśmy się na rozpoznanie miejsca. A położenie bazy jest wyjątkowo urokliwe. Rozciąga się na wzniesieniu, od wschodu graniczy z naszą Kosarzewką, od zachodu (prawie) z Bystrzycą, a w niedużej odległości Kosarzewka wpada do Bystrzycy.
Po rekonesansie przyszła pora na gry i zabawy na świeżym powietrzu. Zabawy ruchowe, które przygotowała i prowadziła Pani Anna Bartnik, bardzo nam się podobały i pewnie trwałyby jeszcze długo, ale trzeba było wracać do domu.
Po przejechaniu ostatnich już 6 km dotarliśmy bezpiecznie do szkoły.
Dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tej wycieczki.
Gorące podziękowania składamy Dyrektorowi Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach za udostępnienie pomieszczeń dworku. Chętnie odwiedzimy Piotrowice w przyszłości.
Opiekunowie wycieczki
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki ==>
25 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 60 Pokazach z fizyki, które przez cały wrzesień odbywają się w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Ideą takich spotkań jest popularyzacja fizyki poprzez pokazanie ciekawie dobranych eksperymentów fizycznych. W tym roku uczniowie mogli dowiedzieć się więcej o prądzie elektrycznym, poznać zjawisko rezonansu, utrwalić wiadomości z termodynamiki – „uff, jak gorąco” oraz brać czynny udział w doświadczeniach związanych z ruchem obrotowym. Młodzież (i nie tylko) z zaciekawieniem przypatrywała się prezentowanym doświadczeniom.
Relacja foto
Bogusław Golewski
W dniu 23 września 2019 r. (poniedziałek) o godz 1700 odbędzie się zebranie z Rodzicami.
Celem zebrania jest zapoznanie z organizacją pracy szkoły w roku szkolnym 2019/2020.
Serdecznie zapraszamy i liczymy na Państwa obecność.
Pierwszą wycieczką, jaką zorganizowaliśmy w nowym roku szkolnym dla uczniów klas starszych, był wyjazd do Czarnolasu i Żelazowej Woli.
Według założeń organizatorów – Anny Bartnik i Krzysztofa Mendykowskiego miały to być lekcje języka polskiego i muzyki w terenie, ponieważ program obejmował zwiedzanie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie i Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Przebywaliśmy w miejscach, gdzie swoje ślady pozostawili: poeta epoki renesansu – Jan Kochanowski – twórca nie tylko utworów lirycznych, ale także pierwszego polskiego dramatu pt.: „Odprawa posłów greckich” i wielki polski kompozytor oraz pianista epoki romantyzmu – Fryderyk Chopin, którego często odwiedzał nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz. Przychodził, siadał, słuchał w milczeniu utworów granych przez Fryderyka i bez słowa wychodził. Dziwny gość…, a może potrzebujący kontaktu z twórczością Kolegi kompozytora…? Kto wie? Taka anegdotą przekazała nam pani przewodnik.
Każda wycieczka organizowana do muzeów, daje nam możliwość bliższego poznania przeszłości. Robimy to w sposób bezpośredni - bez podręczników. Możemy obcować z przedmiotami, które pozostały po kimś Możemy spacerować alejkami parków przydworskich, którymi spacerowali Jan Kochanowski w Czarnolesie i Fryderyk Chopin w Żelazowej Woli, i czuć wszędzie ich obecność. Wielu uczestników wyprawy, a właściwie wszyscy, siedzieli, choćby kilka sekund, na parkowym głazie, który według legendy ma moc rozwijania talentu pisarskiego. Mam nadzieję, że to niebawem się sprawdzi…
Natomiast w Żelazowej Woli, przy pomniku Fryderyka Chopina, dotykaliśmy wyrzeźbionych dłoni kompozytora, wierząc, że ktoś zostanie obdarzony wielkim talentem pianistycznym.
Pełni emocji, wiedzy, radości, nadziei na poprawę naszych umiejętności poetyckich i muzycznych - wróciliśmy do Bychawki.
W wycieczce, która odbyła się 11 września 2019r. uczestniczyło 31 uczniów, 3 mamy i 3 opiekunów. Oprócz wymienionych wcześniej organizatorów, opiekę sprawowała również p. Anna Duda.
Zdjęcia z wycieczki znajdziecie w naszej galerii ==>
Anna Bartnik
W dniu 11 września 2019r. uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią wybrali się na wycieczkę do stadniny koni u państwa Wilkołazkich.
Dzieci z niepokojem ale też i dużym zainteresowaniem oglądały stajnię i boksy, w których znajdują się konie różnej maści i w różnym wieku. Poznały imiona koni, podały propozycje nadania imion źrebakom. Dowiedziały się w jaki sposób o nie dbać, by utrzymać je w dobrej kondycji i zdrowiu. Poznały nazwy chodu koni, obejrzały sprzęt jeździecki. Bardziej zainteresowani uczniowie nazywali poszczególne jego elementy. Z dumą słuchałam ich wypowiedzi. W nagrodę za zaangażowanie mogły nakarmić konie chlebem. Po bardzo ciekawej prezentacji z ochotą siadały na kucyka o imieniu Hrabina oprowadzanym przez właściciela stajni. Jazda stępem i kłusem stała się punktem kulminacyjnym naszej wizyty. Bardzo nam się podobało – mówiły dzieci po powrocie do szkoły.
Dziękujemy Pani Ewelinie i Panu Wiesławowi za poświęcony czas i piękną lekcję przyrody.
Jolanta Maksim
Relacja fotograficzna --> kliknij
Po raz kolejny w naszej szkole odbędzie się zbiórka makulatury. Liczymy na to, że w tym roku szkolnym Wy oraz Wasze rodziny również wesprzecie naszą akcję.
W dniach od 3 do 13 września 2019 roku przy szkole zostanie ustawiony kontener, do którego będzie można wrzucać makulaturę. Za zebrane pieniądze zakupione zostaną lektury i inne książki do biblioteki.
Powered by aSc EduPage